ДУАЛНИ МОДЕЛ УЧЕЊА од септембра у ових 49 стручних средњих школа!
Више од 2.000 компанија доставило изјаве о намери за сарадњу са школама и подршку ученицима који ће уписати на неке од стручних модела
Бравар-заваривач, индустријски механичар, електричар, модни кројач и авио-техничар, само су неки од 19 образовних профила конципираних за дуални модел учења, који ће се реализовати у 49 средњих стручних школа.
ВУЛИН: Идете да радите у иностранство, пријавите то надлежнима иначе не можемо да вам помогнемо!
То значи да ће ученици који се определе за овај модел, у зависности од године учења, проводити један, два или три дана на практичној настави.
У 49 средњих школа ђаци по дуалном моделу могу уписати неки од следећих смерова: техничар за логистику и шпедицију, оператер за прераду метала, опрератер за израду намештаја, модни кројач, електротехничар обновљивих извора енергије, електричар, механичар моторних возила, индустријски механичар и бравар-заваривач.
Највише опција, чак 10 оваквих смерова, нуди Ваздухопловна академија у Београду.
Сви који упишу ову школу моћи ће да бирају, између авио-техничара, мехатроничара за транспортне системе аеродрома, техничара ваздушног саобраћаја, техничара ваздушног саобраћаја за спасавање, техничара ваздушног саобраћаја за безбедност, авио-техничара за ваздухоплов и мотор, авио-техничара за електро-опрему ваздухопловства, мехатроничара за ракетне системе и мехатроничара у радарске системе.
– У све горе наведене профиле планира се упис 1.872 ученика, док поред тога постоје и 43 профила са елементима дуалног образовања, што подразумева учење кроз рад у предузећима или школским учионицама-радионицама у максималној могућој мери, са укупно планираних 3.879 ученика. Међу овим профилима најзаступљенији је трговац, који би по плану требало да се реализује у 40 школа – кажу из Министарства просвете.
Када се све сабере, дуално образовање ће, у већој или мањој мери, ући у 127 школа у 69 градова и општина широм Србије, са укупним обухватом 5.751 ученика.
Како објашњавају из Министарства, заинтересованост компанија да пруже подршку овом моделу превазишла је сва очекивања, јер је више од 2.000 њих доставило изјаве о намери за сарадњу са школама и подршку ученицима који ће уписати ове профиле.
– “Агромеханика” Бољевац, “Хемофарм” из Вршца, “Магна” Оџаци и “ФАМ” Крушевац, само су неке од компанија које ће се од септембра први пут наћи у систему дуалног образовања. Такође, након пристиглих коментара на Закон о дуалном образовању и завршеним јавним расправама, МПН ће, у сарадњи са свим релевантним партнерима, уважити све конструктивне предлоге и имплеметирати их у овај закон, а све у циљу обезбеђивања како квалитета тако и заштите деце у процесу дела учења која стичу у компанијама – истиче Габријела Грујић, саветник министра просвете за дуално образовање.