У СУДНИЦИ СЕ НЕ ПОЗНАЈУ: Припадници которских кланова се "праве луди", изговарају бизарне реченице - криминолог открио о чему је реч
Рат између "кавачког" и "шкаљарског" клана букти годинама, много је крви проливено, чак више од педесет људи убијено, а људи означени као наводне вође ових кланова и даље негирају да су у сукобу.
Наводни вођа которског "кавачког клана" Слободан Кашћелан саслушан је у црногорском Специјалном државном тужилаштву у својству сведока-оштећеног у поступку који се води против Јована Вукотића, наводног вође "шкаљарског клана", Јована Мрваљевића и Владана Мијушковића.
Против њих се поступак води због организације убиства наводних вођа "кавачког клана" Кашћелана, Радоја Звицера и двојице вођа њиховог београдског огранка Вељка Беливука и Марка Миљковића, где се Вукотић терети да је подстрекивао на убиство. Кашћелан се, међутим, није придружио кривичном гоњењу наводног вође криминалног клана, шта више, рекао је да међу њима нема, нити је било сукоба?!
- Нисмо имали нерешених спорова и због тога не могу да замислим због чега је припремао моје убиство - рекао је Кашћелан, преносе црногорски медији.
Да је манир криминалаца да пред органима реда негирају сукоб са ривалима показао је пре неколико месеци и Марко Миљковић, који је на саслушању означио Филипа Кораћа, мушкарца наводно блиског "шкаљарском клану", као организатора покушаја ликвидације њега и Беливука, која је наводно требало да се догоди у јануару прошле године на аеродрому у Тивту.
Са друге стране, према фотографијама пронађеним у криптованим телефонима на основу којих је, између осталог, подигнута оптужница против злогласног клана који су, како се наводи у документу, предводили Миљковић и Беливук, јасно је да то није тачно.
Наиме, на телу једне од жртава припадници злогласног клана су написали погрдну поруку упућену управо мушкарцу за ког Миљковић тврди да са њим нема проблем. Написали су "Кораћ пи*ка", то су фотографисали и послали њему или некој од њему блиских особа, наводи Тужилаштво.
Негирањем сукоба, наводи криминолог Добривоје Радовановић, покушавају да се заштите.
- Раде оно што је природно, на све начине покушавају да се заштите, зато и лажу. Нико од њих не мисли да ће бити ослобођен, али покушавају да добију мању казну - каже саговорник медија и додаје да то уобичајено раде негирањем свега:
"Не познајем га, нисам га никад видео, нисам починио дело - то су класичне тврдње."
Ситуације попут ове са Слободаном Кашћеланом, где он негира да је супарник покушао да га убије и на тај начин га практично штити, саговорник каже да је позадина скривање мотива.
- То је индиректна одбрана себе. Кад је суд у питању важно је да се зна мотив, судија је сигурнији у доношењу одлуке кад има мотива - каже и додаје се тако избегава уопште прича о ономе што је у средишту њиховог сукоба, око послова које раде и због којих су у завади.
У ситуацијама када ипак немају могућност да негирају, јер су докази чврсти, прибегавају пребацивању кривицем наводи Радовановић.
- Ако су ухваћени на делу или пак постоје чврсти докази, разлоге налазе у другима, у групи, околини, самом друштву, позивају се на околности, на то да су били уцењени и слично."
На улицама градова широм Црне Горе и Србије последњих година неретко су се догађали обрачуни између чланова два криминална клана из Котора, који су однели око 50 живота. Сукоб међу њима је почео 2014. године због нестанка 300 килограма кокаина, због чега је дотада јединствен клан подељен.
Као особе које предводе "кавчане" означени су Радоје Звицер и Слободан Кашћелан, док за вођу "шкаљара" слови Јован Вукотић.