ЗАВРШНА ФАЗА СУЂЕЊА СРПСКОМ "ЕЛ ЧАПУ": Познато колика га КАЗНА чека, у његова злодела умешано још особа
Суђење Јакшићу враћено је од почетка након што је жалбено веће прогласило казну из 15. априла 2019. године ништавном.
После 14 рочишта и више од 100 сати онлајн саслушавања поновљено суђење Зорану Јакшићу улази у завршну фазу, а тужилаштво тражи 23 године затвора за српског држављанина оптуженог да је учествовао у шверцу 800 килограма кокаин-хлорида, коју је полиција запленила 2016. године. Осим Јакшићу, за ово дело се суди још 10 особа.
ЦРНОГОРЦИ УХАПШЕНИ НА ЈАХОРИНИ НЕГИРАЈУ ДА СУ ДЕО ШКАЉАРСКОГ КЛАНА "Били смо на погрешном месту у погрешно време"
ЈЕЗИВИ ДЕТАЉИ ЗЛОЧИНА НА ДОРЋОЛУ: Искасапила ћерку, па пресудила себи?
БИВШИ НАЧЕЛНИК БЕОГРАДСКЕ ПОЛИЦИЈЕ ОСТАЈЕ ИЗА РЕШЕТАКА: Илији МИлачићу одређен притвор
Суђење Јакшићу враћено је од почетка након што је жалбено веће прогласило казну из 15. априла 2019. године ништавном.
Јакшићев адвокат изненадио је у суботу поподне необичним захтевом, када је затражио да портал "Јустициа ТВ", иначе званични правосудни канал, заустави пренос рочишта и из наслова уклони фразу "Случај Лас Голондинас" са своје Фејсбук странице, јер указује на кривицу српског држављанина, пошто га доводи у контекст члана криминалне организације и тиме не поштује претпоставку невиности.
Судија је одбио овај захтев нагласивши да нови Закон о кривичном поступку омогућава емитовање судских процеса ради транспарентности. Судија је овакав захтев оценио као намеру да се скрене пажња са важних ствари или одложи суђење, објашњавајући да су то алати којима прибегавају заступници окривљених како би се изрицање казне одуговлачило, када схвате да су неминовно близу затворске казне.
25 година робије и тунел са бекством
У априлу 2019. године Јакшић је осуђен на 25 година затвора, међутим пресуда је поништена јер је поступајући судија Рикарго Манрике Лаура, који му је изрекао казну, учествовао и у припремној истрази, што је забрањено тамошњим законом.
За разлику од Јакшића који је остао иза решетака након изречене казне у другом поступку, неколико његових сараника обухваћених истрагом пуштени су у кућни притвор.
Док су перуански правосудни органи припремали ново суђење, Јакшић је смислио филмски план да се домогне слободе, додуше на илегалан начин. Перуаска полиција је, наиме, крајем прошле године открила тунел дуг 200 метара који није до краја завршен. Један улаз налазио се у једној радионици за поправку таксија и мотора у Авенији Санта Роса у блоку 8, који се налази тик уз задњи део затвора, а други део требало је да води до дела затвора са најмање обезбеђења.
Полиција је саопштила да се тунел налази у дубини од шест до осам метара, а у њему су пронађене вреће са песком и алат коришћен за ископавање. Како није завршен, нико га до сада није искористио за бекство. Процењено је да је "изградња" овог подземног ходника започета пре годину и по дана, а да је коштала више од пола милиона долара, те да је у изради учествовало шест особа.
Таква акција бекства већ је виђена код Хоакима Гузмана званог Ел Чапо, а интересантно је да је полиција посумњала да су у и изради тунела учествовали људи из Ел Чапових редова.