ДВА РАЗЛОГА због којих би Србија могла да буде поприште СУДБОНОСНОГ СУСРЕТА Трампа и Путина: Дипломатску шансу желе да уграбе и ове земље
Идеја да се Доналд Трамп, новоизабрани председник Америке, и Владимир Путин, председник Русије, чији се први званични контакт жељно ишчекује, састану у Београду није прошла неопажено.
Дао ју је синоћ председник Србије Александар Вучић, а аналитичари кажу да би, уколико се то и реализује, Србија имала користи и на глобалном плану и на билатералном плану: ојачала би своју позицију на међународној сцени, али и билатералне односе са земљама које би угостила. Ипак, подсећају да су још неке земље, попут Швајцарске, јавно стале у ред.
То сматра Зоран Миливојевић, бивши дипломата, који за "Блиц" каже да Србија има искуства са таквим сусретима и да није спорно да испуњава дипломатско - протоколарне и безбедносне претпоставке. Додаје да су важне су и политичке претпоставке, а да је Србија и у томе квалификована и то из два разлога:
- Први: не припада ниједној организацији или савезу коју успоставља политичке обавезе и Србија је у Европи једина понуда. Швајцарска то више није јер примењује санкције Русији
- Други: Србија има отворене канале и политички дијалог до највишег нивоа са обе стране.
Он такође додаје да је важно и то што Србија ни на који начин није умешана у конфликт који је предмет разговора, а заступа принципијелан став, који иначе заступа већина земаља на глобалном плану.
- Што се тиче користи које би имала, Србија би тако ојачала позиције на међународном плану, а такође би допринело и изградњи поверења на билатералном нивоу, и поверења у стратешко - политичком смислу - напомиње Миливојевић.
Ову иницијативу јуче је најавио председник Србије Александар Вучић, објаснивши да је Србија је заинтересована да буде место сусрета председника Русије и председника Америке.
- Србија је суштински ван оба блока, дакле и НАТО-а и ОДКБ-а, суштински самостална и независна земља, у потпуности припремљена да гарантује пуну безбедност обојици председника. Истовремено, то је земља у којој је председник Трамп имао највећу подршку у читавој Европи. Не постоји ни једна земља која може са Србијом да се пореди у подршци председнику Трампу, ниједна. Дакле, не причамо о лидерима, којих је било и оваквих и онаквих, већ причамо о подршци народа у целини. И са друге стране, то је земља у којој је председник Путин и даље веома, веома популаран. Тако да, ја мислим да је то место на кугли Земаљској које би једном и другом изузетно одговарало - рекао је Вучић синоћ.
Хил: У Вашингтону ће бити размотрено
Идеја је одјекнула у јавности, а о томе се данас огласио и амбасадор земље чијег би председника могли да угостимо - Кристофер Хил.
- Видео сам да је председник изнео своје мишљење. Очигледно, идеја ће се проучавати у Вашингтону - рекао је Хил.
Хил је додао да још није чуо ништа из Вашингтона у вези са предлогом.
- Али рећи ћу да, кад год председник Вучић има размишљања о некој теми, људи врло пажљиво разматрају та размишљања. То је све што заиста могу да кажем, јер је то била новост за мене - рекао је Хил.
На питање какав је његов лични став по питању Вучићевог предлога, Хил каже да није спреман то да коментарише.
- Једино могу да кажем да ће људи у Вашингтону, сигуран сам, погледати ту идеју - рекао је Хил.
Ђурић: У прошлости смо били домаћини разних разговора
Трамп је 10. јануара најавио припреме за састанак са Путином, како би издејствовао компромис који би довео до заустављања рата у Украјини, а ово не би био први пут да престоница буде поприште важних сусрета.
На то је подсетио министар спољних послова Марко Ђурић, подсетивши да је Београд у прошлости био домаћин различитих разговора, укључујући и оне који нису били јавни.
- Србија може одиграти важну улогу као домаћин. Председник Вучић је изградио међународни углед који нам омогућава да будемо место таквих сусрета - сматра Ђурић.
За већину сусрета се не зна, али је о једном говорио бивши шеф дипломатије и актуелни министар унутрашњих послова Ивица Дачић када је открио да су у Београду пре неколико година организовани преговори власти Авганистана и представницима фракција талибана.
Рекао је да су мировни преговори тадашње власти у Авганистану и фракције талибана организовани три пута, а да је то урађено по дозволи председника Србије Александра Вучића.
- Али касније су то преузеле велике силе кад су виделе да ми то радимо - рекле су "ми ћемо то да урадимо у Дохи, у Катару". Резултат се види - казао је 2021. године Дачић.
У игри Женева, Беч, Хелсинки, Рејкјавик
У ред за иницијативу да се на њеном тлу одржи овај важан састанак је већ стала Швајцарска, а др Невен Цветићанин из Института друштвених наука и председник Форума за стратешке студије каже за "Блиц" да пре сусрета претходи телефонски разговор између Путина и Трампа.
- Још је рано говорити о сусрету, а камоли о месту, јер ћемо пре конкретног састанка на некој адреси имати прво телефонски разговор на којем би дефинисали теме. Претпостављам да ће се то десити тек након инаугурације 20. јануара. Питање је колико су реалне шансе да то буде у Србији, што не искључује нуђење услуга, и било каква еуфорија и прављење атмосфере да је то готово не би било озбиљно - каже Цветићанин за "Блиц".
Београду су конкуренција Женева, Беч, Хелсинки, Рејкјавик.
- И то се кандидују реномеом, нуђењем добрих услуга и ту су на неки начин у предности, али не можемо искључити ни пределе далеког Истока. Свака од тих локација има своју поруку - напомиње Цветићанин.
Песков: Многе земље желе да угосте Путина и Трампа
О овој теми се огласио и Дмитриј Песков, портпарол Кремља, и рекао да многе земље изражавају спремност да угосте Путина и Трампа, али и да је сувише рано говорити о томе. Он је рекао да још нема суштинских припрема за састанак Путина и Трампа, али и додао да за то постоји политичка воља.
- Такви контакти су веома потребни и препоручљиви - истакао је Песков.
Србија Данас/Блиц