Британски лист УПОЗОРАВА: Ако ЕУ одбије Западни Балкан, ДВЕ ДРЖАВЕ спремно чекају да заузму њено место
"Од 2004. године дошло до замора од проширења ЕУ на исток"
Након представљања стратегије за Западни Балкан британски "Фајненшел тајмс" оцењује да иако се ради на томе да бивше југословенске републике испуне све потребне услове за придруживање Европској унији, изгледи да ће се то догодити остају далеки али Европа не би смела одустати од своје намере, иначе ће Русија и Турска заузети њено место.
Прочитајте и:
- Након дуге паузе, ЕУ је поновно спремна да дискутује о проширењу својих граница - истиче ФТ и подсећа да је још прошле године председник Европске комисије Жан-Клод Јункер владама шест земаља Западног Балкана обећао "поуздану перспективу чланства у ЕУ".
Британски лист ипак подсеца да је "од 2004. године дошло до замора од проширења ЕУ на исток".
- Данас у Европској унији постоји замор од проширења. Проблеми због миграција изазвали су огорцење меду бирацима, који су изгубили поверење у способност званицног Брисела да постигне било шта сем пуке борбе са економским проблемима - истиче лист.
Аутор текста напомиње још један веома важан сегмент, а то је геостратешки значај који би проширење ЕУ имало у случају Западног Балкана.
Вучић се састао са Скотом: Председник Србије о ситуацији у региону са амбасадором САД (ФОТО)
Лист додаје да укљуцивање посткомунистичког истока у ЕУ, ипак, остаје једно од њених највећих достигнућа као и да је и даље у интересу свих страна да улазак у ЕУ буде реална перспектива за балканске земље у којима су многи, након толиких година чекања на прагу, постали веома сумњичави по питању искрености Брисела.
Британски лист истиче да је један од главних аргумената земаља Западног Балкана за чланство у ЕУ тај што су потпуно окружене земљама Уније.
Лист наводи да су све те земље након тешког периода 90-их година постигле одређену стабилност, што се такође мора узети у обзир, као и да је веома важна улога Западног Балкана у праћењу великог миграционог таласа.
Хан поручује: Чланство у ЕУ земаља Западног Балкана није само циљ тих држава, већ и саме Уније
- Обећања о чланству активирала су низ тешких одлука које су земље Западног Балкана донеле како би постале део ЕУ. На пример, Србија је направила озбиљне уступке у вези Косова. Међутим, пут уласка у ЕУ остаје веома дуг, а у међувремену се утицај ЕУ смањује. Данас је само 26 одсто Срба за улазак у Европску унију - пише британски лист.
"Фајненшел тајмс" упозорава и да "Русија и Турска спремно чекају да заузму место ЕУ ако ЕУ одустане".
Чињеница је да ниједна од бивших сржава СФРЈ не испуњава критеријуме за чланство, наводи се у тексту.