Косово као Света гора: Да ли је ОВО решење за СРПСКУ СВЕТИЊУ?!
Аутономија по узору на модел Атоса
На позив председника Александра Вучића на унутрашњи дијалог о Косову, уследили су и први предлози за решење овог вишедеценијског проблема наше државе.
Ђурић о дијалогу о КиМ: Косовско питање имаће последице по српски народ
Оливер Ивановић предлаже "КИПАРСКИ МОДЕЛ" решења питања Косова и Метохије!
Сваки од изнетих предлога садржи и део који се односи на положај и имовину Српске православне цркве у јужној српској покрајини. Као пример се наводи и "грчки" модел, односно онако како је правно уређен положај Свете горе.
Министар спољних послова Ивица Дачић предложио је разграничење између Срба и Албанца на КиМ, а тај предлог подразумева да се српска православна баштина на Косову и Метохији сачува стварањем самосталних манастирских заједница по атоском моделу у Грчкој.
Модел Атоса
Према Уставу, сви светогорски монаси и искушеници аутоматски стичу грчко држављанство, а забрањује се настањивање на Светој Гори, иноверцима и шизматицима. Светогорским властима се даје ограничена судска надлежност, забрањује се експропријација земљишта, а Светој Гори се гарантују царинске и пореске олакшице.
Дачић о питању разграничења на Косову и Метохији: За ово нема много времена
Уставну повељу су сачинили сами светогорци, на основу "царских хрисовуља, патријаршијских сигилија, султанских фермана и древних монашких закона и поредака". Повељу је усвојио Ванредни двоструки сабор маја 1924, а грчка држава ју је потврдила септембра 1926. године.
Од бројних посебних повластица које Света Гора ужива према грчким законима, наводимо само ове:
1) светогорци – монаси и искушеници подједнако – ослобођени су војне обавезе;
2) оставину лица умрлих на Светој Гори без законских наследника наслеђују манастири или Света општина, а не грчка држава;
3) шуме Атонског полуострва изузете су из примене грчког закона о шумама, а улов рибе за локалне потребе слободан је од ограничења и пореза;
4) увоз роба и услуга за потребе Свете Горе подлеже значајним царинским ослобођењима, а на робно-новчане трансакције се не плаћа порез на додату вредност;
5) плате и наднице ослобођене су пореза.
Поред ових повластица, постоје и забране које су од посредне или непосредне економске користи монашкој заједници. Најопштија таква забрана је она која се тиче оснивања предузећа и радњи - у манастирима безусловно, а у Кареји се радње могу оснивати и водити само уз посебну дозволу Свете општине.
Ту спада и забрана продаје икона и уметничких рукотворина израђених изван Свете Горе, при чему је лаицима забрањено и да их израђују на Светој Гори.
Вучић под великим притиском да одустане од дијалога
За неке друге забране, поред економских постоје и идеолошки разлози, као што је случај са монополом на оснивање штампарија, који припада Светој општини. Најзад, велики број забрана почива искључиво на верским и идеолошким основама. Таква је, на пример, забрана "прозелитских и пропагандних акција" и оснивања удружења.
Од посебног интереса (за чланове овога Друштва) су, међутим, ограничења која се тичу уласка на Свету Гору. Опште правило је да је за сваку посету потребна дозвола (диамонитирион) Епистасије (светогорске "владе").
Културно наслеђе српског народа на Косову и Метохији
Иначе, на Косову и Метохији постоји укупно 1.300 цркава, манастира и других објеката, локалитета и просторних целина које чине културно наслеђе српског народа у Покрајини.
Откривен паклени ТАЈНИ ПЛАН Американаца: Ево како ће покушати да окрену Србе против Руса!
Чак и члан 81 устава самопроглашене државе Косова изричито каже да су од виталног значаја закони који се односе на заштиту културне баштине, образовање и језик и да је за усвајање аката из тих области, поред већине гласова албанских посланика, потребна и већина гласова посланика из редова мањинских група. То значи да по питањима културне баштине, образовања и језика, косовске власти и албански посланици не могу да доносе законе без учешћа и гласова косовских Срба.
Устав лажне државе Косово члан 143, такође, обавезује косовске власти да раде у складу са свим одредбама "Свеобухватног предлога за решење статуса Косова из марта 2007. године" (Ахтисаријев план), којем се, истим чланом, даје преимућство над свим другим косовским правним актима Косова.
Анекс пет Ахтисаријевог плана предвиђа да "власти Косова морају да се консултују са Српском православном црквом (СПЦ) у вези с било каквим активностима које би промовисале српско православно наслеђе у туристичке, научне, образовне или друге јавне сврхе".
Нестало Холбруково ПИСМО Слоби: У њему се налази КЉУЧНА СТВАР која би данас СПАСИЛА СРБИЈУ!
Међутим, теорија и прописи на папиру су једно, а пракса је сасвим друго. Недавно смо имали протест Албанаца из Дечана пред Светом Лавром, управо због поседа који су враћени Високим Дечанима. Такође, сестринство Пећке патријаршије суочава се са искључивањем снабдевања водом. О нападима које су свештенство и монаштво СПЦ током мартовског погрома 2004. доживели излишно је и причати.