ДАЧИЋ УПОЗОРИО ЧЛАНИЦЕ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ: Срби на Косову су жртве геноцида, а не Албанци
Српски народ није дошао на Косово као колонијална сила, већ је тамо живео вековима
Министар спољних послова Ивица Дачић упозорио је данас чланице Савета безбедности да то тело не сме да заборави Србе прогнане са Косова и да не позивају олако друге земље да признају једнострану независност Косова, јер тиме вређају Србију.
- Српски народ није дошао на Косово као колонијална сила, већ је тамо живео вековима. У случају Косова не ради се о праву народа на самоопредељење. Не постоји народ Косова. Ради се о националној мањини која је тамо живела. То може задесити сваку од ваших држава и немојте тако олако позивати да остали признају Косово, јер знате да тиме вређате Србију - рекао је Дачић на седници Савета безбедности УН посвећеној Косову.
Косово као Света гора: Да ли је ОВО решење за СРПСКУ СВЕТИЊУ?!
Он је подсетио да Србија није довољно велика држава да би је се плашили, али да је учествовала у формирању УН и подсетио на њене заслуге у два светска рата.
- Због свега тога остајемо верни принципима поштовање територијалног интегритета - поручио је шеф српске дипломатије.
- Очекујем да ће (Вљора) Читаку поново износити податке који треба да документују приче о геноциду и етничком чишћењу, па молим генералног секретара УН и шефа Унмика да сваки пут у извештају не забораве протеране грађане Косова - рекао је Дачић, запитавши шта значи то да се они више не помињу пред СБ УН, а зна се податак да се од 1999. вратило свега 1,9 одсто протераних Срба.
- Срби су на Косову живели вековима, то потврдују цркве, од којих су четири под заштитом Унеска. Није у реду да се смејете госпођо Читаку, покажите један ваш споменик из тог периода, па ћу и ја да се смејем - рекао је Дачић.
Подсетио је да је протерано 200.000 Срба са Косова.
Пао договор: Албанци НАПАДАЈУ север Косова, све је СПРЕМНО, почиње 25. августа!
- Да ли мислите да то више не треба да се помиње и да је то легитимизирано тиме што се то десило? Хоће ли ико поменути потребу да се Срби врате. Статистика је поразна. Ако је било геноцида, то значи да сада Албанца треба да има мање - рекао је Дачић.
Он је навео да је према попису из времена СФРЈ у Приштини било 43.885 Срба, а да их је према попису из 2011, остало само 430.
- То је 100 пута мање за 30 година. Па да ли је то етничко чишћење и геноцид над Албанцима или над Србима? У Урошевцу сада има 32 Срба, 600 пута мање него раније, у Подујеву их било 2.242, а данас 12, што је 200 пута мање. У Призрену, где сам рођен, их је раније било 11.650, 2011 - 231, а данас само 27. Сваки кометар је сувишан и зато молим вас да више не користите те лажне чињенице да сте жртве етничког чишћења. Ко је крив за злочине нека одговара, али највеће жртве су Срби - рекао је Дачић.
Србија, како каже, није протиов дијалога, али јесте против једностраних потеза.
- Они ће вам говорити да треба прекинути Мисију УН, поделиће говор на ком пише ''Република Косово''. Питам вас јесу ли УН признале Косово? И поред свега тога, ми желимо да разговарамо. Ако је, међутим, све већ решено, ако Приштина нема шта са нама да разговара - радите онда шта хоћете и немојте да се обраћате Србији за било шта. Срби на КиМ играју конструктивну улогу - поручио је он.
Трајно решење за Косово могуће је само уз уважавање интереса и Срба и Албанаца, закључио је Дачић.