УДАРИО ТУК НА ЛУК: Ђилас и Јеремић као рогови у врећи, нема договора јер ниједан неће да попусти
Не могу да се сложе чак ни да се не слажу
Иако се договор очекивао током викенда, до тога ипак није дошло. Лидер Народне странке тврди да је јачи од ССП и зато не пристаје да на листи има мање потенцијалних посланика. Договора нема ни кад је реч о председничком кандидату.
ПЕТРИЧИЋ У МРЖЊИ ПРЕМА ВУЧИЋУ ПОСЕГАО ЗА НАСИЉЕМ! Бесно загрмео - "Ова власт неће пасти на изборима!" (ВИДЕО)
"ЗАХТЕВИ АПСОЛУТНО НЕПРИХВАТЉИВИ" Вељановски матирао ђиласовце - Стално траже лагоднију позицију (ВИДЕО)
"ЗГУБИДАНИ" ПОНЕДЕЉКОМ НА МАКИШУ: Док цео поштен свет ради, они се боре против сопствене неспособности (ФОТО)
Лидери Странке слободе и правде, Народне странке и Демократске странке Драган Ђилас, Вук Јеремић и Зоран Лутовац претходног викенда су постигли начелни договор о заједничком изласку на изборе. Но, камен спотицања је и даље подела потенцијалних мандата, односно број људи на изборној листи, око чега се споре Ђилас и Јеремић, па зато нема коначног договора о предстојећим изборима.
А да се коначни договор, који је требало да буде постигнут претходних дана, очекује ипак до краја ове недеље, потврдио је и Лутовац.
- Близу смо коначног договора који ће се сигурно озваничити ових дана. При томе ћемо разговарати и с другим партнерима, тако да у току следеће недеље можемо рећи да ће после разматрања на страначким органима тај договор бити финализован - рекао је Лутовац гостујући у "Утиску недеље".
Он пак није детаљисао о томе где је запело и зашто договор већ није постигнут, али како смо открили, проблем су Ђилас и Јеремић, јер и један и други желе да имају више кандидата на листи, потенцијалних будућих посланика. Ђилас инсистира да већина буду његови кандидати, али је и Јеремић поставио директан услов - да чак половина листе буде његова, а да остали поделе другу половину, док Ђилас тражи исто.
- Јеремић тврди да је он најјачи од њих тројице, те као пример за то наводи чињеницу да је његова странка на недавно одржаним изборима у Неготину освојила око 13 одсто гласова, док Ђилас узвраћа да је он спреман да уложи највише новца у кампању, али и да он финансира и ДС и Покрет слободних грађана - рекао је један анонимни извор, упознат са ситуацијом.
Зато се, додаје, није још стигло до кључних одлука, од поменуте поделе квота па до тога ко ће бити председнички кандидат, ко носилац листе на београдским изборима, те на који начин ће се уопште водити изборна кампања.
Директор агенције за истраживање јавног мњења "Фактор плус" Владимир Пејић оцењује да би представници опозиције требало да воде рачуна о много битнијим стварима од тога ко ће имати колику квоту и ко ће колико чега добити.
- Једноставно, опозиција већ дуже време покушава да се уједини, почев од Савеза за Србију, који се угасио, па надаље. Они се баве тим квотама и ко ће шта да добије, што није рационално, нити политички мудро. Имају, такође, и проблем што су прилично хетерогени у тим својим политичким ставовима, али је још већи проблем то што им је бирачко тело хетерогено. Зато би пре било каквог договора о тим квотама морали да усагласе кључне политичке ставове, најпре да их појединачно имају, па онда и међу собом да се договоре. Уколико се и даље нису помакли од полазне тачке, онда и евентуални договор који постигну може бити крхак - сматра Пејић.