Европска унија издваја 27,4 милиона евра за реформу образовања у Србији
Споразум је данас потписан и озваничен
Европска унија издвојила је данас 27,4 милиона евра бесповратних средстава за подршку реформи образовног система у Србији.
Скупштина данас наставља са радом: ЕВО које новине нас очекују и које КАЗНЕ ће се плаћати убудуће
- Српска деца заслужују исте могућности као и деца у ЕУ - поручио је том приликом комесар за преговоре о проширењу Јоханес Хан.
Споразум о подршци ЕУ образовном систему Србије данас у Бриселу су потписали директорка за Западни Балкана у Генералном директоријату Европске комисије Геновева Руиз Калевера и помоћник министра за евроинтеграције Бранко Будимир, у присуству министарке Јадранке Јоксимовић и комесара Јоханеса Хана.
У питању је први споразум ЕУ овакве врсте са неком од земаља Западног Балкана.
- Српска деца заслужују исте могућности као и деца у ЕУ. Зато је подршка у области образовања важан део наше агенде проширења. То је инвестиција у нашу заједничку будућност, јер Србија припада европској породици - поручио је приликом потписивања комесар Хан.
Добијени новац ће бити намењена усклађивању образовног система у Србији са потребама тржишта рада, унапредиће се стручност наставног особља и помоћи образовању најрањивијих мањинских заједница у земљи.
Европски комесар за преговоре о проширењу каже да ће око 40.000 наставника у Србији бити тренирано у складу са новим модерним програмима, што ће студентима обезбедити висококвалитетна предавања.
Брнабић о сарадњи с Кином у области образовања: На омладини лежи будућност
Истовремено 4.000 наставника који предају на језицима мањина добиће специјалне тренинге, а посебни уџбеници на мањинским језицима биће штампани.
Посебна пажња биће усмерена на потребе и подршку у образовању ромске деце од којих ће њих 7.000 добити и школарине.
Деца мигранти од данас у школама широм Србије: Исти систем учења за све
Комесар Хан је нагласио да ће новац бити употребљен за унапређење законског и и институционалног оквира образовног ситема у Србији, што ће омогићити младима да добију образовање које се поклапа са потребама тржишта и тако да остану и пронађу посао у земљи.
- Овај споразум осликава одлучност и могућност Србије да унапреди свој образовни систем, али и одговорност ЕУ према грађаним Србије, посебно младима - закључио је Хан.