Европски парламент данас гласа о Србији: Похваљен ангажман Београда у регионалној сарадњи
Резултати гласања би требало да буду познати данас пре подне
Резултати гласања посланика Спољнополитичког одбора Европског парламента о извештају о Србији требало би да буду познати данас пре подне. Посланици су у уторак гласали о амандманима које су поднели на нацрт извештаја Владимира Билчика о Србији.
ГЕНЕРАЛ ДИКИЋ РАКРИНКАО МИЛОВЕ НАМЕРЕ: "Тужиоци су ми нудили 50.000 евра да за све оптужим Србе"
ВУЧИЋ О ПОМОЋИ ХРВАТСКОЈ: Сигуран сам да је Хрватска озбиљна земља, њима није потреба помоћ
"ХВАЛА ВАМ НА ПОВЕРЕЊУ" Председнилк Вучић се захвалио грађанима на подршци која је на готово невероватном нивоу
Од укупно поднетих 385 амандмана, усвојено је свих 38 компромисних амандмана које су договориле посланичке групе, као и 49 појединачних, па је посланицима затим отворено гласање за свеобухватни текст извештаја о Србији.
Усвојеним амандманима наглашени су добри економски показатељи Србије, похваљен је ангажаман Београда на регионалној сарадњи и конструктивно учешће у дијалогу са Приштином.
Позитивно су наглашене и стратегија Србије према ромској заједници и подржавање Параде поноса.
Истовремено, усвојеном амандманима у значајној мери "појачан је речник" којим се од Србије траже резулатати у спровођењу реформи у области владавине права, са фокусом на правосуђе, борбу против корупције и слободу медија.
Од властли у Србији се тражи да "речима и делима" раде на испуњавању обавеза на путу приступња ЕУ.
Усвојен је и компромисни амандман 13 којим посланици Клемен Грошељ и Тонино Пицула траже ефикасне истраге случајева као што су Крушик, Јовањица и Телеком Србија.
Посланици су у усвојеним амандманима нагласили и забринутост због "све већег утицаја Кине у Србији и широм Западног Балкана" и поновили забринутост због "најслабијег" скора Србије у усклађивању са спољном и безбедносном политиком ЕУ.
Јединим од усвојених амандмана Скупштина Србије се позива на побољшање законодавних процеса, осигурање међунапартијског дијалога, јачање улоге цивлног друштва, а посланици се позивају на уздржавање од речника и кампања усмерених против политичких супарника и представника медија.
Првобитна констатција о "недостатку напретка " у области слободе медија у Србији, усвојеним амандманом замењена је констатацијом да је дошло до "погоршања".
Посланици Спољнополитичког одбора су затражили од ЕУ да унесе "више динамике" у приступне преговоре са Србијом, брзо спроведе примену нове методологије на већ постојеће преговоре са Београдом и јасно представи "опипљиве подстицаје од директног интереса" грађанима Србије.
У нацрту усаглашених амандмана понавља се позив за даље отварање приступних преговора са Србијом, уз услов "обавезивања и спрвођења" реформи у земљи.
На основу усвојених амандмана, посланицима Спољнополитичког одбора ЕП отворено је и гласање за свеобухватни текст извештаја о Србији.
Због компликованих процедура "гласања на даљину" коначни резултати гласања Одбора биће објављени данас и то писаном процедуром без даље дебате.
Након гласања у Спољнополитичком одбору, годишњи извештај о Србији биће поновно стављен на гласање, овога пута на пленарном заседању Европског парламента, које ће бити одржано 24 и 25. марта у Бриселу.
Извештаји Европског парламента нису правно обавезујући и представљају редовне годишње смернице и политичке препоруке ЕП за даљи напредак земље на путу евроинтеграција.