Последица новогодишње ноћи: У Хитној помоћи се значајно повећао број позива због МОЖДАНИХ УДАРА
Обратите пажњу
Новогодишња ноћ у којој се углавном претера са храном и узме чашица алкохола више, изазвала је драматичну ситуацију - повећао се број позива Хитној помоћи због можданих удара.
Како су рекли из Хитне помоћи данас до 14 часова имали су више интервенција него што је то уобичајено.
- Нисмо имали удесе и неке веће несреће, већ масовно добијамо позиве због можданих удара. Све је то последица новогодишње ноћи, масна и слана храна, алкохол у нешто већој мери, али и временске прилике - кажу лекари који сваког дана брину о Београђанима.
Прочитајте и:
Ако ово није упозорење колико је опасно претеривати у храни и пићу, онда ништа није. Ево како препознати симптоме можданог удара, који све чешће погађа младе.
Први симптоми
Ход вам се променио, не можете да се насмешите, изговорите једноставну реченицу, исплазите равно језик или подигнете руке - одмах зовите Хитну помоћ, јер су то симптоми можданог удара, који можда управо доживљавате.
Уколико се озбиљно схвате ови и други знаци, као што су јака главобоља, пролазне сметње вида, укоченост врата, утрнулост или слабост половине тела и ако се на време потражи лекарска помоћ, све може да се спречи.
Најважније је да нисте сами
Најважније је да нисте сами. Друга особа треба провери да ли је дошло до одузетости. То је најлакше учинити тако што се особа замоли да се насмеје. Уколико то није у стању да учини, ради се о одузетости, што је један од могућих симптома.
Важно је установити и “функционисање мозга”, тако што се особа замоли да каже неку једноставну просто проширену реченицу. Уколико није у стању то да учини, мозак јој дефинитивно не функционише као што би требало.
Све чешће погађа младе
За мождани удар се мисли да је резервисан само за оне старије, али на жалост све више погађа младе, па чак и децу, што нарочито забрињава докторе, јер указује на чињеницу да су под све већи стресом, болеснији, али и да не воде довољно рачуна о свом здрављу.
Разлог за то је што су млади људи све гојазнији, хронично под стресом, пуше, немају редовну физичку активност, неправилно се хране.
Трећа ствар на коју треба обратити пажњу јесте да замолите ту особу да подигне обе руке изнад главе. Онај ко није претрпео мождани удар нити има других физичких тегоба моћи ће то да учини. За крај, треба проверити да ли особа разговетно говори или заплиће језиком. Знак можданог удара је језик који виси или стоји накриво или особа звучи кад да прича са пуним устима.
Време је пресудно
Познавањем ових симптома убрзава се одлазак у болницу и правовремено лечење, али и не само то, већ се на тај начин буквално спашава нечији живот. Статистика у Србији показује да само око један одсто људи стигне у року од три до четири сата, од појаве симптома, у болницу, када је могуће применити тромболитичку терапију, а тада су шансе за настанак инвалидидтета, па и смрти смањене.
У том периоду тим стручњака може да примени најсавременију тромболитичку терапију, која подразумева да се у првих неколико сати после шлога оболелом да лек који разбија тромб. Тиме се оштећења мозга своде на минимум.
Мождани удар је у Србији први узрочник умирања код жена, а други код мушкараца. Стручњаци процењују да годишње 25.000 људи доживи инфаркт мозга, од којих 7.500 умре, а исто толико остане инвалид. Статистика показује и да од укупног броја оних који доживе мождани удар, међу њима је више од 1.000 оних млађих од 40 година.