Дачић о ПРИТИСЦИМА да се призна Косово: Тешке се борбе воде, али НЕЋЕ НАС НАТЕРАТИ ДА ПРИЗНАМО КОСОВО НИ СИЛОМ
''Или важи све или не важи ништа''
У интересу Србије није поништавање Бриселског споразума, већ његово спровођење, каже министар спољних послова Ивица Дачић и напомиње да се решење косовског питања може постићи само компромисом, али да убеђење да се Србија силом може натерати да призна Косово то решење чини само даљим.
Прочитајте и :
Дачић каже да министарство које води пружа логистичку подршку председнику Вучићу у свим његовим напорима око проналажења решења и да се први пут у историји Србије води организована дипломатска борба да се сачувају српски интереси, а да је тренутно актуелна битка да се смањи број земаља које су признале Косово.
На опаску да је последњих месеци помало ултимативан у изјавама о косовском питању, као када каже да би повукао потпис са Бриселског споразума, Дачић каже да у међународном праву не постоји пример да се поштује само део потписаног уговора, као што је то у случај са Бриселским споразуму.
- Зато сам рекао: ''или важи све или не важи ништа''! И остајем при томе - каже Дачић.
Додаје да није сигуран докле се стигло на путу до решења.
- Мислим да нису сигурни ни они који воде ове преговоре. Ипак, важно је да се разговора - уверен је Дачић.
Циљ да се број земаља које су признале Косово сведе "испод 100" министар Дачић објашњава као фигуративну цифру, и објашњава да је циљ дипломатске офанзиве Србеије није да се дође до одређенеог броја већ да се, како каже, покаже да процес независности Косова није завршен и да може да иде и у другом смеру.
Лажни министар правде Тахири: Еулекс се повлачи 15. јуна, могућ останак на северу КиМ
- У Уједињеним нацијама су 193 чланице, а треба доћи до броја испод половине. Председник Вучић ми стално прича да то што радимо страшно нервира и иритира велике силе јер је за њих то питање решено. Е, па за нас није и зато радимо на томе - изричит је Дачић.
Како каже, многе земље су биле изненађене да се налазе на списку оних које су признале Косово, а многе су, наводи министар, вољне да преиспитају своју одлуку.
- Неће то бити лака борба јер ми радимо сами, а Приштина уз подршку великих сила. Међутим, фрапантно је да се у прошлости нико није бавио овим, претпостављам да су многи једва чекали да се то питање реши тако да скину Косово са дневног реда - наводи министар.
Упитан имамо ли дипломатију способну да се, после одбране у УНЕСЦО, избори и са процесом нормализације односа Београда и Приштине који се одвија у све тежим оклоностима, Дачић каже да министарство које води пружа логистичку подршку председнику Вучићу и додаје да се први пут у историји Србије води организована дипломатска борба.
Брнабић се састала са премијером Белгије Мишелом (ФОТО)
- Многе ствари не радим јавно због великог притиска страних земаља. Када једна велика сила уручује протест свакој земљи која повуче признање Косова, питате се какви смо ми онда стратешки партнери и пријатељи ако нам то раде. Тешке се борбе воде, али не може се водити битка ако нисте решени да је добијете - сматра Дачић.
Додаје да ће на руководећим местима у дипломатским представништвима у будућности бити постављене дипломате које ће, каже, имати воље, храбрости и способности да раде у складу са дипломатском офанзивом Србије.
Шеф српске дипломатије закључује да разлога за борбу има, да је Србија ушла у статусно неутралне разговоре у Бриселу, те да се добронамерност и конструктивност Београда у преговорима са Приштинином погрешно тумачи ако се мисли да је решење проблема у признању независности Косова.