"Брисел је увек ту, Србија ће интензивирати билатерални дијалог са осталим чланицама ЕУ"
Србија јесте у региону Западног Балкана, али је и сусед са Мађарском, Румунијом, Бугарском, има добре контакте са Словенијом, Аустријом, Пољшком, Чешком, Словачком и то је важан оквир наше спољнополитичке платформе
- За Србију је веома важно да сарађује са државама чланицама Европке уније и у том смислу је значајно да разговарамо са Пољском, од које можемо много да научимо о процесу европским интеграција и која подржава процес проширења Уније - изјавила је данас министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић у Варшави.
Јоксимовић данас борави у радној посети Пољској где је разговарала са државним секретаром за европске интеграције Министарства иностраних послова Пољске Конрадом Шимањским.
Улазак у ЕУ: Једноставнија нова процедура за шенгенску визу
Лавров поручио: Без Русије, ЕУ ће ИЗГУБИТИ свој утицај - Спремни смо за сарадњу под ЈЕДНИМ УСЛОВОМ
Након састанка, Јоксимовић је у изјави истакла да је Пољска важна држава чланица која је не само једна од тренутно водећих држава у Европи по стопи раста, већ је пример изванредне трансформације друштва и државе од када је постала чланциа ЕУ и док се припремала за чланство.
- За нас је важно и почела сам да више ''гурам'' тај принцип сарадње са државама чланицама, јер Брисел је увек ту, он је институционално седиште ЕУ, ми свакако сарађујемо са Унијом на институционалном нивоу, али да би та сарадња имала правог ефекта морамо да разговарамо са државама чланицама, да интензивирамо дијалог по свим питањима која се тичу преговора и билатералним питањима са државама чланицама - рекла је Јоксимовић.
Она је назначила да смо можда и неоправдано запоставили односе са Пољском, која је, каже, изванредан пример успеха европских интеграција и од које може много да се научи о процесу проступања, а чије је искуство у коришћењу европских фондова, претприступних и структурних, драгоцено.
Јоксимовић је посебно истакла да је Пољска своју пољопривреду развила до максимума управо користећи фондове ЕУ, а регионални и локални развој ставила на пијадестал у процесу евопских интеграција и припрема за чланство.
- Сада наши грађани који можда дуго нису били у Пољској просто не би препознали државу, колики је то напредак и колика је укупна развијеност државе и друштва у Пољској. Зато је за Србију као земљу кандидата важан пример Пољске - навела је министарка.
Пољска је, апострофирала је она, једна од земаља која принципијелно подржава проширење као политику ЕУ.
- Они су једна од држава која није мењала став по питању позитивне улоге политике проширења и у том смислу имамо простора са њима дубље да радимо у том правцу - додала је Јоксимовић.
Министарка је навела и да су Пољска, Мађарска, Словачка и Чешка показале пример изванредне регионалне срадање у оквиру Вишеградске групе, и пре него што су постале чланице ЕУ, а и касније, у оквиру Уније и наш је интерес да политички и економски више сарађујемо са тим земљама.
- Пример сарадње Вишеградске групе, као и сарадње нордијских или балтичких земаља врло је поучан за нас, не само за регион, већ и за Србију - подвукла је Јоксимовић.
Како је рекла, Србија јесте у региону Западног Балкана, али је и сусед са Мађарском, Румунијом, Бугарском, има добре контакте са Словенијом, Аустријом, Пољшком, Чешком, Словачком и то је важан оквир наше спољнополитичке платформе.
- То је простор у ЕУ који заиста добија замах у погледу развоја и за нас је од великог интереса да сарађујемо и политички и еконосмки са овим државама - каже министарка.
Она је пренела да је у разговору са пољским колегом било речи и о политичким дешавањима у ЕУ, новој стратегији проширења о којој је говорио председник ЕК Жан Клод Јункер и на који начин је то перципирано у државама чланицама.