"ДОБАР И ОТВОРЕН РАЗГОВОР" Вучић се одмах по доласку у Брисел састао са Вархељијем (ФОТО)
Председник Републике Србије, састао се са европским комесаром за проширење Оливером Вархељијем.
Председник Србије Александар Вучић стигао је у Брисел, где ће данас учествовати на радном ручку који за лидере са Западног Балкана организује председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Вучић се одвојено састао и са европским комесаром за проширење Оливером Вархељијем.
-Добар и отворен разговор са искреним пријатељем Србије комесаром Вархељијем о напретку наше земље у процесу приступних преговора са ЕУ, спровођењу Реформске агенде и имплементацији европског Плана раста за Западни Балкан. Поновио сам да је Србија, суштински и технички, спремна за нове кораке у правцу приближавања и чланства у ЕУ, посебно када је реч о владавини права, економским и друштвеним интеграцијама, и захвалио на подршци на том путу - написао је на инстаграм профилу Вучић.
Како је додао, искористио је прилику да информише комесара о забрињавајућој ситуацији на Косову и Метохији и затражио активнији ангажман европских институција у заштити права српског народа.
Портпаролка Европске комисије Ана Писонеро рекла је уочи ручка да Фон дер Лајен организује радни ручак са лидерима Западног Балкана како би се сагледали односи и сарадња ЕУ и Западног Балкана у контексту Плана раста за Западни Балкан.
"Исплата зависи од успешне реформе"
Писонеро је рекла да Европска комисија тренутно завршава своју процену реформских агенди, које су поднели партнери са Западног Балкана.
Поред председника Србије на радни ручак су, како је навела Писонеро, позвани премијери Албаније, Северне Македоније и Црне Горе Еди Рама, Христијан Мицкоски и Милојко Спајић, председавајућа Савету министара БиХ Борјана Кришто и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти.
Сви партнери са Западног Балкана имали су обавезу да предају Бриселу реформске агенде, предвиђене Планом раста за Западни Балкан, којим се региону, укључујући Србији, омогућава приступ додатној финансијској помоћи од шест милијарди евра у периоду од 2024. до 2027. године.
Исплата средстава зависи од успешне примене реформи наведених у реформској агенди сваке земље кориснице. План раста за Западни Балкан заснован је на четири стуба, чији је циљ јачање економске интеграције партнера са Западног Балкана са јединственим тржиштем ЕУ, подстицање економске интеграције унутар региона кроз заједничко регионално тржиште, убрзање фундаменталних реформи и повећање финансијске помоћи за подршку реформама кроз Инструмент за реформе и раст за Западни Балкан.