Ако се Српкиња са документима Косова породи у централној Србији, у Приштини ДЕТЕ НЕ ПРИЗНАЈУ
Скандалозна правила
За косовску личну карту потребно је приложити 15 докумената, процес траје од 6 до 8 месеци и кошта 200 евра.
– Ако Србин са Косова хоће да извади личну карту коју издаје Приштина, мора да има такозвано косовско држављанство. Процес добијања држављанства траје од шест до осам месеци, кошта више од 200 евра и потребно је приложити 15 докумената. Поједина документа која тражи Приштина немогуће је добити, као на пример, апостил (међународни печат) из српског, како зову паралелни суд суд који, узгред и не признају. Како добити апостил из суда, када Србија није признала независност Косова – рекао је Душан Радаковић, директор Центра за заступање демократске културе.
Озбиљно упозорење! Пакао стиже сваког трена! На сунце не излазите ни у лудилу!
– То у пракси значи да Срби са КиМ који имају српске пасоше извађене у Рашки више не могу да улазе у Македонију, али ни да путују са приштинског аеродрома иако имају важећу визу неке од ЕУ земаља – наглашава Радаковић.
Рада Трајковић председница Европског покрета Срба из Грачанице, каже да је могућност поседовања такозваног двојног држављанства мртво слово на папиру.
– Ако се Српкиња са документима Косова којим случајем породи у централној Србији, не може да легализује рођење детета. Власти у Приштини такво дете не третирају као новог становника Косова и избегавају да издају папире на основу којих би родитељи остварили право на дечји додатак – каже Рада Трајковић.
Упркос свим проблемима, министар у приштинској влади Далибор Јевтић каже да се годишње између 500 и 1.000 Срба врати на КиМ. Признаје да је то мало, имајући у виду да се још 226.000 Срба са простора КиМ води као расељено.
Зато им министар за државну управу и локалну самоуправу поручује да треба активније и агилније да уђу у политику косовског друштва, јер косовски устав, барем на папиру, дозвољава широк спектар права које Срби треба да искористе.
Министар за заједнице и повратак у техничкој влади Косова Далибор Јевтић се слаже са Ружићем да је такозвани устав Косова сам по себи добар и да има и добрих закона, али проблем је што се од тога мало шта примењује на терену.
– Основни је проблем што не постоји механизам који би санкционисао институције Приштине које на било који начин онемогућавају Србима да остваре своја права. Не може се то решавати владиним уредбама. Зато ’Српска листа’ у наредном периоду у такозваној косовској скупштини мора не само да предлаже нова законска решења већ и измене постојећих – прича Јевтић.