Ево шта победа Трампа значи за Србију! Аналитичари сагласни: "Неће мењати став о Косову и Метохији, али..."
Тријумф Доналда Трампа на изборима у САД могу отворити нове повољности и могућности за Србију у одбрани њених интереса, сматрају аналитичари.
Невероватан, убедљив тријумф Доналда Трампа или, како је то управо победник америчких председничких избора рекао, "политичка победа какву Америка никада није видела" у Србији је, без икакве сумње, дочекана више него благонаклоно. Наиме, нови/стари председник САД има убедљиво највећу подршку у Србији у поређењу са осталим земљама региона: скоро половина грађана прижељкивала је њега на челу Америке, док је Камала Харис имала најмању подршку, од само 13 одсто, показало је истраживање компаније "Валикон".
И аналитичари сматрају да је избор Доналда Трампа за председника Америке повољан исход за Србију.
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић каже да се тако нешто може закључити и из Трамповог претходног мандата.
"Нарочито када су у питању српски интереси у вези са Косовом и Метохијом, као и када је реч о усвајању неких механизама и компромиса. У Трамповом окружењу ће бити људи који су се тим питањем већ бавили и имали више разумевања за српску страну, пре свега Ричард Гренел. Друга важна ствар је да су Срби у САД листом гласали за републиканце и Трампа, што даје ветар у леђа српском лобију, за разлику од албанског, који је своју подршку пружио госпођи Камали Харис. То ће дати већу шансу српском корпусу у америчкој администрацији", каже Миливојевић.
Он додаје да је Трампова победа ветар у леђа суверенистичкој политици у Европи, која подржава и српску страну.
"Представници те политике су Виктор Орбан, Роберт Фицо, десница у Немачкој и Француској, а то се индиректно може одразити и на став према Србији. Најзад, нова администрација наступа са стратегијом мира, а не рата, и биће корекција у односу према Европи и рату у Украјини. За нас ће САД остати важне. Неће мењати став о независности тзв. Републике Косово, али ће приступати на конструктивнији начин, и увек треба рачунати на САД. Ова администрација неће користити посреднике, као што су то демократе чиниле, већ ће се и та гарнитура променити. САД ће ићи директно, а тај приступ је генетски присутан код Доналда Трампа", рекао је Миливојевић.
Владимир Маринковић, председник Конгреса српско-америчког пријатељства, сматра да ће односи на релацији Србија-САД с новим председником бити релаксиранији и да ће бити мало више разумевања за српску позицију.
"Очигледно ће та администрација имати већину и у Сенату, као и у Конгресу, тако да ће искуство које смо имали у првом Трамповом мандату бити поновљено. Приступ Доналда Трампа ће бити да је главни интерес САД стабилност и имаће једнаке аршине за обе стране када је у питању дијалог Београда и Приштине. Његова администрација свакако не би дозволила оно што раде Аљбин Курти и привремене приштинске институције у односу према Србима и према самом дијалогу, али очекујем да ће се активирати и Вашингтонски споразум, који је био добар и полазна основа да се односи релаксирају, а дијалог настави у доброј вери", оцењује Маринковић.
Што се тиче српског лобија у САД, Маринковић мисли да ће републиканска већина у Сенату и Конгресу имати више разумевања за позицију Србије, "која нимало није лака".
"Више ће се усмерити на економску сарадњу и инвестиције, као и јачање веза између САД и Србије, имајући у виду да управо Србија треба да буде највећи савезник Сједињених Држава у овом региону", истакао је Маринковић.
Вашингтонски споразум: Четири године од споразума из Беле куће
Прошле су четири године откад су септембра 2020. у Белој кући, у присуству тадашњег председника САД Доналда Трампа, председник Србије Александар Вучић и тадашњи премијер привремених приштинских институција Авдулах Хоти потписали Вашингтонски споразум. Тада је оцењено да је споразум нова шанса за изградњу трајног мира и дугорочне стабилности, не само када је реч о односима Београда и Приштине него и у контексту читавог региона Западног Балкана.
Документ из Беле куће убрзо је пао у заборав: Доналд Трамп изгубио је на изборима од Џозефа Бајдена, а на чело приштинске владе у марту 2021. дошао је Аљбин Курти. Тако је пропуштена добра прилика која је могла да доведе до напретка у нормализацији односа Срба и Албанаца.
Србија Данас/Курир/Аутори: Милица Црногорац, Антонио Ћоровић