АМЕРИЧКИ CNN О СПОРАЗУМУ БЕОГРАДА И МОСКВЕ: "Вучић задао главобоље ЕУ, Србија је толико важна и велика - кључна земља на Балкану"
Водећи амерички медиј CNN објавио је анализу гасног споразума који је Србија договорила са Русијом у јеку рата у Украјини и нафтног ембарга који су увеле земље чланице ЕУ.
Председник Србије Александар Вучић објавио је у недељу да је његова земља договорила нови трогодишњи уговор о набавци гаса с руским државним добављачем Газпромом. Вест је стигла у незгодно време. Вучић је тиме задао нову главобољу западном антипутиновском савезу, а посебно Европској унији, пише амерички CNN.
С друге стране континента челници држава ЕУ заглибили су у напорним преговорима око шестог пакета санкција Москви. Коначни договор, објављен у понедељак касно увече, укључује делимичну забрану увоза руске нафте у ЕУ.
Међутим, како би сви пристали на санкције, Брисел је био присиљен направити изузеће за нафту која се у Мађарску, Словачку и Чешку увози нафтоводом. То су неке чланице ЕУ доживеле као велики уступак.
ХРВАТИ БЕСНИ! Вучић нас спречио да купимо моћно америчко оружје, а српску војску учинио никад јачом!
Н1 ПИТАО ГРАЂАНЕ О ПРЕДСЕДНИКУ, НАРОД ПРЕЗАДОВОЉАН: Вучић је борац и велики радник! (ВИДЕО)
Комплетан говор председника Вучића који сваки грађанин Србије ТРЕБА ДА ПРОЧИТА!
Иако Србија није чланица ЕУ, део је плана проширења ЕУ који укључује и неке њене суседе. ЕУ се намерава проширити на исток и види западни Балкан као кључ европске сигурности, што је још више наглашено у светлу руске инвазије на Украјину.
Од ових балканских држава, Србија се посебно сматра кључном из бројних разлога. Њена величина, становништво и географски положај чине је главним актером геополитике у регији. Ако желите разговарати о будућности Босне и Херцеговине или Косова, требаће вам српска влада за столом, пише CNN.
Међутим, Србија се такође јако ослања на Русију када је у питању гас. Она такође војно сарађује с Москвом. Укратко, Србија има огромне користи од свог односа с Русијом, а чак и ако у ближој будућности постане чланица ЕУ, неће хтети спалити своје мостове с Кремљом, наводи у анализи амерички медиј.
Србија је толико велика и важна да је кључна за пројекат проширења ЕУ, којим се настоји ојачати и проширити европске вредности, стабилност и сигурност. Такође је толико велика и важна да може у исто време склапати послове с Русијом, Кином и ЕУ - како год сматра прикладним - и даље бити зеница ока Брисела, наводи CNN.
Иако је Србија подржала неколико резолуција УН-а којима се осуђује руска инвазија, није санкционирала Москву нити се ускладила с Бриселом по питању санкција против Москве. А то је нешто што се од држава кандидата за чланство очекује да учине. Нови руски гасни споразум, страхују неки званичници ЕУ и аналитичари, могао би бити корак предалеко за неке земље чланице ЕУ.
Велика Британија, која више није део ЕУ, добро је сарађивала са својим европским савезницима и показала да упркос Брегзиту и даље може играти водећу улогу у уједињеној европској фронти. С друге стране, хаос и неизвесност стварају прилике и људима на позицијама попут Вучићеве. Користан је Бриселу и Москви и очито осећа да може наставити играти за обе стране.
ЕУ се суочила с многим потешкоћама откако је почела украјинска криза, а задржати свих 27 њених чланица на истој страни није био лак задатак. Но чињеница да се гасни споразум Србије догодио у истом недељи када су се челници ЕУ састали како би се договорили око забране руске енергије наглашава у којој мери су неке ствари једноставно изван централизованих руку Брисела.
Како време одмиче, то би могло постати врло незгодно питање за будућност европског пројекта, истиче CNN.