ЖАЛБА СИЛОВАТЕЉА ОДБИЈЕНА: Запечаћена судбина "Малчанском берберину", биће иза решетака ДО КРАЈА ЖИВОТА
Жалба је одбијена!
Врховни касациони суд Србије одбио је као недозвољен захтев за заштиту законитости Нинослава Јовановића (47) из Малче, познатијег као "Малчански берберин", који је правоснажно осуђен на казну доживотног затвора због отмице и силовања дванаестогодишње девојчице из Сувог Дола.
Тиме је угашена свака нада монструозног силоватеља, који је због изопачене потребе да шиша своје малолетне жртве добио надимак „Малчански берберин“, да ће избећи издржавање казне доживотног затвора.
"ПОСТОЈИ МАЛИ БРОЈ ЉУДИ СА ОВАКВИМ ПОРЕМЕЋАЈЕМ" Џонић посећивао Ђокиће и ишао на сахрану из једног разлога
ВЕЉИ НЕВОЉИ ОРУЖЈЕ СТИЗАЛО СА СВИХ СТРАНА ИЗ РЕГИОНА: Откривени сви штекови и главни снабдевачи за монструозне злочине
НАСИЛНИК ИЗ ЧАЧКА КОЈИ ЈЕ МОТКОМ ПРЕТУКАО ЖЕНУ ЗАДРЖАН У ПРИТВОРУ: Неколико пута пријављиван за кривична дела - нанео жени тешке повреде
Овај ванредни правни лек којим тражи „отклањање неправилности у пресуди“ Јовановић је поднео Врховном касационом суду преко Вишег суда у Нишу 2.августа, након што је Апелациони суд у Нишу 5. јула потврдио историјску пресуду Вишег суда у Нишу Јовановићу. Јовановић се током више од две деценије које је провео по затворима прилично извештио и научио доста о праву па је захтев написао лично јер више нема права на браниоца по службеној дужности. Но, иако у оваквим предметима прође доста више времена до доношења одлуке, Врховни касациони суд је за мање од три месеца донео одлуку и доставио је Вишем суду у Нишу. Његов захтев је одбијен тако да ће до краја живота бити иза затвореских зидина.
Јовановић је девојчицу која је тада имала 12 година отео 20. децембра 2019. године у Брзом Броду пресревши је на путу до школе а потом је, претњама да ће јој убити родитеље, држао у страху пуних 10 дана. „Малчански берберин“ је девојчицу позвао је да уђе у „пунто“ који је пре тога украо представивши се као "Бојан из Ниша, нови електричар у њеној школи". Када је схватила да не иду према школи, рекао јој је да је отета "јер је њен отац украо дијамант од неке бабе из Нишке Бање" и да ће "морати да буде са њим док га он не врати". Тада јој је први пут запретио да ће јој убити родитеље ако га не буде слушала. Када је девојчицу одвео до прве колибе у којој ју је крио и злостављао, она је покушала да побегне. Међутим, како се наводи у оптужници, Малчански берберин ју је тада ударио у главу и одсекао јој прамен косе. До 29. децембра на различитим локацијама на територији Ниша, Сврљига и Књажевца, до којих су долазили пешице, злостављао је, тукао и претио девојчици да ће јој убити родитеље. Не би ли је уплашио и одвратио од тога да тражи помоћ говорио јој је да су људи, које су сретали успут, зли. Више пута јој је шишао косу, а док ју је скривао у Орешцу девојчица је покушала да се одбрани тако што је циглом насрнула на њега, међутим он ју је у томе спречио. Вештачењем је несумњиво утврђено да је Јовановић био урачунљив када је чинио кривична дела, што су пред судом потврдили психолог и психијатар који су били део тима вештака.
Речи судије Вишег суда у Нишу Тамаре Савић, председнице судског већа које је изрекло историјску пресуду, још увек одзвањају као опомена.
- Поновним пуштањем на слободу било када, он би нашао нову жртву. Доживотни затвор је једина казна која га може спречити да чини кривична дела - рекла је приликом образлагања пресуде у Вишем суду у Нишу, судија Савић.
У Забели до краја живота
Јовановић је осуђен Вишем суду у Нишу 5.јануара у ове године на казну доживотног затвора а након што је почетком августа Апелациони потврдио пресуду, он је из Казнено поправног завода у Нишу где је био у притвору пребачен у затвор у Забели код Пожаревца где ће боравити до краја живота.
Овај ванредни правни лек само је један од начина на који је Јовановић покушао да опструира судски постипак, заобиђе правду и изнуди наводне неправилности које би му ишле у корист. Наиме, током седам месеци суђења он је на све начине покушавао да избегне да му се суди по одредбама „Тијаниног закона“, изменама Кривичног законика које су ступлиле на правну снагу 1. децембра 2019. године којима је уведена казна доживотног затвора и за силоватеље деце. Он је покушавао да одуговлачи суђење и да себе прикаже као неурачунљивог и психички оболелог, али му то није пошло за руком.
Више пута тражио изузеће тужиоца, судија, жалио се на болест...
Још на припремном рочишту у мају прошле године Јовановић је показао да ће учинити све да растегне суђење - прво рочиште прекинуто је је је он лично поднео захтев за изузеће поступајућег заменика Вишег јавног тужиоца Мирјане Велимировић јер „сумња у њену непристрасност“. Претходно је отказао пуномоћје адвокату, па је захтев поднео сам. Но, захтев одбијен као неоснован па је сат времена касније, суђење настављено.
Жалећи се да је болестан, он је успео да одложи и рочиште заказано за 16. септембар 2020.године, на којем је требало да први пут сведочи злостављана девојчица а сличан маневар је покушао да понови и следећи пут, користећи се истим здравственим изговором, али га је суд одбио па је суђење настављено. Будући да је анализа душевног стања Јовановића у време отмице и злостављања девојчице показалада не постоје психопатолошки садржаји који умањују његову способност да схвати значај дела и управља својим поступцима, „Малчански берберин“ је пред судом је настојао да на све начине умањи своју одговорност као и да оспори тежину повреда које је нанео злостављаној девојчици па је тако чак два пута предлагао да буде поново неуропсихијатријски вештачен, знајући да само тако, у случају неурачунљивости, може да избегне доживотну робију и да буде упућен на лечење и чување у психијатријску установу. Но, суд је оба пута одбио те захтеве. Када је постало извесно да се суђење приближава крају Јовановић је затражио је поново изузеће заменице Вишег јавног тужиоца Мирјане Велимировић, али овога пута и Вишег јавног тужиоца Борице Митић. Ту је успео да тек на два дана прекине судски поступак јер је о захтеву за изузећем Вишег јавног тужиоца морало да одлучи Апелационо тужилаштво. Када су и ови захтеви одбијени, последњи покушај опструкције био је захтев за изузећем судије Тамаре Цветановић Савић, судија поротника и председника суда Драгане Живадиновић, што је поново све одбијено тако да ће му је 5. јануара изречена пресуда којом је осуђен на казну доживотног затвора.
Тражио изузећа и пред Apelacionimm судом
"Пљаве трикове“ са захтевима за изузећем наставио је да примењује и приликом жалбеног поступка пред Апелационим судом, опет због „сумње у непристрасност“. Прво је тражио изузеће судије Зорана Крстића, који је био члан већ Апелационог суда, па председника Већа судије Мирјане Ђорђевић, па када су оба захтева одбијена, и самог председника Апелационог суда у Нишу и два његова заменика. Но, пред Апелациним судом нису прошли покушаји да оспори силовање у продуженом трајању, ни налази вештака да је у моменту чињења ових злодела био урачунљив, па је пресуда потврђена и тиме постала правоснажна.