ДУШАН ЈЕ НА ДОБРОМ ПУТУ ДА ПОСТАНЕ ТЕСЛА: Ово је млади физичар који је у свету осветлао образ Србији
Физика се нашла као спој математике и природе око мене, каже Душан
Широм Србије, претходне године, одјекнула је вест о томе како су ученици Математичке гимназије у Београду "покорили" свет на такмичењима из физике и математике. Међу, њима био је и Душан Ђорђевић који је предходне године заслужио титулу златног физичара.
Поред сталожености, одмерености, опште културе и лепог васпитања, једног од најбољих младих физичара света краси скромност, па тако овом Краљевчанину није најважнија златна медаља коју је освојио.
- Освојио сам више награда, од којих ми је лично највазнија бронзана медаља на Међународној олимпијади из физике одржаној у Швајцарској у јулу 2016. као и бронзана медаља на Међународниј олимпијади из астрономије и астрофизике у Индији у децембру ове године. Поред ових медаља ове године сам освојио и две златне медаље на такмичњима из физике, једну на Романиан Мастер оф Physics, а једну на Интернатионал Olympiad оф Метрополисес у Москви у септембру - набраја Душан за портал SrbijaDanas.com признања која је освојио у 2016. години.
О својим успесима прича сећајући се одакле се у њему уопште родила љубав према овој врсти науке:
- Љубав према физици вучем још из Основне школе, када сам је добио као школски предмет. Одувек ме је интересовала природа око мене, а такође сам волео математику, те се физика нашла као природан спој ова два интересовања.
ТУМАЧ КРЕМАНСКОГ ПРОРОЧАНСТВА: Свет чека апокалипса у 2017, а ОВО је судбина наменила Србији
Душан нам је објаснио како изгледају такмичења на којима је учествовао, а оно што нас је запрепастило да решавање теста траје и до пет сати.
- Такмичења из физике, макар она интернационалног карактера, се састоје из два дела која се раде два дана: теоријски и експрериментални део. Теоријски део се састоји од три задатка који су по природи веома обимни, те овај део траје пет сати. За експериментални део је такође предвиђено пет сати, с тим што се на експерименталном делу ради један или два задатка - каже нам Душан и објашњава како се припрема за њих:
- Припреме су континуалне, у смислу да не постоји одређен период године када се само бавим физиком, а део када је не радим. Овакав начин припрема омугућава да ми физика никад није терет и да узивам у њој. Са такмицењима сам кренуо у осноној сколи, најпре из математике па онда и из физике.
У разговору са овим бриљантним физичарем, није тешко увидети да га успеси нису понели и да је обема ногама на земљи, али да ипак има амбиције да успе на пољу науке којом се бави.
- Надам се да ћу једног дана успети да остварим научну каријеру у области физике, а да ли ћу успети да будем у рангу познатих светских научника и није толико важно. Аплицирао сам за студије на Кембридзу, одговор да ли сам примљен добићу у јануару. У случају да ме приме и да добијем стипендију студираћу тамо, а у случају да ме не приме студираћу физику на Физицком факултету у Београду. Једно је сигурно, а то је да желим да студирам физику - каже Душан.
ДАНАС ЈЕ СВЕТАЦ, ИСПОШТУЈТЕ ОБИЧАЈЕ: Ево шта све НЕ СМЕТЕ да радите!
За крај нашег разговора добитиник ових важних признања имао је поруку за своје вршњаке, а она гласи:
- Ако желите да се бавите науком не одустајте од те жеље. Ако пак то не желите, то је сасвим уреду, свако треба да прати своје жеље и амбиције. Највазније је да од њих не одустајемо.
Ми Душану желимо да му се остваре сви снови и још много нарада и успеха на пољу физике!