Да ли сте упознати са својим правима? У овим случајевима лекари смеју одавати ваше податке
Информишите се на време
Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић обратио се Министарству правде са захтевом да то министарство предузме кораке ради отклањања неконзистентних, међусобно контрадикторних решења у појединим законима која су извор дилема у вези са правом на заштиту података о личности.
Ово МОРАТЕ да знате! Ево коме сте стварно у ОБАВЕЗИ да ПОКАЖЕТЕ ЛИЧНУ КАРТУ!
Алармантни подаци: Ових пола милиона Срба лекари ће примити само у ХИТНИМ случајевима!
У саопштењу повереника се наводи да се он писмено обратио министарки правде Нели Кубуровић, и напомиње да му се обраћају руководиоци здравствених установа суочени са захтевима полиције и тужилаштава, који се позивају на Законик о кривичном поступку или Закон о спречавању насиља у породици, да им ставе на располагање податке о здравственом стању пацијената.
То код њих, с обзиром на одредбе Закона о правима пацијената изазива дилеме - смеју ли дати те податке на захтев или их могу дати само уз пристанак пацијента односно на основу одлуке суда, наводи се у саопштењу.
Повереник напомиње да према Закону о заштити података о личности здравствени подаци спадају у категорију нарочито осетљивих података који се могу обрађивати само на основу слободно датог пристанка, а без пристанка само ако је то законом изричито прописано.
И Законом о правима пацијената посебно је зајемчено право на поверљивост личних података и изричито прописана обавеза чувања поверљивости података, од које ослобађа само пристанак пацијента или одлука суда, каже се у саопштењу.
С друге стране, Закоником о кривичном поступку прописано је, уз остало, овлашћење за прикупљање података које тужилац може прикупљати сам или преко полиције. Реч је о генералном овлашћењу које се не односи посебно на податке о личности пацијената.
Хакерски напад одговоран за крађу личних података 143 МИЛИОНА људи
Како истиче, норме Закона о правима пацијената имају првенство.
Што се Закона о спречавању насиља у породици тиче, тим законом јесте прописана обавеза надлежног полицијског службеника да процени ризик непосредне опасности и да при том нарочито води рачуна о томе да ли је могући починилац ментално болестан или злоупотребљава психоактивне супстанце.
НЕ БУДИТЕ ОВЦЕ: Ко сме да вам тражи ЈМБГ?
Међутим, повереник наводи да је прописана могућност консултовања само центара за социјални рад, не и здравствених установа, а поготово није прописана њихова обавеза да дају податке пацијената, па стога ни одредбе овог закона не могу подразумевати искључивање обавезе здравствених радника која је прописана Законом о правима пацијената.