Тужилаштво упозорава на могуће ПОСЛЕДИЦЕ: Суђење Дарку Шарићу ОДЛОЖЕНО по 21. ПУТ
Шарићева група је ухваћена када је у акцији „Балкански ратник“ 14. октобра 2009. заплењено више од две тоне кокаина у уругвајским водама
Суђење Дарку Шарићу је већ 21. пут заредом одложено због одбране за мање од годину дана! Само ове недеље је већ три пута одлагано. Коначна пресуда у једном од најзначајнијих суђења у Србији после осам година још је далеко.
Надлежни тужиоци упозоравају да је ближе да и сам Шарић буде привремено пуштен из притвора, јер је протеклих неколико година свим оптуженим његовим сарадницима дозвољено да се бране са слободе. Средином марта навршиће се четири године како се Шарић предао. Тужилаштво за организовани криминал и надлежни заменик Саша Иванић већ су упозоравали да бројна одлагања суђења које иницира одбрана имају за циљ да се Шарићу омогући излазак на слободу због дуготрајности поступка. До предаје Шарића марта 2014. изгледало је да ће поступак бити окончан ефикасно као што је то урађено у Уругвају и Италији, где је 2012. осуђено 10 припадника његове групе пред њиховим Специјалним судом за мафију.
Прочитајте и:
Шарићева група је ухваћена са „руком у меду“ када је у акцији „Балкански ратник“ 14. октобра 2009. заплењено више од две тоне кокаина у уругвајским водама. Истрага се наставила и прикупљено је доказа за 5,7 тона кокаина колико се терете по оптужници. Суочени са доказима, чак девет ухапшених у Србији потписало је споразум о признању кривице да су били припадници Шарићеве групе за трговину кокаином. Последњи споразум је од новембра 2012, а сви сада представљају и доказе. По споразумима су изречене казне од четири до 12 година затвора и одузета им је имовина коју су стекли на незаконит начин.
Осуђена су и тројица сведока сарадника која су већ три пута детаљно сведочила против Шарића. Први пут у истрази, затим на суђењу, па опет на суђењу када је то захтевала одбрана Шарића. Остајали су при истим оптужбама, па је обављено и судско суочење, где су Шарића у лице оптуживали. Сведок сарадник Небојша Јоксовић, не само да је поновио оптужбе, него је оптужио Шарића да је одговоран за бројне нападе на њега, његову породицу и имовину, који су уследили када се одлучио да сведочи. Радојицу Јоксовића, рођака овог сведока сарадника, убили су непознати нападачи 3. јула 2012. подметнувши му експлозив испод кола у Београду. Зољом је гађана Јоксовићева штампарија, подметнута је бомба, малтретирана му је супруга...
За Шарића ствари крећу боље након предаје. Две недеље касније бива смењен Ивица Петровић, који је као помоћник шефа БИА био задужен за истрагу против Шарића. Смене у БИА убрзо прате чистка у МУП. Чак је смењен и истражни судија Драган Лазаревић који је дао одобрења да се пресретне комуникација између припадника групе.
СТРАВИЧНО! Поново пронађен ОТРОВНИ ОТПАД у Обреновцу: Откривена нова локација, увиђај у току
Шарић ипак 2015. бива првостепено осуђен на 20 година затвора у Специјалном суду, али ту пресуду из формалних разлога поништава Апелациони суд.
Од троје судија Специјалног суда који су већином гласова осудили Шарића, сада је остао само један. Судији Александру Трешњеву није продужен мандат у Специјалном суду, па ће суђење Шарићу поново да крене из почетка, али је то већ три пута одложено због одбране.
Поступак против Дарка Шарића за прање 22 милиона евра у Србији још није ни првостепено окончан. У том поступку је Никола Димитријевић признао кривицу за прање Шарићевих пара за казну од годину дана. Димитријевић је шурак Бранка Лазаревића, шефа кабинета тадашњег министра полиције Ивице Дачића. Покренут је поступак и против Лазаревића за одавање тајни Шарићу, пре свега када је пропала акција хапшења из априла 2009. Међутим, у овом поступку на снази је несвакидашња накнадна судска одлука да се не могу користити пресретнути разговори, јер су они одобрени за истрагу дроге и прања новца. Против Шарића је вођен и поступак за фалсификовање докумената, али је он застарео.
Слике мртве Јелене Марјановић у каналу (УЗНЕМИРУЈУЋ ФОТО)
Приликом предаје Дарка Шарића саопштено је да се он крио пре тога у Јужној Америци и да је долетео преко Црне Горе где му је омогућено да се види са породицом. Шарић никад није говорио о скривању пред судом, али је рекао нешто што упућује да се једно време крио у региону.
- Пробудим се, упалим телевизор и видим да је ухапшен Сретко Калинић - рекао је Шарић када се појавио на суду. Вест о хапшењу Калинића јуна 2010. емитована је у Србији, Црној Гори, Хрватској и БиХ. Подручје Латинске Америке сателитски програм ниједног националног емитера не покрива. Познато је да је Шарић два пута избегао хапшење пре него што је јавно осумњичен.