ДАЧИЋ СЕ САСТАО СА ЧАВУШОГЛУОМ: "Реч је о једном изузетно отвореном и пријатељском односу"
Први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас у Анкари, након састанка са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом, да су билатерални односи две земље на историјском максимуму, као и да су Србија и Турска имале трговинску размену од скоро 2,5 милијарди долара, а да је циљ да она достигне пет милијарди
- Реч је о једном изузетно отвореном и пријатељском односу, односу поверења, који се заснива и на поверењу двојице председника Вучића и Ердогана и нас двојице као министара спољних послова. Почели смо тиме што смо радили на потписивању споразума о укидању виза и споразуму о слободној трговини, још пре више од 10 година. И тада смо имали визију шта треба да радимо нечекајући ЕУ - рекао је Дачић на заједничкој конференцији за медије.
Истакао је да у политичкој сфери две земље имају добре односе, али и у економској без обзира што нисмо задовољни још, иако имамо историјску размену од скоро 2,5 милијарде долара, рекао је Дачић и подсетио да су председници поставили средњорочни циљ да се достигне размена и у вредности од пет милијарди.
BBC ПРЕНОСИ: Турска спремна на делимично или потпуно повлачење из Сирије!
НИШТА ОД НАТО ШИРЕЊА? Ердоган не попушта: Турска неће мењати свој став - ево и реакције Шведске о својој позицији
ЕРДОГАНОВ ЧОВЕК РАЗБИО СВЕ СУМЊЕ: Да ли ће Турска напасти комшије и започети нову ратну авантуру?
Сигурно је да је наша економска сарадња у успону и да имамо читав низ инвестиција и да се запошљава велики број људи, додао је Дачић. Каже да су у питању инфраструтурни пројекти који помажу развоју Србије и њеним регионима и да је ту значајан аутопут за Сарајево.
- Постоји и присуство финансијског капитала, банке и развојне агенције, а ради се и на развоју наших културних и образовних односа, као и у области спорта, науке и друго. Зато је веома важано да имамо сталне контакте и да редовно анализирамо чекирање шта је урађено - додао је он.
Подсетио је да треба, након раније постигнутог споразума о укидању виза, српски парламент да ратификује и допуну која ће омогућити да се путује само са личним картама.
- Личне карте су сада модернизоване и онемогућена је било какава злоупотреба. Остаје да се у нашем парламетну ратификује та допуна потписаног споразума и очекујем да ће то бити веома брзо и да ће то бити актулено већ за ову туристичку сезону. Српски туристи више долазе у Турску током лета, а турски туристи током целе године долазе у Србију - рекао је Дачић. Навео је да Србија из ЕУ има притисак да се укине безвизни режим са Турском.
- Из ЕУ имамо притисак да се поново уведу визе за турске грађане и ми смо то одбијали, јер сматрамо да то није у нашем интересу, нити интересу Турске, али и читавог региона и Европе и да сви заједно морамо да учинимо напор да се спречи злоупотреба безвизног режима у слуцају илегалних миграција. И да то нема везе са нашим грађанима и могућношћу да путују у Турску само са личним картама. А тражи се од нас да вратимо визе, што би био један велики корак уназад - нагласио је Дачић.
Каже да ће Србија наставити да развија са Турском овакву врсту односа и да две земље повезује велики број људи који живе у Турској пореклом из бивше Југославије. Када питају ко су ти људи и шта су, кажемо - све су то наши људи, истакао је Дачић и додао да у Турској живи на стотине хиљада људи са простора бивше Југославије. Србија и Турска желе да буду конструктивни у међународним односима и да не буду на било чијој страни, поручио је Дачић.
- Залажемо се за поштовање територијалног интегритета и суверенитета. Нисмо се придружили санкцијама против Русије због наших државних и националнихм интереса, али и економске сарадње са Русијом, као и због питања КиМ, јер нас Русија подржава по том питању. Било би некоретно и штетно да уведемо санкције, али то не значи да нећемо рећи јасно да не подржавмо нарушавање територијалног интегритета Украјине - казао је Дачић.
Нагласио је да је позитивно одговорио на молбу Чавушоглуа да се реши проблем председавања у Црноморској економској иницијативи.
- Имајући у виду да је Турска везана за ту иницијативу, а у којој су и Русија и Украјина и да је веома тешко председавати, ми смо без обзира што није на нас ред у договору са Русијом прихватили ту иницијативу Турске да ми у ових шест месеци председавамо иницијативом и дамо допринос миру и стабилности у овом региону - нагласио је Дачић.