Ево шта су нам донеле измене Закона о безбедности у саобраћају!
Појачана контрола
Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић изјавио је данас да су измене Закона о безбедности у саобраћају и њихова ригорозна примена значајно допринеле смањењу број страдалих у саобраћајним незгодама на путевима у Србији.
Прочитајте и:
- Од почетка године до 20. јула број особа које су изгубиле живот на путевима у Србији смањен је за 11,5 одсто у односу на исти период претходне године. Такође, у периоду од почетак примене измена Закона, односно од 3. априла до 20.јула тај број смањен је за 23,8 одсто - рекао је Стефановић.
Министар се данас састао са градоначелницима и председницима општина на скупу под називом "Улога доносиоца одлука у локалним самоуправама у систему управљања безбедношћу саобраћаја у Републици Србији".
- Очекујем да ће се тренд смањења наставити и до краја године, али ми наравно не можемо бити задовољни ако и један човек изгуби живот у саобраћају. Све док постоји могућност да и један човек или дете могу да погину, зато што неко вози под утицајем алкохола и док постоје људи који сматрају да је папучица за гас ту да би могли да дивљају и да се понашају као да су на ауто-тркама, ми ћемо имати посла - нагласио је министар.
Он је истакао и да је, почетка примене новог Закона о безбедности саобраћаја, већ 150 људи добило затворску казну због вожње у алкохолисаном стању.
- Међутим поред ригорозних мера контрола, које спроводе припадници саобраћајне полиције, велику пажњу смо посветили и превенцији, посебно едукацији најмлађих.
Ако научимо нашу децу у најранијем узрасту због чега је важно везати појас, онда за 10 или 15 година више нећемо имати људе који ће сматрати да је појас само нешто што их стеже. Такве ствари напросто морају постати део наше културе“, рекао је Стефановић, подсећајући да припадници МУП-а у оквиру предмета Основи безбедности деце подучавају ученике четвртог и шестог разреда основне школе, између осталог, и безбедном понашању у саобраћају.
Стефановић је подсетио и да је држава омогућила да 30 одсто средстава од наплаћених новчаних казни иде директно у буџет локалне самоуправе на чијој територији је прекршај учињен.
- Важно је да разумете да сте сви важна карика у ланцу безбедности саобраћаја и важно је и да нико не каже да је то посао неког другог. Потребно је ангажовање свих људи у општинама и градовима да бисмо сви заједно допринели да имамо улице у којима смо учинили све да до саобраћајне незгоде не дође - закључио је Стефановић.
Директорка Агенције за безбедност саобраћаја Јасмина Милошевић подсетила је да у свету годишње у саобраћајним незгодама погине 1,3 милиона људи, а да се процењује да би тај број до 2020. године могао да се повећа на 1,9 милиона, уколико не буду предузете мере и акције за побољшање безбедности саобраћаја.