АМЕРИЧКИ СЕНАТОР РОН ЏОНСОН: "Код Вучића примарно ценим то што жели да реши проблем Косова!"
Председник Србије Александар Вучић зна да договор са Приштином неће бити популаран, али је вредан политичког бола, изјавио је данас амерички сенатор Рон Џонсон.
Џонсон је рекао да је управо разговарао са државним секретаром Мајком Помпеом, коме је пренео Вучићев позив Доналду Трампу да посети Србију, а пренеће му, каже, и лично када га буде видео.
Истиче да је Трампу већ пренео претходне Вучићеве позиве, а на питање хоће ли амерички председник доћи у Србију, одговара: "Он је веома заузет, али је изразио своју подршку Србији и (тзв.) Косову да дођу до споразума и оставе проблем иза себе".
Џонсон каже да верује да су председник Србије Александар Вучић и председник привремених приштинских институција, Хашим Тачи, вољни да реше односе Београда и Приштине и да, како каже, схватају да договор до кођег дођу можда неће бити краткорочно популаран.
ПОСЛЕ ПАРИЗА ИХ НАПОКОН СТИЖЕ ПРАВДА?! Дипломатски извори ОТКРИВАЈУ: Цео ВРХ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ иде на СУД
"РУСИ И ЕНГЛЕЗИ СУ СЕ ГЛЕДАЛИ "ПРЕКО НИШАНА": Прича српског генерала који је спровео руске падобранце до "Слатине"(ВИДЕО)
Је ли треба да верујемо у бајку да се Трамп, Меркел, Макрон и Могерини тресу због Харадинаја?!
Код Вучића примарно цени то што жели да реши проблем Косова, што би, како каже, могао рећи и за Тачија.
- Имају добру вољу за то, али истовремено препознају да је реч о веома тешком питању. Надам се да ће та њихова решеност ипак бити довољна за неки напредак - рекао је Џонсон у одговору на питање какав је његов утисак, да ли је Вучић спреман на компромис.
Џонсон, који се са српским председником видео недавно на ГЛОБСеЦ форуму у Братислави, сматра да таксе, које је Приштина наметнула на робу из централне Србије, иако краткорочно могу деловати као добра идеја и ефикасно се користити као адут, дугорочно представљају додатни порез који плаћају становници (лажне) земље која ту меру уводи.
Иначе, Џонсон је прошле године два пута боравио у Београду. Упућени тврде да Џонсон важи за умереног републиканца, који има позитиван став о Србији. Он је бизнисмен из Висконсина, који је пре мање од деценије ступио на вашингтонску политичку сцену.
Упитан да ли САД могу, на неки начин, да охрабре Србију да се врати дијалогу у овим околностима, Џонсон каже да "САД подржавају обе стране и дају им простор да реше проблем".
Америка, истиче, не жели ништа да намеће било којој страни.
- Поново ћу рећи: дугорочно, тарифе плаћа народ земље која их уводи и искрено речено, мислим да нису ни политички одрживе - јер све поскупљује. Надам се да је ово привремена ситуација и да ће бити ублажена - да ће тарифе бити мање ригидне, ослабљене или укинуте - навео је.
Нада се да ће након самита у Паризу, почетком јула, дијалог Београда и Приштине бити поново покренут и истиче да, ако је Париз добра полазна тачка - он то подржава.
Шефица канцеларије ЕУ: Приштина да поштује споразум из Брисела и испуни своје обавезе!
ФРАНЦУЗИ СТАЛИ УЗ НАШ НАРОД НА КОСОВУ! "То је земља која је одвајкада СРПСКА" (ФОТО)
"СПОРАЗУМ О СПОРАЗУМУ" Како ће изгледати састанак у Паризу и шта ће Немачка и Француска да СТАВЕ пред Београд и Приштину
О међусобном признању на које позива Приштина, Џонсон каже да је то "крајни циљ и разлог због којег (лажна) држава учествује у дијалогу".
Тврди да разуме да је то политички тешко за председника Вучића, који, како каже, мора да покаже грађанима Србије да је и (тзв.) Косово правило неке уступке. Као пример је навео Преспански споразум између Грчке и Македоније који је, каже, био је политички непопуларан у обе земље, али су лидери били храбри.
- Мислим да је иста ситуација са Вучићем и Тачијем. То су двојица лидера који схватају да договор до којег дођу можда неће бити краткорочно популаран, али се надам да ће, као што видимо у случају уласка Северне Македоније у НАТО, у кратком периоду пошто постигну споразум, осетити да је вредно свег политичког бола кроз који пролазе.
Мисли и да ће, како каже, када се све заврши, људи питати зашто се није решило раније због користи коју ће имати у сарадњи са ЕУ и западним партнерима.
На питање да ли је то што Бела кућа већ трећи пут у протеклих седам месеци позива Београд и Приштину да постигну споразум, порука да процес полако приводе крају, Џонсон каже:
- То показује жељу Америке да снажно подржи Србију и (тзв.) Косово да дођу до споразума, показује подршку Беле куће, а не претњу некаквим роковима. Та подршка ће остати и пошто се постигне споразум. Значи, када предузмете тешке политичке кораке - Америка, а надам се и Европа, ће бити ту уз вас и ти тешки кораци ће се исплатити.
Поводом различитих ставова америчких званичника о разграничењу као моделу решења, Мету Палмера и Џона Ерата, на пример, Џонсон каже да као члан Конгреса може само да изнесе своје мишљење.
- Верујем да администрација поручује да Србија и (тзв.) Косово треба сами да се договоре. Ми обема земљама дајемо простора да постигну споразум и лично мислим да нема црвених линија нити идеја о којима не треба разговарати - рекао је сенатор.
С друге стране, каже, јасно му је зашто људе брине корекција граница због потенцијалног домино ефекта.
- Али, на крају се све своди на лидере и грађане Србије и (тзв.) Косова који треба да нађу решење које Америка и Европа треба да подрже - закључио је Џонсон.