Жене све чешће МЛАТЕ мушкарце у Србији
Број припадница нежнијег пола оптужених за насиље у породици повећан 60 пута
Број жена које су у Србији оптужене за насиље према мушкарцима повећао се у последњих 15 година чак 60 пута!
Прочитајте и:
У најновијим извештајима Министарства унутрашњих послова стоји да је 2002. године било свега 10 жена које су учиниле кривично дело насиља у породици над мушкарцима, а 2017. је забележено чак 598 таквих случајева. Разлог за драстичан пораст насиља међу припадницама слабијег пола лежи пре свега у чињеници да се мушкарци све чешће одлучују да пријаве батине које су добили од своје супруге или партнерке. Поразна статистика и даље показује да у Србији на свако женско насиље долази чак десет мушких!
Државни секретар у Министарству унутрашњих послова Биљана Поповић Ивковић каже да је главни разлог пораста броја броја оптужених за насиље чињеница да је мушкарце раније било срамота да признају да их је претукла партнерка.
Јоца Амстердам излази на слободу?! Осуђен на 15 година, али сада има НОВИ ПЛАН
- Није се број жена "насилница" повећао 60 пута, него након почетка примене новог Закона о спречавању насиља у породици постоји све веће поверење у полицију и правосуђе. Мушкарци се, као и жене, све чешће одлучују да пријаве насиље. То и јесте наш циљ, да подстакнемо и комшије и пријатеље и све грађане да пријаве свако насиље које примете како жртва никада не би остала сама и како бисмо учинили све да спречимо да дође до трагичног догађаја - сматра Поповић Ивковић.
Психолог Драгана Станковић тврди да више није тајна да су мушкарци све чешће жртве насиља у породици.
- Данас је стереотип да су само мушкарци ти који физички и психички малтретирају женски пол. То уопште није тачно. Већина мушкараца прихвата овакво понашање под маском да жена тако само изражава своја осећања. Оклевају да пријаве насиље јер се осећају непријатно или се плаше да им други неће поверовати. Да све буде горе, уколико се умеша и полиција, мушкарац-жртва често буде означен као починилац насиља, јер жене обично кажу да су се само браниле од његовог злостављања. Осим тога, стид и бојазан да ће бити обележени спречава мушкарце жртве породичног насиља да то и пријаве. Уместо њих то често чине сестре или мајке - тврди Станковићева.
Упркос све већем броју случајева насиља жена над мушкарцима постоји само једна Сигурна кућа за "јачи пол". Налази се у Ћуприји, а отворио ју је Душан Трифуновић (41), економиста и бивши председник ове општине, који је и сам био жртва своје супруге.
- Нисам се ни најмање изненадио кад сам сазнао информацију да седам до десет одсто мушкараца у Србији преживљава праву тортуру од стране својих жена, јер сам на својој кожи осетио шта то значи. Желим да развијем програм прве српске Сигурне мушке куће, пре свега преко СОС телефона на који би се 24 сата дневно могли јављати обесправљени мужеви - сматра Трифуновић и додаје да ова кућа увек има своје станаре.