Борба Владе са короном подржана са преко 100 нових прописа: Све донете мере на једном месту
Најављено је да ће се ванредно стање укинути на Ђурђевдан, 6. маја.
Од почетка ванредног стања у земљи 16. марта, Влада Србије донела је више од 100 различитих прописа чији је циљ сузбијање епидемије корона вируса, а међу њима су и бројне одлуке којима се помаже економији да се лаше избори са последицама насталим услед пандемије.
Влада је на јучерашњој седници усвојила иницијативу о укидању ванредног стања, предлог је послат у Скупштину па се очекује, како је најављено, да буде усвојен сутра, на Ђурдевдан, 6. маја.
Волонтерски тим Меридиана обишао најугроженије у Белој Цркви
ВУЧЕВИЋ ПОРУЧИО: Ђилас измислио да су му напали децу па се сад преко помагача "свети" Вучићевој деци
Маја Гојковић: Да ли ће они који су заплакали због измишљених напада на Ђиласову децу осудити напад на Вучићеву децу?
Након 52 дана ванредног стања што пада у четвртак 7. маја, ова мера престаје да важи на територији целе земље као и одлука о полицијском часу.
То практично значи да је полицијски час у Србији, када у четвртак ујутру "откуца" 5 часова, био на снази током 50 дана, од 18. марта до 7. маја ујутру.
Одлуку о проглашењу ванредног стања донео је председник Србије Александар Вучић 15. марта уз супотписе председнице Народне скупштине Маје Гојковић и председнице Владе Србије Ане Брнабић, а почело је да се примењује сутрадан, 16. марта.
Са одлукама које се директно тичу заштите здравља становништва, кренуло се и у борбу за очување економије.
Пет дана пре увођења ванредног стања, 10. марта, влада је прогласила да је на територији земље присутна болест COVID-19 изазване вирусом САРС-ЦоВ-2 заразном болешћу, а затим је уведена и привремена забрана уласка и кретања у Србији свима који долазе из других држава.
Три дана пре проглашења ванредног стања, у циљу спречавања ширења короне одлучено је да се затворе гранични прелази за међународни друмски, железницки и речни саобраћај, као и погранични саобраћај према Мађарској, Румунији, Бугарској, Северној Македонији, Црној Гори, Босни и Херцеговини и Хрватској, а уследиле су и измене по овом питању па су сви гранични прелази затворени.
Истога дана, министар здравља Златибор Лончар донео је наредбу о забрани окупљања на јавним местима...
Сви комерцијални летови у међународном авио саобраћају заустављени су 18. марта.
Пет дана пре увођења ванредног стања у земљи донете су и прве економске мере па је тако Извршни одбор Народне банке Србије на ванредној седници одлучио да референтну каматну стопу смањи за 50 базних поена, на ниво од 1,75 одсто, а затим је уследио и низ додатних и нових мера, прописа и препорука, попут застоја (мораторијума) у отплати кредита, своп аукције...
Влада је 20. марта донела уредбе о пореским мерама за време ванредног стања ради ублажавања економских последица насталих услед епидемије коронавируса...
Донете су уредбе о измени општих прихода и примања, расхода и издатака буџета Србије за 2020. годину ради отклањања штетних последица услед болести COVID-19, обезбеђен је новац за исплату три месечна минималца за више од 1,1 милиона запослених у 237.000 предузећа, а исплата ће почети четвртак 7. и петак 8. маја.
Најстаријим суграђанима пензија се уплаћује у целости, уместо из два дела, а на прошли износ пензије уплаћен је и додатак од 4.000 динара док су медицинским радницима данас на рачуне легле увећане плате за 10 одсто.
У међувремену су одобрени први кредити Фонда за развој намењени за побољшање ликвидности предузећа, а укупна сума која је на располагању износи 24 милијарди динара.
Преко Управе за аграрна плаћања пољопривредницима је на располагању 2,6 милијарди динара за ублажавање последица кризе која је изазвана коронавирусом.
Пријава за 100 евра од државе као мера директне помоћи из економског пакета државе почиње 15. маја и траје до 5. јуна, а прва исплата биће 1. јуна.
Право на 100 евра, у динарској противвредности, има око 5,5 милиона грађана Србије.
У складу са уредбом о гарантној шеми коју је усвојила Влада Србије, банке ће обезбедити средства за финансирање ликвидности и обртних средства српских предузећа у укупном износу од 2 милијарде евра.
Одложени су рокови за плаћање пореза и доприноса, пореза на добит и приход од самосталне делатности, за плаћање рачуна, укинут ПДВ за донације за медицинску опрему, продужено трајање бројних докумената, померени рокови у судским поступцима...
Ребаланском овогодишњег буџета издвојена су и додатна средства за инфраструктурне пројекте у земљи, па је тако за Моравски коридор обезбеђено још 3,3 милијарди динара.
Донет је сет ограничења која се односе на висину цена и маржи за основне животне намирнице и медицински материјал, извоз и увоз роба, затим, поједина роба је изузета од плаћања царина...
Такође, одвојене су додатне две милијарде динара за 400.000 ваучера поред 160.000 који су претходно били намењени за ову годину.
Затим, донета је и одлука да туристичке агенције могу да понуде заменска путовања свима којима је оно отказано или није реализовано због короне.
Током ванредног стања, које је још увек на снази, бројне компаније су преусмериле своју производњу и почеле да праве хемијска дезинфекциона средства али и заштитну опрему за домаће и страно тржиште, а Фонд за иновациону делатност одобрио је 53 милиона динара за финансирање 12 иновативних пројеката предузећа чији је циљ сузбијање ефеката пандемије изазване корона вирусом.
Држава је, иначе, кроз сновни пакет економских мера обезбедила 608,3 милијарде динара, односно 5,1 милијарди евра, а како би се ублажиле последице корона вируса на економију Србије.
ВЕСИЋ: После лоше глуме и ЛАЖНИХ суза Ђилас преко својих медија наставио да напада децу Александра Вучића
ВУЧИЋ СЕ ОГЛАСИО ПОСЛЕ НАПАДА НА ДАНИЛА: Борићу се за сву децу Србије, не само моју
Министар Стефановић: Бруталном кампањом и измишљотинама Данилу Вучићу стављају мету на чело
Вучић, Ђукановић, Рама и Тачи на виртуелном самиту ЕУ: Због лажне државе Косово поштоваће се ЈЕДНО ПРАВИЛО
Нови удар на Вучићеву децу: Срамни напади не престају, а они који их нападају ЛАЖНО ПЛАЧУ И ГЛУМЕ