Ана Брнабић: Тензије у друштву трају од мајских трагедија - студенти протестују, а опозиција игнорише улогу парламента
Тензије у друштву континуирано трају још од мајских трагедија 2023. године, а велике су јер парламент, као место за разговор, не обавља своју улогу јер опозиција уместо да разговара дува у вувузеле, рекла је председница Народне скупштине Ана Брнабић
Говорећи о актуелним студентским блокадама због несреће у Новом Саду, у којој је у паду надстрешнице погинуло 15 људи, председница Народне скупштине истакла је да мисли да постоји много разлога за тренутна дешавања.
- Тензије континуирано трају још од мајских трагедија 2023. године, а велике су јер парламент, као место за разговор, не обавља своју улогу, већ представници опозиције дувају у вувузеле и пиштаљке - изјавила је Ана Брнабић.
Додала је и то да мисли да се студенти не осећају као да имају своје представнике у Народној скупштини.
- Студенти не осећају да су довољно репрезентовани кроз представнике, да се њихов глас чује, а интереси адекватно представљају и остварују. То је нешто над чим би требало сви да се запитамо, али на првом месту опозиција - навела је председница парламента.
Брнабић је приметила да је део студената који се не слаже са влашћу, опозиционо настројен, али верује да студенти осећају да у странкама опозиције немају људе који их адекватно представљају.
- Док нема дискусије у парламенту људи ће се осећати као да нису довољно представљени. Отворена сам за дијалог, али савет за опозицију је да мандате искористе за разговор уместо за дување у пиштаљке и вувузеле - напоменула је она.
Захтеви студената конфузни
Истакла је и да су захтеви студената конфузни зато што се о њима причало и након што је председник Србије Александар Вучић испунио сва четири захтева, али да не оспорава блокаде.
- Мислим да је студентски бунт природна и добра ствар за државу и друштво. Она је, такође, показатељ демократије. Неко осећа да има слободу да искаже неслагање - навела је Брнабић.
Додала је и то да је забринута да протести не пређу у анархизам.
- У протестима постоји потпуни недостатак транспарентности. Не знамо ко је пленум, ко их представља, како се одлучује и ко одлучује - навела је.
Брнабић је подсетила и на то да је врховна тужитељка Загорка Доловац позвала студенте на разговор, али су они рекли да немају делегацију.
- Недостаје им транспарентности - констатовала је Брнабић. Истакла је и то да није паметно да разграђујемо институције, него да их јачамо.
- Морамо да поправимо комуникацију са грађанима. Покушаћу још једном да у Народној скупштини успоставим дијалог међу различитим парламентарним групама, да скупштина изгледа онако како су наши грађани заслужили - изјавила је она.
Прелазна влада
Одговарајући на питање да ли би прелазна влада решила проблем, Брнабић је истакла да не види ниједан основ за њу. "То није неко иновативно решење опозиције, тражили су је и 2023. године. Не видим ни један једини основ за прелазну владу. На основу чега бисмо се усудили да угрожавамо вољу народа исказану на изборима", упитала је председница скупштине и додала: "Остајем при ставу да до 2027. нема потребе за изборима. Србији је доста избора. Треба нам унутрашња стабилност и без додатних потреса, што би били избори".
Борба против корупције
Говорећи о борби против корупције, Брнабић је констатовала да је то једно од кључних питања у сваком друштву, као и да је Србија направила значајне помаке на том путу.
- Током последњих десет година смо много учинили за борбу против корупције, резултати су прилично добри", истакла је Брнабић.
Председница Народне скупштине напоменула је да као грађанка замера тужилаштву због неадекватног информисања јавности.
- Чини ми се да у менталитету нашег тужилаштва и правосуђа не постоји јака компонента комуницирања с јавношћу - појаснила је Брнабић.