АНА БРНАБИЋ ЗА ВАШИНГТОН ТАЈМС: Борба против коронавируса не гуши демократију у Србији
Борба против covid -19 у Србији не представља гушење демократије, поручила је премијерка Србије Ана Брнабић у ауторском тексту за "Вашингтон тајмс".
- Можемо да заштитимо и демократију и наше грађане од корона вируса - поручила је Брнабић.
Она је указала да је, као и већину Европе, пандемија корона вируса тешко погодила Србију, али је оценила да је Србија у већем ризику од других земаља због старијег становништва и прилива више стотина хиљада српских држављана из иностранства у протеклих неколико недеља.
Брнабић је нагласила да су председник Србије Александар Вучић и српска влада предузели озбиљне мере предострожности како би заштитили српске грађане и економију.
ВУЧИЋ О ДОКТОРУ КОНУ: Реч је о дивном човеку, драго ми је што је остао са нама!
Вучић: Смрт Миодрага Лазића је огроман губитак за нашу земљу
Председник Вучић: Замолио сам кинеског председника само једну ствар
- Међутим, неки су, нажалост, нетачно приказали ове мере предострожности као прекорачење надлежности владе или чак гушење демократије у Србији. Ништа од тога није тачно. Мере које су усвојили Вучић и српска влада у борби против корона вируса пропорционалне су у односу на претњу и у складу са демократском праксом у време кризе - навела је Брнабић у тексту који је амерички лист објавио он лајн у рубрици Анализе/Ставови.
Подсетила је да је Србија, као и Италија, Шпанија, Румунија, Естонија и друге земље, првобитно прогласила ванредно стање, као и да је формирала бројне објекте за смештање у карантин заражених широм земље, међу којима је и Београдски сајам, како би концентрисала ограничену медицинску негу и ресурсе који постоје.
- Нажалост, фотографије објекта објављене су усред припрема, због чега су га критичари називали ''застрашујућим'' - навела је Брнабић оценивши да би критичари, да су сачекали завршетак радова, видели да је Сајам далеко удобнији, него што је изгледало на првобитним фотографијама.
- Као што је један посетилац рекао, ''To није Хилтон, али није ни страшно''. Иако бих волела да Србија буде у стању да успостави привремене ''хилтоне'', тренутно ниједна земља не може тако нешто да уради - навела је Брнабић.
Подсетила је и да је српска влада, у сарадњи са Међународним монетарним фондом, усвојила пакет економских стимулација у вредности од 5,6 милијарди долара, који је усредсређен на подршку малим предузећима и одлагање плаћања пореза.
- То такође укључује директну финансијску помоћ сваком грађанину Србије. Иако далеко мање обимне у апсолутном смислу, ове мере уско прате оне које су усвојене у САД и другим земљама ЕУ - нагласила је Брнабић.
Међутим, нагласила је премијерка, "неки су напали ову политику", тврдећи да је Влада Србије спроводи у сврху предизборне кампање.
- Наравно, исти ти појединци би осудили владу да нисмо успели да подржимо послодавце у земљи или пружимо директну финансијску помоћ српским грађанима, као што то имају друге владе - оценила је Брнабић.
Указала је и да су појединци критиковали изјаву председника Вучића да "београдска гробља неће бити довољно велика" ако људи игноришу захтеве да се изолују и да држе дистанцу у односу на друге особе.
- Они су извртали и манипулисали његовим речима, како би сугерисали да је то нека врста претње. То сигурно није. Уместо тога, ово је била чињенична изјава - рекла је Брнабић.
Она је додала да је председник Србије изгубио најближег пријатеља из детињства због корона вируса, као и да је његов син заражен.
- Пандемија је озбиљна, посебно за једно од најстаријих друштава у Европи. Ако наши грађани прекрше захтеве за социјално дистанцирање, људи ће умрети. То је истина у свим земљама, и сви наши грађани морају да разумију последице неодговорног понашања на најјасније начине", истакла је Брнабић.
Она је, међутим, оценила да су у многим друштвима широм света критичари искористили ову кризу као прилику да осуде своје политичке, комерцијалне или филозофске противнике, "оптужујуци их за акције и злоупотребе које се уредно уклапају у претходно постојећи наратив".
- Морамо то да зауставимо. Истина је колико и клише рећи да се свет суочава са заједничким непријатељем. И морамо се ујединити да бисмо га поразили - у противном ће нас овај непријатељ поразити - закључила је Брнабић.