ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ДАНАС У СКУПШТИНИ: Вучић пред посланицима о КиМ и преговорима са Приштином
Дијалог Београда и Приштине на политичком нивоу, настављен је 15. јуна након вишемесечног застоја, а у Бриселу су разговарали председник Вучић и премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти.
Председник Србије Александар Вучић представиће данас посланицима у парламенту извештај о току преговора са Приштином и о стању на Косову и Метохији.
СРПСКИ НАРОД ЈЕ ОСТАО ДОСЛЕДАН: Кучи развукли тробојку у Београду као одговор на СРАМНУ РЕЗОЛУЦИЈУ ЦРНОГОРСКЕ СКУПШТИНЕ (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ЗАВРШИО САСТАНАК СА ДЕЛОМ ОПОЗИЦИЈЕ: Вучић представио извештај о дијалогу Београда и Приштине (ФОТО)
"ПРИЗНАТИ ЛАЖНУ ДРЖАВУ КОСОВО, А ДРЖАТИ ЛЕКЦИЈЕ СРБИЈИ..." Министар Вулин реаговао на резолуцију о Сребреници
Вучић ће, на посебној седници парламента, представити Извештај о раду Канцеларије за Косово и Метохију у периоду од маја 2019. године до јуна ове године, као и Извештај о преговарачком процесу са Привременим институцијама самоуправе у Приштини од маја 2019. до 15. јуна ове године.
Председник је пре неколико дана најавио да ће 22. јуна у парламенту говорити подробно, детаљно и темељно о апсолутно сваком питању од кључног значаја за ситуацију на КиМ, плановима и идејама Србије, али и о објективној ситуацији са којом се суочавамо у међународној заједници.
Дијалог Београда и Приштине на политичком нивоу, настављен је 15. јуна након вишемесечног застоја, а у Бриселу су разговарали председник Вучић и премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти.
Вучић је рекао да је то била до сада најчуднија фаза, а да су представници Приштине желели да наведу београдску делегацију да разговоре напусти и инсистирали су само на теми признања тзв. Косова.
Иначе, председник Србије поднео је парламенту извештај о Косову и Метохији 27. маја 2019. године, а од тада до данас у разговорима под окриљем Брисела, готово се ништа није променило, осим представника приштине за преговарачким столом.
Приштина и даље одбија да испуни обавезу из Брислеског споразума и формира Заједницу српских општина, а једино конкретно питање око којег се може рећи да је дошло до неког помака су нестале особе.
У мају 2019. дијалог је био блокиран, након што је Приштина увела таксе на робу из централне Србије крајем 2018. године.
Таксе су укинуте готово годину и по дана касније, тек у априлу 2020, да би средином јула те године дијалог у Бриселу био настављен - 20 месеци након прекида.
То је био први састанак председника Србије Александра Вучића и тадашњег приштинског премијера Авдулаха Хотија у Бриселу, а домаћини су били шеф европске дипломатије Жозеп Борел и специјални представник ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак.
Том сусрету претходио је видео-самит о КиМ у Паризу, 10. јула, чији су домаћини били председник Француске Емануел Макрон и немачка канцеларка Ангела Меркел, као и трилатерални видео-састанак представника Београда, Приштине и ЕУ.
Када је у октобру 2019. председник САД Доналд Трамп поставио је Ричарда Гренела за специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине, и уз његово посредовање, Београд и Приштина договорили су да обнове авиолетове, чинило се да ће доћи до извесног помака у односима Београда и Приштине, пре свега у успостављању сабраћајних, економских веза и решавању проблема везаних за живот грађана.
Тако су, захваљујући овој иницијативи Вучић и Хоти потписали су 4. септембра прошле године, у присуству председника САД Доналда Трампа, у Вашингтону Споразум о економској нормализацији. Тада су потписана два засебна документа - један је потписао Вучић, а други Хоти.
Вучић и Хоти после Вашингтона, 7. септембра срели су се и у Бриселу, где је договорен наставак дијалога за 28. септембар, који је потом отказан због пандемије корона вируса.
У међувремену је на председничким изборима у Сад победио Џозеф Бајден, а на КиМ на месту премијера привремених институција у Приштина, наместо Хотија, поново се нашао Аљбин Курти, чија је неконструктивност у преговорима са Београдом била често критикована из САД.
Ту неконструктивност је Аљбин Курти показао и у Бриселу, где се први пут нашао за преговарачким столом са председником Вучићем 15 јуна - са једним захтевом да Србија призна независност Косова и без икакве намере да примени било шта од до сада постигнутих споразума.
Тако да када је реч о резултатаима званичних преговора са Приштином председник Вучић неће имати много шта да пренесе посланицима у парламенту. Али треба очекивати да ће са њима поделити и искуство у вођењу преговора, притисцима и захтевима којима је Србија изложена, очекивањима и ставовима које он као председник Србије заступа и за које тражи подршку.