Ана Брнабић на предавању у Оксфорду о детињству, каријери и односу са Вучићем: "Када си ГЕЈ У СРБИЈИ одрастање може да буде веома тешко"
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да су стратешки приоритети Србије у спољној политици интеграција у ЕУ и регионална сарадња.
На предавању на дебатном клубу савеза студената Оксфорда на тему “Будућност Србије у ЕУ”, Брнабићева је навела да је од 35 преговарачких поглавља отворено 14, а привремено су затворена два.
- Спремни смо за отварање седам поглавља, следећа прилика ће бити децембар и међувладина конференција. Највероватније ће бити отворена три до четири поглавља - рекла је Брнабићева и истакла да је њен фокус да се поглавља затворе.
- Србија је у другачијој позицији од осталих држава у региону, које говоре о својим евроатлантским интеграцијама. Оне преговарају о чланству у ЕУ, али и НАТО, док је Србија војно неутрална земља и не жели чланство у НАТО - истакла је Брнабићева.
Она је студентима представила економске реформе спроведене у оквиру преговарачког процеса, фискалну консолидацију, реформе јавне управе и најавила да ће у 2019. почети са радом Национална академија за јавне службенике, док је, када је реч о владавини права, рекла да је у току уставна реформа у сектору правосуђа.
Брнабићева је рекла да се у Стратегији Европске комисије за Западни Балкан 2025. наводи као могући датум када би Србија и Црна Гора могле бити следеће чланице ЕУ.
- То је амбициозан циљ јер морамо да отворимо сва остала поглавља, да их затворимо, није довољно само усвојити закон и рећи идемо даље, морају се примењивати - казала је Брнабићева. Додала је да ако земља до 2025. не буде спремна за ЕУ, боље да не постаје чланица.
- Када размишљамо о европској интеграцији, морамо размишљати о регионалној сарадњи. ЕУ покушава да кроз јачање регионалне сарадње утиче да земље не уносе билатералне несугласице када постану чланице - рекла је Брнабићева.
ВУЧИЋ И СПОЉНА ПОЛИТИКА
На коментар да је председник Србије Александар Вучић укључен у креирање спољне политике, Брнабићева је рекла да је то део његових уставних надлежности.
- Он је храбар лидер и човек и постала сам део Владе на његов позив. Он је допринео промени Србије и перспективи у смислу регионалне сарадње. Вучић је први премијер који је после 70 година позвао премијера Албаније Едија Раму да посети Србију - рекла је Брнабићева.
Вучић је утицао на дијалог Београда и Приштине и потписивање Бриселског споразума, који има огроман значај на процес нормализације односа, подсетила је она и нагласила да је Вучић први који је рекао да треба размишљати о компромису.
- Волим да се консултујем с њим, то није обавезно, али чак и да није председник, то бих чинила - рекла је Брнабићева.
САРАДЊА С РУСИЈОМ
На питање о сарадњи и утицају Русије, Брнабићева је рекла да је та земља традиционални партнер Србије с којим имамо споразум о слободној трговини, али и да је Русија свесна да је приоритет Србије чланство у ЕУ.
Када је реч о кинеским инвестицијама у Србију и Европу, председница Владе је рекла да не мисли да су те инвестиције или процес “Појас и пут” лоше, али да разуме уздржаност појединих европских политичара.
БИТИ ГЕЈ У СРБИЈИ
- Ја сам прва геј премијерка на Балкану и један део владајуће коалиције није гласао за мене због те чињенице, али с тим мораш да се суочиш кад си на позицији да мењаш земљу - рекла је Брнабићева.
На питање студената Оксфорда како изгледа одрастати као геј у Србији, рекла је:
- Може да буде веома тешко. Имала сам срећу јер сам од почетка имала пуну подршку породице и пријатеља и никад се нисам осећала дискриминисаном. Кад сам се 2002. вратила у Србију, радила сам за велике међународне компаније и опет није било проблема - рекла је она.
БЕЗ СТРАНКЕ ТЕЖЕ
Ана Брнабић је рекла да је донекле теже у парламенту нешто заступати када ниси члан странке, али да је владајућа странка у коалицији, Српска напредна странка, увек давала пуну подршку ономе што ради.
Пратите нас и на нашем инстаграму СрбијаДанас.