Ево зашто НЕ ТРЕБА отворити поруку ако добијете МЕЈЛ са понудом ЗА ПОСАО у PDF-u!
Опет смо на мети хакера
У Министарству унутрашњих послова и званично је потврђено да се и наша земља нашла на мети хакера који нападају рачунаре поводом “ренсомвер” софтвера.
ПОЧЕЛИ ХАКЕРСКИ НАПАДИ НА СРБИЈУ: Прва на мети једна телевизија
Отворен САЈАМ ТЕХНИКЕ: Ове машине и роботи неопходни су у савременој индустрији (ГАЛЕРИЈА)
Начелник Одељења за борбу против високотехнолошког криминала МУП-а Саша Живановић објашњава да хакери нападају путем слања PDF докумената, помоћу отвореног кода, да траже откупнину у износу од 300 долара у року од 72 сата, и да нема таргетираних група већ да су сви мета.
На самом почетку разговора за наш портал он напомиње да масовни напади у Србији нису забалежени, али да су “ренсомвер” кампање претња будућности, а саветује жртвама да не уплаћују новац хакерима уз образложење да постоје два разлога за то.
– Не може се прецизно дефинисати колико је у току ове последње кампање било напада у Србији. Ми смо преко оперативног центра досад информисани за напад на једно предузеће на југу Србије. Неформално, имамо информација за још предузећа у Србији, али немамо пријаве за то – каже Живановић и наставља:
– Проблем је у томе што се ови напади дешавају путем слања PDF докумената у виду разних понуда, на пример, за запослење. Када ви преузмете тај PDF документ, који може бити зипован, онда се у ваш рачунар инсталира тај злонамерни програм који ради тихо у позадини, све док се у позадини у рачлунару не шифрују комплетни подаци.
– Затим, ослушкује мрежу, па ако су вам рачунари у мрежи, криптује све те податке. На крају се обавештава корисник да су му подаци закључани и да неће моћи да их откључа и тражи се откупнина од 300 долара и даје временски рок од 72 сата.
Ко су мете?
Живановић каже да у “ренсомвер” кампањама, као што је ова, не постоје таргетиране мете, па се не може рећи да су у ризику финансијске институције, болнице, или нека јавна предузећа.
- Очекује се наставак ове врсте напада јер се ради о вирусу отвореног кода који је аплоудован на интернет мрежу. Те кампање су се криминалцима показале као профитабилне и они су само у овом случају до сада узели 20.000 фунти откупнине. Напади се усмеравају на појединце, мала предузећа, сви су значи потенцијалне мете у оваквим врстама напада – наводи наш саговорник.
Како да се заштитимо?
– Много препорука постоји. Основна препорука је да се никако не отварају мејлови или било која електронска пошта која садржи прилоге а чији су пошиљаоци непознати, и која се не очекује. “Ренсомвером” се не морате заразити кроз прилог. Могу ставити и хиперлинк на који се кликне. На те сумњиве хиперлинкове и електронску пошту.
- Они обично примењују облике социјалног инжињеринга да вас наведу да ви кликнете, или да отворите атачмент. Такође, треба редовно копирати све важне податке на рачунару, како бисте у случају евентуалног блокирања података увек имали резервну копију а она мора да се држи одвојено од мреже рачунара.
– Треба инсталирати антиспам, а запосленима ограничити администраторске привилегије на рачунарима, да не могу самостално да инсталирају програме.