БАЈДЕНОВА ЧЕСТИТКА УЗБУРКАЛА ЈЕ ЦЕЛУ СРБИЈУ: Које значење у његовој поруци виде аналитичари?
Бајден је поручио и да САД остају "непоколебљиве у подршци" евроинтеграцијама Србије
Председник САД Џозеф Бајден честитао је Србији Дан државности, споменувши у честитки и постизање трајног споразума са Косовом "који је фокусиран на међусобно признање".
Ове речи подигле су буру у Србији, а тумачења су различита - од тога да су недипломатске, па чак и непристојне и непотребне, до тога да нам ништа ново није рекао.
Међутим, да ли би ова честитка могла Србији на крају да преседне и да ли је заправо сигнал да следи притисак око договора са Приштином.
НАСТАВИО У ИСТОМ РИТМУ: Вучић положио још један испит, Педагогију спорта савладао са чистом десетком
РУСИ ДОЛАЗЕ ДА ПРАВИМО ВАКЦИНЕ: Амбасадор Боцан Харченко најавио велике ствари за Србију
"ВУЧИЋ КАО ТИТО" Хрвати прогласили Србију лидером у вакцинисању и на економском плану (ФОТО)
Како год да се тумачи, писмо из Америке са собом носи и јасан став, који је на известан начин прошао испод радара - да ће косовски чвор распетљавати само уз договоре са ЕУ, што у последње две године чини се да није била пракса. Практично, ново-старо савезништво поново је на снази, чиме би притисци на Србију могли да се удвоструче.
Бајден је поручио и да САД остају "непоколебљиве у подршци" евроинтеграцијама Србије, спровођењу реформи и постизању свеобухватног споразума о нормализацији односа са Косовом "који је фокусиран на међусобно признање".
Уследиле су жестоке реакције из Србије са углавном једном истом поруком - то се неће догодити.
Први је такву поруку упутио председник Србије Александар Вучић, који је казао да је "Сретење, Дан државности који се обележава 15. и 16. фебруара, "за нас много важнија ствар од албанских и америчких жеља".
Познаваоци домаћих прилика, бивше дипломате критиковале су да поруци о независности није место у писму којом се честита државни празник, а аналитичари су оценили да собом носи јасан сигнал да ће Србија бити на мукама око признања.
Српски шеф дипломатије Никола Селаковић је, рецимо, оценио да честитка америчког председника у којој позива на међусобно признање Србије и Косова, показује нови став америчке спољне политике.
- Али је за нас најважније да у актима међународних организација и ЕУ, са којом водимо преговоре, такве ствари не стоје као услови, а и да стоје јасан је наш став који је председник Александар Вучић изнео у Белој кући - рекао је Селаковић.
"Ништа није случајно"
Да у поруци ништа није случајно наведено каже директор Форума за етничке односе Душан Јањић.
- Нема ништа случајно, све је намерно. Свака реч је добро изабрана са америчке стране. Чињеница је да се спомиње међусобно признање, али је први део важнији, јер је новина у односу на Трампа, а њиме се подстиче на партнерство и спомиње да очекује да ће Србија сарађивати у овом процесу - каже Јањић.
То је, сматра он, механизам притиска.
- Треба да очекујемо да ће Бајден радити оно што је администрација најавила. Понављаће мантру међусобног признања, али када је у питању Србија неће угрожавати партнерство, већ ће наћи други пут, преко ЕУ али и кроз директне контакте са Кином и Русијом да се то и оствари - објашњава Јањић.
Није мали број ни оних који подсећају на честитке које је слао Бајденов председник, Доналд Трамп, који је такође спомињао независност Косова, а због чега су најновију честитку протумачили као наставак устањене америчке политике.
Међу њима и бивши амбасадор у САД Илија Вујачић, који указује на важан детаљ који је прошао мимо радара нађе јавности.
- Бајденова честитка је била уперена ка томе да подвуче да Америка неће бити адреса за договоре мимо Европске уније - рекао је за РСЕ некадашњи амбасадор Србије у Вашингтону.
Један колосек
Међу онима који Бајденову честитку виде као јасан сигнал да ће Вашингтон и Брисел бити у једном колосеку је и спољнополитички коментатор Бошко Јакшић.
- Та реченица значи оно што смо сви знали, а то је да ће Бајденова администрација, посебно у спрези са Немачком, само појачати притисак на Србију - рекао је Јакшић за DW.
Зашто је то важно?
Зато што је Трамп са специјалним изаслаником Ричардом Гренелом водио разговоре мимо Брисела. Инсистирали су да почивају на економији, и политици, али је било очигледно да на том путу наступају самостално.
То је признао специјални представник ЕУ за дијалог Србије и Косова, Мирослав Лајчак, да у претходној години није постојала координација на релацији Брисел-Вашингтон.
- Прошле године су очигледно постојала два колосека: европски и амерички. Није био наш избор да идемо одвојено. Наши партнери у региону били су збуњени јер нису желели да буду у позицији где морају да бирају - навео је Лајчак на видео семинару о америчкој и европској сарадњи на Западном Балкану.
Дијалог Београда и Приштине је, иначе, у застоју а из ЕУ најављују да ће бити настављен након избора на Косову најављених за 14. фебруар. Претходно је био скоро две године у ћорсокаку, јер Приштина није пристајала да укине таксу на робу из Србије.