БРИСЕЛСКИ МОНОЛОГ: Приштина новом забраном показала колико јој је стало до дијалога
Нова провокација самопрокламоване Републике Косово
Јавност је уморна од понављања истих флоскула и дипломатског жаргона који скривају праве намере Приштине, а то је да својим непријатељским потезима испровоцира Београд да бурно реагује. Како другачије да се протумачи данашња забрана уласка на Косову српском министру рада, Александру Вулину, само два дана пред нову рунду дијалога у Бриселу? Упитан за разлоге, такозвани министар спољних послова Башмир Џемај није умео да наведе ниједан.
Забрана Вулину је дошла само пар дана након последње разговора у Бриселу, одржаног 24. јануара, када су се обе стране договориле да „тензије оставе иза себе и усредсреде се на наставак дијалога коме посредује ЕУ“.
ВУЧИЋ НАКОН ПРЕГОВОРА У БРИСЕЛУ: Договорена серија дијалога, као и да се "спусти лопта"
С обзиром на то да је бриселски дијалог у фази када треба испоштовати договорено, односно применити постигнуте споразуме, да ли ће ова провокација бити споменута за столом Европске комисије или ће се то десити само у случају да Београд одреагује? Чини се да су овакви поступци прећутно одобравани, јер никада нису били предмет расправе, ни када је забрану уласка на Косово добио директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, а чак ни када је исто урађено председнику Србије Томиславу Николићу, који је планирао да посети општину Штрпце за православни Божић.
Али зато Едита Тахири уредно даје изјаве да је Косово „благовремено и прецизно спровело све споразуме“ постигнуте у Бриселу:
- Ми сматрамо да је примена споразума најбољи доказ који говори о посвећеностима преговарачких страна овом дијалогу. Оно што је потписано мора да буде константно спровођено - навела је Тахири уверена да би, како каже, за Србију, уместо да показује фобију према фиктивним ултиматумима, било боље да примени споразуме потписане у Бриселу. Као што је Приштина испоштовала споразум о ЗСО?
ЗСО: Договор само на папиру
БРИСЕЛСКИ (НЕ)СПОРАЗУМ: Ко је свој део извршио, а ко није и шта ће ЕУ урадити поводом тога?
Један од начина на који Приштина блокира формирање ЗСО је тај да убацује нова питања, нове провокације, како би скренула питање са примене Бриселских споразума.Они се надају да ће подстаћи Србију да одговори на контрапродуктиван начин. Отуда иницијатива о Трепчи и последњи "захтеви" за признање Косова.
То је увидео и бивши амерички амбасадаор у нашој земљи Вилијам Монтгомери, који је навео да Приштина не подноси идеју Заједнице српских општина и да ће сигурно наставити да блокира њено формирање.
Комплекс тзв. косовске владе
Питање је шта би тзв. косовска влада радила да је независна? Видно слаба и у стању конфузије, ова рогобатна творевина Хашима Тачија нема ни снаге, ни храбрости да предузима конкретне кораке:
„Много им је лакше да поново буду у вербалном рату против Срба“ - оцењује бивши амерички амбасадор.
Приштина је изјаве америчког секретара одбране Џејмса Матиса, да подржава формирање војске тзв. Косова, видела као подршку америчке администрације Косову, тако да не чуди овакав потез. Косовски Албанци верују да и ЕУ и САД имају много више симпатија према њима" и зато су много слободнији у томе да коче процес и да не дају резултате.
У тренутку повишених тензија на релацији Београд-Приштина и звецкањем оружјем на северу КиМ где Срби имају већину, оваква изјава представља у најмању руку хладан туш за српске наде у промену става званичног Вашингтона.
ОВО ЈЕ НОВИ СТАВ АМЕРИКЕ О КОСОВУ: Изјава министра одбране руши СРПСКЕ наде у Трампа
Ипак, чињеница да је Бриселски споразум творевина ЕУ, она има и најтежу улогу - да покаже свој ауторитет. Довољно нам је испразних синтагми и генеричких изјава да „дијалог напредује у правом смеру“, сада је време за оцењивање обе стране, и Београда и Приштине. Да се види ко је свој део испунио, а ко није. Иначе ће бити јасно да је ЕУ сувише заузета експанзијом унутрашњих проблема и сувише слаба да би њена реч била последња у овом једносмерном дијалогу.
Н. Аралица