Александар Вучић није човек коме се сервирају ултиматуми: Премијерка о очекивањима у вези са данашњим састанком у Вашингтону
Председница Владе Србије Ана Брнабић говорећи о састанку Београда и Приштине у Вашингтону каже да о ултиматуму нема речи јер Србија данас није у таквој позицији да јој било ко даје ултиматуме.
Брнабић је рекла да председник Србије Александар Вучић није такав државник и да су се Србији некада могли сервирати ултиматуми, али не данас.
ВЕЛИКИ ИЗАЗОВ! ШТА ЧЕКА ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА У ВАШИНГТОНУ: Хоће да уклоне рампе у трговини
Дачић: Очекујемо и уцене и претње на састанку у Вашингтону, али Србија НЕ ПРИХВАТА УЛТИМАТУМЕ
МИЛОВ УДАР! ВУЧИЋУ НАЦРТАО МЕТУ НА ЧЕЛО: Уместо да достојанствено сиђе с власти Ђукановић спрема НОВЕ НАПАДЕ
- То знају и поштују сви страни државници и лидери у иностранству. Ми имамо јако коректне односе са Сједињеним Америчким Државама, са администрацијом председника Трампа често разговарамо - изјавила је Брнабић
Брнабић је навела да ће данас разговарати са америчким амбасадором Ентонијем Годфријем и додала да Србија и САД имају јако добру комуникацију са Америком, бољу него што је била у претходних неколико деценија.
- Тако да, ултиматуме не очекујем. Александар Вучић није човек коме се сервирају ултиматуми - нагласила је премијерка.
Брнабић је рекла да очекује тешке разговоре и додала да је наша делегација у Вашингтон отишла итекако спремна.
- Са председником Вучићем је и министар финансија Синиша Мали и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж. Отишли смо у тиму који је у потпуности спреман да разговара о економским пројектима који ће довести до бољег повезивања, нормализације односа Београда и Приштине, а то је нешто на чему Александар Вучић ради од 2014. године - казала је Брнабић.
Како додаје, председник Вучић стално апелује на економску нормализацију, за шта Приштина није била заинтересована.
- Иако су некад про форме говорили да јесу, заиста никада нису и ништа боље од оних 100 процентних такси боље не показује то - рекла је премијерка.
Према њеним речима, сва подршка од стране Владе је пружена председнику Вучићу и делегацији у Вашингтону.
Брнабић подсећа да су на дневном реду економске теме, да ће се разговарати о инфраструктурним пројектима, као што су лет Београд- Приштина, "Ауто-пут мира" који треба да почне да се гради и који је важан за централну Србију, Куршумлију, Прокупље, за Србе на КиМ.
- Желимо да радимо на пројектима. Хвала САД-у на подршци за то - рекла је премијерка.
Брнабић наглашава да се баш економске теме тичу свих и Срба и Албанаца на КиМ, јер тамошњи живот није добар.
Она се захвалила Сједињеним Америчким Државама што су препознали ону агенду коју председник Александар Вучић "гура" годинама, а то је иницијатива мини шенгена.
Наглашава да је Приштина добро дошла као и остали из региона, да се прикључи тој иницијативи.
Наставићемо да бринемо о Србима ма где живели
Без мирног и стабилног региона нема просперитетне Србије, а сви у региону треба да разумеју да без мирног и стабилног региона нема просперитета ни у Црној Гори ни у БиХ, рекла је председница Владе Србије Ана Брнабић.
Она је навела да земље региона треба да се одвоје од враћања у прошлост и да гледају у будућност, те да ће Србија наставити да брине о Србима ма где живели.
Брнабић је, поводом оптужби да се Београд меша у унутрашња питања у Црној Гори и БиХ, рекла да је циљ политике Београда већ последњих седам, осам година бољи живот грађана Србије, те да ће Србија и даље бринути о Србима ма где живели.
- Да би наши грађани живели боље потребан нам је миран и стабилан регион, јер без тога неће бити довољно страних инвеститора, јефтиних кредита за наше привреднике и грађане, неће бити довољно новца за изградњу инфраструктуре која нам је потребна - каже Брнабић.
Поводом резултата избора у Црној Гори и изјаве хрватског члана Председништва БиХ Жељка Комшића да је после парламентарних избора у Црној Гори "пробуђен великосрпски пројекат који настоји да повеже Београд, Бањалуку и Подгорицу", Брнабић је рекла да Београд свакако жели да помаже и Бањалуку, Подгорицу, Сарајево и Тирану и да чини све за повезивање региона и да је то интенција Београда за коју каже да није скривена.
- Улажемо огроман новац у повезивање региона, у рецимо, аутопут до Сарајева из два правца. То је добро за све грађане који живе у региону без обзира да ли су муслимани, католици или православци. Не треба да се извинајвамо што бринемо о Србима у Црној Гори и БиХ, не радимо ништа што нисмо већ урадили у Србији - навела је Брнабић.
Тако је навела Српску кућу у Подгорци, али и враћање куће Бана Јелачића хрватској заједници у Србији и улагање Београда у њену обнову и присуство Александра Вучића на отварању.
- Не видим зашто је тим људима проблем да Београд брине о Србима да ли они живели у БиХ, Црној Гори и Северној Македонији. Тако се исто понашамо и у нашој кући. Оно што је дозвољено њима не сме никако ваљда бити дозвољено Србији и Србима. То су неки други проблеми - рекла је Брнабић.