6,7 МИЛИОНА ЉУДИ НА БИРАЧКОМ СПИСКУ: Ко све у Србији има право гласа?
Како то да Србија има седам милиона становника, а чак 6,7 милиона људи на бирачком списку? Право гласа имају и они који живе у иностранству и не гласају, а имају пребивалиште у Србији.
Бојан Клачар из ЦЕСИД-а истиче за медије да од 2000. године на парламентарним изборима излазност није била мања од 53 одсто.
- То значи да ниједном није гласало мање од 3,5 милиона бирача. Ако се има у виду да у Србији живи пет милиона бирача, онда се може закључити да више од 60 одсто бирача редовно испуњава своју грађанску обавезу на парламентарним изборима. ЦЕСИД је још 2007. године урадио истраживање које је показало да у Србији живи између 5,3 и 5,5 милиона бирача. То је било пре 13 година, а од тада имамо депопулацију са свим негативним трендовима - подвлачи Клачар.
"ОДНОСИ СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ НЕ СМЕЈУ БИТИ ЛОШИ" Вучић најавио нове разговоре са Ђукановићем
Брнабић се сусрела са Меркел у Давосу: Увек је част и задовољство сусрети се са канцеларком!
Премијерка ОШТРО ДЕМАНТОВАЛА ДЕЗИНФОРМАЦИЈЕ О БРОЈУ БИРАЧА: "Лажима надокнађују своју ЛЕЊОСТ!"
И излазност на изборима показатељ је тренда да грађани у великом броју напуштају Србију. Тако су истраживања показала да од 6,7 милиона људи уписаних у бирачки списак за последње председничке изборе, око 1,7 милиона живи у иностранству.
- Они легално имају право гласа, с тим што гласају у занемарљивом броју. Проблем је што огромна већина њих не може да гласа у месту у ком живи, па морају да прелазе по неколико стотина километара да би то учинили у најближем конзулату. Зато су они најчешће функционални апстиненти јер им је трошак гласања знатно већи од евентуалног добитка - објашњава Клачар.
С друге стране, када је реч о истраживању предизборног рејтинга странака, у обзир се узимају само бирачи који су у Србији.
- Пројекције се раде само у односу на бираче који живе у Србији, јер само до тих људи може да се дође. Исто тако, и странке раде кампање према бирачима у Србији. Када се погледа истраживање ЦЕСИД-а из 2007. године о бирачком списку уочљиве су две ствари. Прво, депопулација је велика и у попису и у бирачком списку јер сваке године имамо 30.000 више умрлих него рођених. Друго, бирачи који живе у Србији прилично редовно гласају - наглашава Клачар и додаје да се бирачки списак мења из дана у дан, а да га Републичка изборна комисија закључује неколико дана уочи гласања.
Чињеница да скоро трећина људи са бирачког списка живи у иностранству, а да гласа тек неколико хиљада њих указује да би електронско гласање или гласање у пошти поспешило излазност.
- Свакако би знатно више људи гласало када би то могли да учине електронским путем од куће или у најближој пошти. Да би се то остварило, потребно је решити питање потпуне безбедности, тајности и анонимности гласања. Државе које су то увеле немерљиво су повећале партиципацију грађана на изборима, поготово што електронско гласање нуди могућност и да се у неколико дана, док је отворено гласање, чак и промени глас - објашњава Клачар.
Обраћање председника Вучића из Јерусалима: Разговор са Ђукановићем је био претежак, али ИЗБЕГНУТ ЈЕ СУКОБ!
ИЗА КУЛИСА ЕКОНОМСКОГ ФОРУМА! Трампов човек понудио Србима ПОМОЋ: Ту смо за СВЕ, ЗНАМО ДА ВАМ ЈЕ ТЕШКО!
ПЕШАДИЈСКИ БАТАЉОН КОПНЕНЕ ВОЈСКЕ СРБИЈЕ! Министар Вулин у обиласку, а ево зашто су они НАЈБОЉИ!
Милован Јовановић открива НАЈВЕЋИ ЗАДАТАК који чека Вучића и тврди да је председник у томе ПОТПУНО САМ!
ВУЧИЋ ЗА БРИСЕЛСКИ "ЕУРОЊУЗ": Досадило ми је да ми европски лидери држе предавања о нашим везама са Русијом и Кином!