УБИСТВО НЕРЕШЕНО 20 ГОДИНА: Убица директора Јата, Жике Петровића још није пронађен
Петровић је убијен 25. априла 2000. године испред зграде у којој је становао.
Генерални директор "Југословенског аеротранспорта" Живорад Жика Петровић убијен је 25. априла 2000. године, око 21.30 сати, у класичној "сачекуши" у Улици Јаше Продановића у Београду. Државне агенције и медији овај злочин су окарактерисали као терористички акт над високим државним службеником, али је, додуше спорадично, било и другачијих тумачења.
Помињан је новац који је Петровић, наводно, износио из земље по налогу бившег режима Слободана Милошевића, помињана је и куповина авиона, али и продаја представништава "Јата" по белом свету. Данас, 20 година касније, убиство Живорада Жике Петровића ретко ко и помиње, а његовог убицу још мање!
Живорад - Жика Петровић се понашао ненаметљиво, није имао ни возача ни телохранитеља, што је у време када је водио ЈАТ било крајње неуобичајено. Тврдили су да је био човек од великог поверења тадашњег председника државе Слободана Милошевића, због чега се у веома тешком периоду за земљу на месту директора југословенског авио-превозника налазио пуних осам година. Ни на који начин се није експонирао у политичким питањима и полемикама.
ЗАСТРАШУЈУЋИ ДЕТАЉИ ИНЦЕСТА КОД ПАНЧЕВА: Отац са ћерком имао тројке са МИГРАНТИМА?!
ПАРАДОКС НА СРПСКИМ ПУТЕВИМА: 1.699 несрећа мање, али је 17 људи више погинуло
ХОРОР У БЕОГРАДУ УСРЕД ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА: Човек у несвести лежао насред Васине улице, хитно пребачен на ВМА
Петровић је убијен 25. априла 2000. године испред зграде у којој је становао. Када је паркирао свој аутомобил и изашао из возила, пришла су му двојица нападача испаливши му четири метка у леђа и главу. Претпостављало се да су убице користиле оружје са пригушивачем јер нико није чуо испаљивање хитаца. Увиђају његовог убиства присуствовао је и Раде Марковић, тадашњи начелник Државне безбедности.
У првом обраћању после убиства, Министарство унутрашњих послова је саопштило: "Несумњиво је реч о терористичком акту извршеном над високим привредним функционером СР Југославије". Званично није образложено на основу чега је донет такав закључак. Истоветну оцену изнео је и тадашњи републички министар правде Драгољуб Јанковић: "Реч је о специфичној врсти државног тероризма који се увози из иностранства".
У медијским спекулацијама мотиви за Петровићеву ликвидацију сведени су на три могућности. Прво, на његова сазнања о новцу који су државни функционери, нови богаташи и мафијаши, авионима износили из земље, првенствено на Кипар, јер је у време његовог директоровања због санкција према СР Југославији ЈАТ имао ограничен број летова према земљама Европске уније. Друга претпоставка односила се на ничим поткрепљене тврдње о махинацијама при куповини и продаји авиона. Трећа могућност се тицала наводних планова и преговора за приватизацији ЈАТ-а, али ни та опција никада није дала довољно основа за сумњу да је то мотив Петровићеве ликвидације.
Истрага злочина није дала никаквог резултата, а убиство је убрзо пало у заборав. Годинама касније су чак објављене тврдње да је Петровићево смакнуће учињено на налог Слободана Милошевића како би био спречен да открије на који начин су изношене паре из земље, те куповани авиони и продавана представништава ЈАТ-а у свету. То је била само још једна теорија по којој се Милошевић, наводно, решавао оданих људи из свог окружења који би могли да му, из нејасно формулисаних разлога, касније представљају сметњу.
У овај случај поједини медији су знатно касније упетљали и Миладина Сувајџића, односно Ђуру Мутавог, сведока сарадника у процесу за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића. Према Ђуриној изјави, која нигде није формално забележена, убиство Петровића починили су припадници такозваног земунског клана. Ниједном речју није објашњено зашто би и за чији интерес они то урадили.
Још једна прилично натегнута верзија расветљавања злочина односила се на чињеницу да су, у великом временском размаку, усмрћена сва тројица потписника уговора којим је коцкарница у београдском хотелу „Славија“ прешла 2000. године под контролу браће Бранислава и Слободана Шарановића. Прво је, непуна два месеца после потписивања тог уговора, убијен директор ЈАТ-а, затим је 2009. ликвидиран Бранислав Шарановић, а 2015. и последњи потписник адвокат Владимир Зрелец.
Иако ни убице Шарановића нису откривене, према свим сазнањима његова ликвидација је била последица сукоба између две криминалне групе. Истрага је једино напредовала у случају убиства адвоката Зрелеца јер је за то осумњичен Владимир Шарановић, даљи рођак у међувремену убијене браће Бранислава и Слободана. Мотив убиства је остао непознат. Утврђено је једино да су се Зрелец и осумњичени за злочин познавали пошто је Зрелец био директор предузећа браће Шарановић, која су држала коцкарнице.
БРАЋА ШАКОВИЋ ГОДИНАМА НИСУ КОМУНИЦИРАЛИ: Двојица робијала због убиства, ЈЕДАН ЛИКВИДИРАН УСРЕД КАФИЋА
МАРКО ВУКОВИЋ ЈЕ ЛИКВИДИРАН ИСПРЕД ДЕЦЕ: Београдска полиција сазнала ШОКАНТНЕ податке о убици
БЕБУ УБАЦИЛА У ЏАК, ПА ЈЕ ОДНЕЛА НА СМЕТИЛИШТЕ: Девојка из Бруса, чије је дете пронађено мртво, КРИЛА ТРУДНОЋУ
"ТУКАО ЈЕ ЦЕЛУ ПОРОДИЦУ" Језива исповест бивше жене ОЦА који је ћерку обљубио, све то снимио па СЛАО ДРУГОВИМА
ТРАГЕДИЈА КОД ШАПЦА: Погинуо тракториста, слетео са пута и преврнуо се у канал