ДАН КАДА ЈЕ ВЛАСТ МИЛОШЕВИЋА ПОСТАЛА ПРОШЛОСТ: Шта се у Србији променило за 20 година? (ФОТО)
Протест који је одржан петог октобра у центру Београда био је најмасовнији од почетка деведестих година, мада постоје опречна тумачења броја присутних.
Данас се навршава 20 година од петооктобарских догађаја 2000. године, када је након масовних демонстрација присталица Демократске опозиције Србије (ДОС) с власти отишао дотадашњи председник СРЈ Слободан Милошевић.
СУТРА СЕДНИЦА ПРЕДСЕДНИШТВА СНС У 17 ЧАСОВА: Да ли ће пасти одлука за формирање Владе?
Убедљива победа Српске напредне странке у Шапцу: Листа "Александар Вучић - За нашу децу" освојила 61, 8 одсто гласова
ДАН СЕЋАЊА НА СТРАДАЊЕ СРБА, РОМА И ЈЕВРЕЈА У ЈАЈИНЦИМА "Исписујемо поглавље у слободарској историји" (ВИДЕО)
Грађани су на позив лидера ДОС-а, а након што је Изборна комисија оспорила победу њиховог кандидата Војислава Коштунице на изборима 24. септембра, почели да се окупљају на простору испред здања Дома Народне скупштине и то је потрајало неколико дана.
У међувремену, лидери ДОС-а, али и више других чинилаца, инсистирали су на томе да је Коштуница победио већ у првом кругу противкандидата Милошевића, док је Изборна комисија саопштила да је кандидат ДОС-а освојио 49 одсто гласова, због чега је најављен наредни круг гласања. Прваци ДОС-а су то одбацили, народ се и даље свакодневно окупљао, а уследио је и позив на генерални штрајк који је кулминирао протестом рудара у Колубари.
Масовни протести
Паралелно с председничким изборима тог септембра 2000. одржани су и избори за тадашњу Савезну Скупштину и Скупштину Војводине и на свим је надмоћно победио ДОС. Протест који је затим одржан у центру Београда био је најмасовнији од почетка деведестих година, мада постоје опречна тумачења броја присутних.
Између осталог, у главни град су тог дана, 5. октобра, дошли организовано и масовно људи из унутрашњости који су подржавали тадашњи ДОС. Иако је полиција настојала да некако заустави или омете колоне које су се упутиле ка Београду, све су блокаде на крају биле пробијене.
Народ је истрајао
Масовни упад демонстраната у здање тадашње Савезне скупштине, у више таласа, уследио је тог 5. октобра негде после 15 часова, када је заузета и оближња полицијска станица у Улици мајке Јевросиме, у којој је било смештено одељење МУП-а за општину Стари град. Паралелно је у више налета дошло до напада на оближњу зграду РТС-а, где је запаљено приземље, а пожар се проширио и на спрат.
То поподне испред зграде РТС-а биће упамћено и по доласку багеристе Џоа, који се придружио демонстантима улетевши у приземље зграде у Таковској и тако постао један од симбола Петог октобра. Полиција је пружила отпор, који је на крају сломљен. Багериста Џо нажалоист није дочекао жив ову двадесету годишњицу петооктобарских демонстрација.
Између осталог, из правца Таковске је до платоа између Скупштине и зграде Телевизије и Поште пристигао и конвој оклопних возила, у којима су, како се касније сазнало, били припадници Јединице за специјалне операције Службе државне безбедности, али они нису интервенисали.
Милошевић признао пораз
Милошевић се коначно током наредног дана обратио јавности када је саопштио да је претрпео изборни пораз, чему је претходио његов разговор с Коштуницом. Коштуница је 7. октобра 2000. положио заклетву пред посланицима Савезне скупштине, који су заседали у Сава центру.
Током петооктобарских немира повређено је више од шездесет грађана, а двоје је страдало, Јасмина Јовановић која је погинула након што је пала под багер и Момчило Стакић, који је умро након срчаног удара. Децембра исте године одржани су ванредни републички избори.
Након свих ових догађаја и свих ових година, тема пети октобар још увек је актуелна, коментарише се, памти, не заборавља, али најважније од свега, не понавља! Народ се надао бољој будућности, али да ли је ДОС донео бољитак Србији?
Многи политичари који су били сведоци тог кобног петог октобра, упоредили су за наш портал каква је ситуација била тада, каква је сада и шта се то за ових 20 година променило.
Лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ истакао је у разговору за наш портал да је пре двадесет година изведена прва мафијашка револуција у историји човечанства.
- Пети октобар 2000. године је дан када је изведена прва мафијашка револуција у историји човечанства. Успостављена је мафијашка власт која је владала наредних 12 година и упропастила Србију. Уништила је све економске потенцијале, прво их је обезвредила па онда продала пошто-зашто, људе оставила без хлеба, завела терор, насиље, мафијаши су држали све под контролом, а у једном тренутку су мафијаши, када је хтео да им испадне контроли, убили свога вођу Зорана Ђинђића - рекао је председник СРС Војислав Шешељ и додао:
- Ђинђић је и заслужио да буде убијен, јер је испоручио Слободана Милошевића Хашком трибуналу, стигла га је Божија казна, а онда је тасманијски режим заташкавао то убиство, фалсификовао, а двојицу осумњичених су ликвидирали после мучења како не би проговорили шта све знају и о Ђинђићу и о његовим доглавницима - додаје он.
Лидер радикала осврнуо се и на то да главни актери малверзација и даље нису "осуђени за своја дела након петооктобарских демонстрација".
- Од момента када је уништен мафијашки режим нешто се променило, али то није довољно зато што није суђено тасманлијама за њихове злочине. Неколико споредних личности дошло је под удар закона, али главни мафијаши још никада нису суђени попут Мирољуба Лабуса, Млађана Динкића, Александра Влаховића, Божидара Ђелића и многих других... Бојим се сада да ће наступити застарелост на та кривична дела. Апсолутна застарелост тада је била 20 година, ово што су опљачкали Народну банку, покрали тамо са бандом криминалаца, однели злато... То ће ускоро застарети па неће моћи Лабус и Динкић и да одговарају - рекао је Шешељ.
Почасни председник Социјалистичке партије Србије Милутин Мркоњић истакао је да се дешавања тог 5. октобра сећа кроз призму дивљања и као епилог тога дошло је до убиства тадашњег премијера Зорана Ђинђића.
- Све што се дешавало после петог октобра пратим само кроз једну реч - дивљање. Дивљање петооктобарске револуције, на дивљачки начин је одузета власт иза чега су председника државе испоручили суду у Хагу, па су увели приватизацију која је упропастила и оно мало привреде која је остала после санкција које су биле 10 година на снази и чувене тројке које су упадале у институције система и државна предузећа где су отимале и хапсиле људе и то је било апсолутно дивљање, након чега је уследило убиство премијера Ђинђића који је такође део тог дивљања био - рекао је политичар Милутин Мркоњић за портал СрбијаДанас и додао:
- Једна једина реч се може рећи, ако се данас говори, после 20 година о томе, ја кажем, било је дивљања. Иза свега тога, све што није урађено, а обећавали су много. Обећавали су њихови западни ментори да ће се решити питање Косова, да ће привреда да процвета, а они су само упропастили и оно мало привреде које је остало, све је приватизовано. Чак нису ни тражили, петооктобарци, 110 милијарди долара ратне штете. Ја сам као директор дирекције за обнову земље тај документ правио и писао, дакле, све шта су обећавали није испуњено. Све до 2008. године када је Социјалистичка партија ушла у власт са истим тим петооктобарцима, па су стабилизовали мало привреду, да би ова власт данас наставила успешно решавање свих животних проблема грађана и наравно, оно што је за мене као инжињера најбитније и завршетак битних инфраструктурних пројеката за даљи развој привреде - речи су Милутина Мркоњића.
- Једина добра ствар која је произашла из тог петог октобра јесте отварање граница земље. Тешко је било да се земља развија даље без отворених граница, а ми нисмо имали те услове захваљујући тим санкцијама и то је било једино добро, а то петооктобарски револуционари нису умели да искористе на прави начин - додаје Мркоњић за наш портал.
Свој коментар дао је и бивши припадник Службе државне безбедности Спасић Божидар који је у разговору за портал СрбијаДанас истакао да је овај дугачак период донео многе промене у српском друштву.
- Када посматрамо 20 година од петог октобра до данас ми морамо рећи да се што шта променило, како у политичком животу, посебно у политичком животу, пошто је то један вишестраначки неразјашњени систем у коме могу сви да се снађу, у економском погледу Србија је са једног ужасног пута успела да уђе у ред нормалних земаља. Људи можда или сигурно живе много боље, но ми то не можемо све преписати петом октобру. Очито да они који су извели пети октобар имале су снаге само за тај "први јуришни" моменат, а снаге које су дошле иза њих умеле су то да искористе као погодност. После петог октобра дошао је тај шести октобар, а то је добар знак - поручује Спасић и додаје:
- Многи ће вам рећи да ништа добро из тих протеста није изашло, али ја ћу ипак рећи да је добро изашло. Увек је добро да се направе неке промене. Ми који смо живели у нека два система пре тога, комунистичком и под Титом, Милошевићевим системом спознали смо један систем који је потпуно нов и томе се тешко човек прилагођава, али живот мора ићи даље. Када говорим о томе шта се догодило ново и добро, па догодило се то да имамо много нових људи на политичкој сцени и оно што је интересантно, они су се углавном показали као истрошени или потрешени. Онда су се појавиле неке нове наде које заправо пети октобар не сматрају значајним датумом, него као да се догодило нешто и идемо даље. Оно што посебно истичем јесте да је после петог октобра стварно дошло до реконструкције Србије, али у другом смислу. Прво смо имали катастрофални пад, приватизацијама, лоповлуцима, лоша економска политика... Али већ после 10 година ствари су почеле да се враћају на своје место. Захваљујући људима који нису можда ни учествовали у том петом октобру, али су га покупиле као неки датум који је омогућио и дао шансу да Србија иде напред - истиче Спасић.
Бивши обавештајац истакао је да је период првих пет година после 5. октобра био катастрофалан и да се плодови петооктобарских дешавања нису убирали све до 2014. године.
- Када говоримо о првих пет година петог октобра, то је катастрофа. Првих десет година мало боље од катастрофе, али после 2014. године говоримо о једној Србији која убира плодове онога што је стварно требало да се догоди петог октобра. Ако говоримо о ономе шта се десило лоше, догодило се то да се код народа створио утисак да живимо у једном лошем окружењу, да живимо у лошем друштву... Када се осврнете на то шта се дешава у свету, могу рећи да је Србија после петог октобра добро прошла, да није, сада би били у некој ситуацији као што је сада у Азербејеџану и Јемену, улицама Београда још увек би шетали људи у униформама разноразних војски које су се на овим просторима налазиле. Пети октобар није разлог за славље, али јесте нешто што је успело да преокрене смер Србији и по томе га можемо памтити - рекао је за наш портал Божидар Спасић.
Народни посланик Владимир Ђукановић истакао је да Србија 5. октобар треба да посматра као свој суноврат, а не победу.
- Један од најтрагичнијих дана у српској историји који је Србију повукао у апсолутни суноврат. Сваки даљи коментар је излишан - рекао је Ђукановић за портал СрбијаДанас.
Било како било, петооктобарске демонстрације донеле су промене, али народ је остао незадовољан и празних руку и наредних 12 година од момента када је режим Слободана Милошевића отишао у прошлост. Ипак, оно за шта је заслужна петооктобарска појава јесте то да народ никада неће дозволити да је поново превари исти демократски блок, да падне на иста обећања за бољитак и да сада знају шта могу и као народ заслужују. Србија се окренула светлијој будућности, без багера, трактора, шерпи и лонци, бољој будућности за српску децу и бољем животном стандарду о ком не одлучују кримогени слојеви друштва.