Ево шта подразумева НОВИ ЗАКОН против насиља у породици који ће се примењивати ОД 1. ЈУНА
Неопходно је да се као друштво озбиљно ухватимо у коштац са овим проблемом
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да ће нови закон против насиља у породици почети да се примењује од 1. јуна и оценио да ће пружити значајан допринос да се као друштво озбиљно ухватимо у коштац са овим проблемом.
Стефановић је приликом посете Вишем суду у Чачку истакао да закон даје већа овлашчења полицијским службеницима који ће радити анализе ризика и те процене ће укључивати и могучност да насилника удаље из куће, чак и ако је власник некретнине да би заштитили жртву.
Стефановић: Србија не толерише насиље
Министар је додао да ће затим кроз тужилачку истрагу и судски процес да се дође до одговарајучих решења.
Он сматра да је Закон о спречавању насиља у породици добро решење, које ће у пракси довести до смањења насиља и којим ће се послати снажна порука да Србија не толерише насиље и да никада неће.
Навео је и да је обука која се одвија за већи број полицајаца и судија одличан пример којим треба да се покаже како ће то бити примењено у пракси на најбољи могући начин.
- Овај закон поред свог репресивног карактера као и све мере које се предузимају на заштити људи има и своју превентивну функцију. Ми желимо упозорењима и довољним радом са потенцијалним извршитељима кривичних дела да спречимо да они постану извршиоци - рекао је Стефановић.
Он наводи да има довољно времена да људи схвате да насиље у породици није решење, али и да се као друштво суочимо са тим да се то догађа и у нашој земљи, а не неким другим људима или породицама.
Стефановић додаје да је најважније да се овим законом покаже да се не сме играти са насиљем и да није решење да се неко претуче јер то никоме ништа добро није донело.
- Полицијски службеници морају да прођу додатну обуку, јер 400 људи мора да буде укључено у нови процес, али не само они већ и други службеници који су се на терену сретали са овим ситуацијама - рекао је министар.
ЈЕЗИВЕ фотографије ПРЕТУЧЕНЕ ЖЕНЕ освануле на Фејсбуку: Није више хтела да ЋУТИ (ФОТО)
Закон о спречавању насиља у породици, министар сматра за добро решење, који ће у пракси показати смањење насиља и којим ће се послати снажну поруку да Србија не толерише насиље и да никада нече.
Стефановић је прецизирао да је од почетка године до данас, у односу на исти период прошле године, почињено 266 кривичних дела мање, што показује да су активности, које су до сада предузете у области спречавања насиља у породици, дале одређене резултате.
- Очекујем да ће након почетка примене Закона бити послата још снажнија порука да се насиље у нашој земљи не толерише и да не постоји нико ко може да буде насилан, да некога туче и малтретира, а да за то прође некажњено или благо кажњено - поручио је Стефановић.
Терао жену да мокри у НОШУ, СЕКАО је по телу, није јој давао ХРАНУ, а ПУШТЕН је уз НАНОГИЦУ
Како је рекао не постоји ништа што насилника може да заштити, ни положај, ни богатство, ни функција, а ни припадност неким органима који спроводе овај Закон.
- Насилник је насилник и за нас је најважније да то сваки човек, који учествује у спровођењу закона, добро схвати и зна - додао је министар полиције.
Декан Криминалистичко полицијске академије Горан Бошковић истакао је да ће кроз ове обуке полицијски службеници бити богатији за још једно ново икуство које ће им омогућити да се ефикасније супротставе и спрече насил?е у породици.
Директор Правосудне академије Ненад Вујић указао је да та институција има добру сарадњу са КПА и Министарством унутрашњих послова и да ће кроз ове обуке бити учвршћена веза између локалних полиција, тужилаштава и судова, што је и суштина за ефикасну примену Закона о спречавању насилЈа у породици.