ПРИЗНАЊЕ УБИЦЕ ПРЕМИЈЕРА: Речи Звездана Јовановића о атентату на Ђинђића од којих подилази језа и после 18 година
Данас се навршава 18 година од убиства премијера Србије Зорана Ђинђића
Тог 12. марта 2003. године, брзином светлости прво је Србијом а потом и Европом одјекнула вест да је извршен атентат на тадашњег премијера Зорана Ђинђића. На њега је пуцано испред Владе Србије у тренутку када је излазио из службеног аутомобила.
ЛАКО ДО СЈАЈНЕ ЗАРАДЕ: Ево како можете да освојите до 40.000 ЕВРА!
ИСПЛИВАО ШОКАНТАН СНИМАК: Погледајте како је Звездан Јовановић припремао АТЕНТАТ НА ЂИНЂИЋА (ВИДЕО)
ПОЛИТИЧАРИ У ПАНИЦИ! Звездан Јовановић открива ко је из тадашње власти желео смрт Зорана Ђинђића
Он је брзо превезен до Ургентног Центра међутим, мало касније подлегао је повредама.
За атентат на њега, у мају 2007. године, правоснажном пресудом на укупно 378 година затвора, осуђени су припадници Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија, Звездан Јовановић као и још десеторица саучесника, док су двојица вођа земунског клана Душан Спасојевић Шиптар и Миле Луковић Кум убијени у полицијској акцији. Ипак, упркос осуђујућој пресуди извршиоца, политичка позадина убиства као и његови наручиоци и даље нису откривени.
На Ђинђића је пуцано из зграде Завода за фотограметрију у Улици адмирала Гепрата 14. Са прозора канцеларије број 55, која се налази на другом спрату зграде, пуцао је Звездан Јовановић припадник Јединице за специјалне операције, ресора државне безбедности.
Током истраге за убиство премијера, Звездан Јовановић је описао последње моменте пре него што је испалио два хица:
- У зграду одакле је пуцано ушли смо ја, Александар Симовић и Нинослав Константиновић, који је носио каблове и фарбу. Јуришић је чувао паркинг-место испред зграде, и када бисмо ми долазили, он се склањао. Долазили смо "пасатом" који је возио Влада Будала... Тог дана у соби смо седели и чекали. Пушио сам цигарете "давидов" и пикавац угасио у једну кутију у џепу. Могуће је да ми је неки пикавац испао са стране. Телефон је био код Аце и јавили су да Ђинђић долази. Преко прозора смо ставили једно шарено ћебе. Седео сам на столици, цев је вирила кроз прозор и нису ме могли видети. Из аутомобила је прво изашао момак из обезбеђења и изнео штаке. Ђинђић је изашао, био је чудно окренут, некако са стране - рекао је Јовановић.
Објашњавајући детаље овог злочина, Јовановић је рекао да, иако је први метак погодио Ђинђића, испалио је још један да како би потврдио да га је убио.
- Први метак га је погодио, а други сам испалио да потврдим погодак. Нисам хтео да погодим тог момка из обезбеђења. Нисам имао времена да Ђинђића гађам у главу. Био је заклоњен. Нисам видео где су одлетеле чауре, а тражио сам да ова двојица запале канцеларију. Пушку сам предао Аци.
Носио сам пиштољ, утрчали смо у аутомобил и отишли на предвиђено место, у неки стан изнад Аутокоманде... Осећао сам да ће све бити откривено. Чим су ме позвали на разговор у полицију, све ми је било јасно. Убиство би било нерасветљено да сам ја организовао екипу, а не овако како је урађено, са олошима и криминалцима. Знао сам чим ме је Легија увукао с оним кретенима - закључио је Јовановић.
И данас, након 18 година од ликвидације легално изабраног премијера, ове речи изавају неверицу и сведоче о суровости и бескрупулозности Земунског клана и других актера који су учествовали у једном од највећих злочина у новијој српској историји.
Зоран Ђинђић, први демократски премијер
Ђинђић рођен је 1. августа 1952. године у Босанском Шамцу.
Био је доктор филозофије, као и суоснивач и дугогодишњи председник Демократске странке, председник Владе Републике Србије (2001.-2003.) и градоначелник Београда (1997.). Био је први премијер Србије после пада Слободана Милошевића, предводник многобројних протеста против његовог режима, и учесник његовог свргавања 5. октобра 2000. године.
Ђинђићева влада била је проевропски оријентисана, залагала се за сарадњу с Хашким трибуналом за ратне злочине и у том преиоду, суду је изручено неколико оптуженика, међу којима и бивши председник Србије и СРЈ Слободан Милошевић.