УЧИТЕЉИЦА САСЛУШАНА: Открила како је дечак-убица ЗАБАВЉАО ДРУГАРЕ, а ФРАПАНТАН детаљ о родитељима никога не оставља РАВНОДУШНИМ
Дечак-убица, починио је у мају прошле године стравични масакр у основној школи "Владислав Рибникар" коју је похађао.
- Он је био мој ученик. Више је за те четири године проводио времена са мном него са родитељима. Био је одличан ђак, није каснио, радио је вредно задатке и био омиљен у друштву. Био је забаван деци јер их је забављао тако што им је препричавао књиге које је читао - рекла је на саслушању учитељица дечака-убице (68).
Иако је испричала како је он до петог разреда био примерено дете и да ништа није указивало да је у стању да направи злочин, поставља се питање да ли су му родитељи довољно посветили пажње током његовог одрастања.
Осим тога, учитељица је признала да је био другачији од деце по изгледу, речнику и знању, као и да га је у већини случајева у школу, заједно са његовом млађом сестром доводила дадиља.
- Он је долазио раздраган и није показивао знаке да га неко притиска. Волео је да чита. Његови мама и тата су долазили у школу и кратко би се задржали. По пет минута. Стану мирно, у ставу руке уз тело и питају: "На шта треба да скренемо пажњу?". То су биле неке ситне ствари, али видело се да озбиљно раде код куће. Имао је много богат вокабулар, изнад свих - описала је учитељица.
Подсећамо, ученик основне школе ''Владислав Рибникар'', 3. маја 2023. године, устао је и кренуо у школу са намером да почини масовно убиство. У ранац је, уместо књига, спаковао два очева пиштоља и молотовљеве коктеле. Закаснио је на први час, час историје, затим ушетао у установу и запуцао одмах са улазних врата. Најпре је усмртио чувара, Драгана Влаховића, и две девојчице које су тога дана дежурале. Затим је ушао у кабинет за историју, где је час имало његово одељење и осуо паљбу. Усмртио је још шесторо деце, док је троје и предметни наставницу ранио. Након дуге борбе, још једна девојчица је подлегла повредама.
У масакру су брутално убијени Драган Влаховић, чувар школе, Мара Анђелковић, Андрија Чикић, Ана Божовић, Адриана Дукић, Катарина Мартиновић, Бојана Асовић, Ангелина Аћимовић, Ема Кобиљски и Софија Негић.
Дечак-убица се од тог кобног дана налази на Клиници за неурологију и психијатрију за децу и омладину. Његов отац, из чијег је пиштоља дечак починио масакр, налази се у притвору, док се против мајке воде парнични поступци, покренути од стране родитеља убијене деце.
Препознавање вршњачког насиља може бити кључно како би се пружила подршка жртвама и предузеле превентивне мере. Ево неколико знакова који указују на могуће вршњачко насиље:
- Физичке повреде: Необјашњиве повреде или честе повреде које се понављају могу бити знак да је неко жртва физичког насиља од стране вршњака.
- Емоционалне промене: Нагле промене у понашању, као што су повлачење, депресија, анксиозност или промене у расположењу, могу указивати на емоционално или вербално насиље.
- Смањен интерес за школу или друштвене активности: Особа која је жртва вршњачког насиља може показати смањен интерес за школу, избегавати друштвене активности или се повући из социјалних интеракција.
- Губитак самопоуздања: Жртве вршњачког насиља често губе самопоуздање и самопоштовање. Могу се осећати беспомоћно или безвредно.
- Промене у социјалном животу: Промене у друштвеном кругу или губитак пријатеља могу бити знак да неко пролази кроз вршњачко насиље.
- Стално избегавање одређених особа или места: Особа која је жртва насиља може покушати да избегава одређене особе или места како би избегла конфронтацију.
- Финансијски проблеми: Вршњачко насиље може се манифестовати и кроз економске аспекте, као што су уцене за новац или присвајање имовине.
Како реаговати на вршњачко насиље:
- Разговарајте са жртвом: Приступите жртви с емпатијом и подршком. Послушајте њихова искуства и понудите подршку.
- Пријавите насиље: Ако сте сведок вршњачког насиља или сумњате да се нешто дешава, пријавите то одговарајућим ауторитетима, као што су наставници, родитељи или школски саветници.
- Промовишите инклузију и поштовање: Подстичите позитивно понашање и поштовање међу вршњацима. Промовишите инклузивно окружење у којем се свако осећа добродошло и прихваћено.
- Едукујте се: Информишите се о вршњачком насиљу, како препознати знакове и како пружити подршку жртвама.
- Подстичите комуникацију: Подстакните отворену комуникацију између вршњака како би се осећали сигурно да пријаве насиље и траже помоћ када је то потребно.
Препознавање вршњачког насиља и пружање подршке жртвама може имати велики утицај на њихово благостање и сигурност. Важно је деловати одмах и ангажовати се у превенцији и сузбијању вршњачког насиља.
Извор: Србија Данас/Република