БАЛКАН САМО ШТО НИЈЕ ЕКСПЛОДИРАО: Застрашујући извештај НАТО о региону
Политичке тензије између земаља Западног Балкана се не смирује, чак и са интевенцијом ЕУ - стоји у нацрту извештаја
Са високом стопом незапослености, широко распрострањеном корупцијом, ерозијом стања демократије и владавине права, често са руским мешањем у државне послове, Западни Балкан мора бити снажно подржан у евро-атлантских интеграцијама, наведено је у најновијем нацрту извештаја Парламентарне Скупштине НАТО алијансе.
Нацрт извештаја је објавио Одбор за економију и безбедност Парламентарне скупштине НАТО-а, који је претходно припремио Ричард Бенион, известилац за економију и безбедност комитета и посланик Конзервативне партије у Великој Британији.
ЂЕТИЋИ, ОТВОРИТЕ ДРЖАВНУ КАСУ: Ево колико СТОТИНА ХИЉАДА ЕВРА годишње кошта чланство у НАТО!
РУСИЈА О УЛАСКУ ЦГ У НАТО: Преузмите одговорност за последице!
Парламентарна скупштина НАТО-а, међувладина организација чланица Алијансе и придружених земаља, је тело које директно комуницира са парламентарним структурама националних влада држава чланица. Главни циљ Парламентарне скупштине је да створи политичку агенду за Савет НАТО, кроз извештаје својих пет одбора, који се представља на годишњем заседању у јесен.
Нацрт извештаја о процени економске транзиције на Западном Балкану даје политички и економски увид стања у региону, са кратким освртом на историју. У извештају се наводи да Западни Балкан остаје област од посебног интереса за НАТО, који је тренутно присутан у региону, кроз снаге на Косову (КФОР) и операцију Althea. Ističe се да само Србија и Република Српска нису показали интересовање да постану део НАТО-а.
Иако НАТО признаје да је ЕУ била кључни играч у одржавању стабилности у региону, такође сматра да економска криза “чини да се отворе врата за анти-ЕУ, популистичке и националистичке покрете”.
Процес европских интеграција региона је уздрман бројним политичким и економским питањима, али и због спољних фактора. Као један од главних проблема које су изазвале поремећај у целом региону истиче се, у нацрту извештаја, тренутна нестабилност у ЕУ, коју је изазвао процват националистичких и ауторитарних покрета.
Косово се често бави тензијама у односима са Србијом, за које стоји у извештају да су у порасту током протеклих годину дана, откако је “Београд послао воз осликан слоганом “Косово је Србија”. Односи су још гори од када је Приштина објавила намеру да се формира регуларна војска.
Што се тиче Црне Горе, земље која ће ускоро постати НАТО-чланица, извештај се бави планираним пучем и са опозицијом која тренутно бојкотује парламент, док је ситуација у Македонији “још обесхрабрујућа”, са председником који одбија да да мандат опозиционом лидеру Зорану Заеву да формира владу.
– Све у свему, политичке тензије између земаља Западног Балкана се не смирује, чак и са интевенцијом ЕУ – стоји у нацрту извештаја.
Осим интерних проблема, Западни Балкан се суочава са високом стопом незапослености, посебно међу младима, који су “осетљивији на демагогију и дезинформације”. Што се тиче стања демократије, у извештају се наводи да је ниво демократског развоја на Западном Балкану назадово шест година за редом.
Такође, нацрт извештаја се бави односом Русије са земљама Западног Балкана, што чини да је регион “плодно тло да изазове НАТО и ЕУ утицај”.
У извештају се закључује да постоји врло висок ризик да Западни Балкан склизне назад ка националистичким идеологијама.