Ова земља Божић прославља 6. јануара: Тамо је изграђена и прва црква на свету
Широм света се Божић слави по два календара - 25. децембра и 7. јануара, а једна земља се издваја и празник прославља 6. јануара.
Као што знамо, Божић се због разлике у календарима слави широм света 25. децембра или 7. јануара какав је случај код православних верника.
Од Русије до Етиопије сутра ће се славити Божић по јулијанском календару, укључујући и нашу земљу.
Међутим, Јерменска апостолска црква данас, 6. јануара, обележава Божић, што је традиција која траје више од 1.700 година. Иако је тај датум многима чудан, Јермени ће рећи да је у складу са хришћанством.
Док већина земаља слави Божић по грегоријанском календару из 1582. године, ми смо и даље на јулијанском који је створио Јулије Цезар 45. године пре нове ере. То значи да постоји разлика од 13 дана између два календара.
Занимљиво је да су многе православне земље попут Грчке, Кипра и Румуније прихватиле ревидирани јулијански календар 1923. године по којем се Божић слави 25. децембра.
Они који су остали при јулијанском календару су Србија, Белорусија, Црна Гора, Казахстан, Северна Македонија, Русија, Еритреја, Грузија, Етиопија и Молдавија, као и православци у Украјини, Израелу и Египту.
Земље попут Јерменије и Либана нису припадале Римском царству, што значи да на њих није утицао ниједан од ова два календара.
Занимљиво је и да су до 5. века све хришћанске цркве славиле празник Христовог рођења и Богојављење 6. јануара, а Јерменска апостолска црква, Јерменска цариградска патријаршија и Јерменска киликијска патријаршија остале су верне старом празновању Божића.
Према римокатоличким изворима, слављење Божића је пребачено на 25. децембар како би се "прегазиле" паганске светковине посвећене рађању сунца. Европљани су тада обележавали римски празник Солис Инвицти.
Пошто у Јерменији нису постојали такви пагански празници, Јермени нису били погођени померањем датума. Уосталом, Јерменска црква никада није била сателит Рима, па су остали верни својим прецима и старим обичајима.
Јерменија је прва признала хришћанство
Јерменска Краљевина је прва држава где је хришћанство признато као државна религија. Данас око осам милиона верних Јермена исповеда православље, од којих више од три милиона живи у Републици Јерменији.
Јермени имају своју верзију Деда Мраза кога зову Дзмер Пап, за кога се веровало да је само саветовао, али није остављао поклоне.
За Божић праве гату, слатки колач, попут наше чеснице, у коју се ставља златник, а ко га пронађе, биће срећан те године, што личи на наше обичаје.
Историја Јерменије сеже далеко у прошлост, чак до 3.500 године пре нове ере. Научници су пронашли доказе да су Јермени живели још у каменом добу.
У 2. веку нове ере Јерменијом је владала Помпеја, а потом је успостављена владавина Аршакунске династије.
Осим што је прва признала хришћанство, сматра се да је тамо изграђена и прва црква на свету - Ечмијадзинска катедрала из 4. века.
Такође, јерменска ћирилица је једна од напреднијих на свету. Јерменско писмо се користи од 406/407. године, а осмислио га је Свети Месроп Маштоц, јерменски црквени вођа који је приликом превођења хришћанских текстова на матерњи језик закључио како се за поједине речи не могу користити писма суседних народа јер им недостају гласови карактеристични за јерменски језик.
Престоница Јереван је и један од најстаријих градова на свету - од Рима је старији 29 година.
Србија Данас/Еуправозато