"ЧЛАНСТВО КОСОВА У УН ЈЕ НЕМОГУЋЕ, ТАЧКА!" Руски амбасадор ЗАГРМЕО: Србија има доследан став
Руски амбасадор у Србији је навео да га неки потези разочарали, али да разуме притиске.
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко рекао је да решење статуса Косова и Метохије није могуће без става Савета безбедности УН, а самим тим и без подршке Русије.
ЕРДОГАН УСКОРО СТИЖЕ У СРБИЈУ? Старовић о значајној посети европског лидера, ове теме ће бити КЉУЧНЕ
СТРУЧЊАЦИ ОТКРИЛИ - ОВАКО ЗАПАД ХОЋЕ ДА ПРИТИСНЕ СРБИЈУ: Испливали нови планови, све се своди на ДВЕ СТВАРИ
ВУЧИЋ И КУРТИ УСКОРО ОЧИ У ОЧИ? Високи званичник ЕУ открио када би могло да дође до сусрета
Боцан-Харченко је подсетио да је Резолуција 1244 Савета безбедности УН једини основни међународни правни темељ за регулисање статуса Косова.
- Глас Русије у УН остаје исти, јер ми јесмо, бићемо и остаћемо стална чланица Савета безбедности УН. Чланство Косова у УН није могуће без нашег одобрења. Тачка! Ово је међународно правно образложење и јесте суштинско - рекао је Боцан-Харченко.
У осврту на односе Србије и Русије, руски амбасадор је нагласио да не види да Београд суштински мења свој однос према Москви, као и да ЕУ тера Србију да уведе санкције, док сама остаје највећи међународни економски партнер Русије.
- Односи се не мењају и поред неких корака које предузима Србија, попут гласања за резолуцију УН против руске инвазије на Украјину. Неки кораци су нас разочарали, мислим на резолуцију у УН. Чувајући пријатељски однос, тражимо и разумемо стварни разлог зашто - рекао је Боцан-Харченко у интервјуу за Н1.
Он је додао да је потез Београда био последица притиска са Запада, али и додао да Србија од Русије никада није трпила притиске.
Коментаришући отказану посету руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова, Боцан-Харченко каже да би за Србију било још боље да је Лавров дошао, јер би та посета појачала положај Србије.
- То би била одлична могућност расправе око најзначајнијих пројеката наше сарадње. Лавров би добио могућност непосредно одавде да каже наш став о Косову и Републици Српској. И Русији и Србији су одузели ову могућност - рекао је руски амбасадор.
Он је указао да је посета спречена "споља" и да "њима није стало да Србија води и реализује самосталну спољну политику".
- Србија је изузетак у односу на чланице и кандидате за улазак у ЕУ, јер док води преговоре с Бриселом пази на свој национални интерес, укључујући и односе са Русијом. Србија има доследан и чврст став да не прихвата санкције Русији - закључио је Боцан-Харченко.