АЛЕКСАНДАР КАСАНОФ ЈЕ НОВИ АМЕРИЧКИ ЧОВЕК ЗА ЗАПАДНИ БАЛКАН! Пажљиво одабран за непристраснији приступ и боље разумевање Србије
Америка је именовала новог изасланика за Западни Балкан.
Габријела Ескобара ће на месту заменика помоћника америчког државног секретара за тај регион наследити Александар Саша Касаноф, искусни дипломата који је посебне заслуге добио за свој рад у Украјини. Нови човек Стејт департмента задужен за надгледање америчке политике за Западни Балкан могао би да унесе приступ са мање пристрасности и бољим сагледавањем позиције Србије, оцењују саговорници Курира.
Украјинска мисија
Кооснивач и извршни директор Пупин иницијативе Вук Велебит каже за Курир да очекује бољу координацију између Вашингтона и Београда.
- Александар Касаноф је човек о коме се мало зна, досад је деловао из сенке, а каријеру је направио у Украјини са Викторијом Нуланд. Он није човек са балканским портфолиом, што може да буде прилика за непристрасније и боље сагледавање региона и позиције Србије, за разлику од оних који су Србију посматрали кроз старе наративе из деведесетих година. Верујем да је Касаноф пажљиво одабран човек од Џима О'Брајана и да ће постојати боља координација између Вашингтона и Београда. За нас у Пупин иницијативи важно је да градимо однос са новим замеником помоћника америчког државног секретара како бисмо активно радили на објашњавању позиције Србије и значају јачања односа Србије и Америке за просперитет и стабилност нашег региона - наглашава Велебит.
Искуство и знање
Извршни директор Савета за стратешке политике Никола Лунић оцењује за Курир да нам избор новог изасланика САД за Западни Балкан говори да администрација у Вашингтону очекује много више од процеса нормализације односа Београда и Приштине, али и од консолидације политичких тензија у БиХ.
- У актуелној геополитичкој ситуацији, оптерећеној глобалном безбедносном хистеријом, САД и ЕУ неће дозволити дестабилизацију нашег региона, нити имплементацију руских интереса са нагласком на диверсификацију рата у Украјини. Александар Саша Касаноф је каријерни дипломата са богатим дипломатским искуством и знањем о источној Европи. Без обзира на резултате председничких избора у САД, Вашингтон ће наставити да спроводи досадашњу политику на Западном Балкану, уз подршку независном Косову. То не значи да ће толерисати Приштини националистичку реторику и поступке који могу довести до исељавања неалбанског становништва. Чак и по питању подршке САД оснивању Оружаних снага Косова, Вашингтон ће инсистирати на транспарентности и мултинационалности, што је Курти својим ауторским текстом у Њујорк тајмсу већ успео да дискредитује. Међутим, независно од различитих приступа независности Косова, Београд и Вашингтон треба да искористе потенцијал стратешких односа који би могли пресудно утицати на развој наше земље, али и целог региона - наглашава саговорник.
Ко је Саша Касаноф, награђен за рад у Украјини
Касаноф је пре ове функције био извршни помоћник Викторије Нуланд, бивше подсекретарке за политичка питања, као и вршилац дужности подсекретара за политичка питања Џона Баса. У биографији Касанофа наводи се да је служио и у Републици Ирској, Туркменистану, Чилеу и Украјини. Награђиван је за рад на положају политичког саветника у америчкој амбасади у Кијеву током Мајданске револуције и затим руске инвазије на Украјину. Добитник је награде "Џејмс Клемент Дан" за изврсност за свој рад као политички саветник у америчкој амбасади у Кијеву током Мајданске револуције.
Овај амерички дипломата је завршио Национални ратни колеџ, Школу за напредне међународне студије "Џонс Хопкинс" и колеџ "Хамилтон", а говори француски, италијански, руски и шпански језик.
- Сашини задаци у Вашингтону укључују и позиције: директора Канцеларије за глобалну политику и програме у Бироу за међународне наркотике и послове спровођења закона, заменика директора особља Извршног секретаријата, директора Канцеларије за источноевропске послове и заменика директора Канцеларије за питања Кавказа и регионалне сукобе - наводи се на сајту Стејт департмента.
И Касанофов отац био је службеник иностраних послова у Стејт департменту и служио је у иностранству у разним америчким амбасадама. Породица има пољско порекло. Деда Александра Касанофа рођен је у Варшави и почетком прошлог века, док је још био дете, емигрирао је у САД, у време док је Пољска била руска провинција и предмет интензивне русификације. У Америци је постао сувласник једног ланца ресторана, али се 1957. преселио у Санкт Петербург у Русији. У Њујорк се вратио пред сам распад СССР.
Србија Данас/Курир/Аутор: Ивана Кљајић/Пренео: П.С.