Формирање суда за злочине ОВК зависи од једног човека: КРВНИЦИ имају рок месец дана
Посланичка иницијатива за укидање прослеђена на виши ниво
Одлука такозваног Председништва парламента да Рамушу Харадинају проследи посланичку иницијативу о укидању Специјалног суда за злочине тзв. ОВК данас је тема свих приштинских медија, а Зери под насловом "Рушење Специјалног суда је сада у рукама премијера" пише да има рок од месец дана да одговори на ту иницијативу.
Оглушили се о упозорење Запада: Иницијатива о укидању Специјалног суда враћена Харадинају
ТАЧИ И ХАРАДИНАЈ У ПРОЦЕПУ: САД разматрају мере против њих ако укину Специјални суд
Он је новинарима рекао да још није званичнио примио документ, а косовски аналитичари кажу да је та иницијатива упућивањем влади примила облик законског акта.
Портал Антипреш пише да је након готово месец дана драме, иницијатива 43 косовска посланика којом се захтева да парламент опозове ранију одлуку о формирању Специјалног суда за ратне злочине тзв. ОВК, ово питање пребачено у руке премијера Харадинаја за којег кажу да је један од највећих противника овог суда од самог његовог формирања.
Харадинај се, наиме, наводи овај медиј, надао да ће процес усвајања иницијативе ићи кроз парламент, па је 23. децембра, дан након првог пропалог покушаја њеног усвајања због недостатка кворума, рекао да је Скупштина та која утврђује обавезе владе.
Он је тада рекао и да ће поштовати сваку одлуку коју донесе парламент у вези са том иницијативом.
Због недостатка кворума, скупштинско Председништво је потом прогласило зимску паузу и најавило да ће о томе расправљати након новогодишњих и божићних празника.
Хоће ли се судбина Косова решити у 2018: Шта су БАЈКЕ, а шта интерес Србије?
Очекивано, међутим, уследила је оштра реакција страних дипломата, који су јасно упозорили косовске лидере да је покушај укидања Специјалног суда велика грешка.
- Желим да јасно кажем да се САД противе сваком покушају да се укине или измени закон о Специјалном суду. Ово је непријатно. Ако ова иницијатива буде успешна, онда ће бити изузетно негативних импликација за будућност Косова - рекао је амерички амбасадор у Приштини Грег Делави.
Британски амбасадор Рури О''Конел реаговао је рекавши да је ноћ 22. децембра била "најопаснија ноћ на Косову од послератног периода".
Према његовим речима, косовски политичари стављају своје личне интересе испред интереса државе.
- Били смо поносни и изгледало је као да политичари пут државне интересе изнад својих личних интереса, али овај пут имам утисак да су лични интереси испред интереса државе - поручио је О`Конел.
Такозвани председник Скупштине, Кадри Веселииа, који је најпе заједно са председником Хашимом Тачије и премијером Харадинајем био за опозив одлуке о формирању Специјалног суда, касније је, посебно након састанка тројице лидера са америчким амбасадором, променио став и поручио да не жели да квари односе са САД и међународним партнерима, те да Специјални суд мора да остане.
Лазански ОТКРИВА: Како је у последњем тренутку спречено албанско отимање и упад на север Косова
Весељи је 22. децембар, при првом покушају гласања у парламенту о укидању Специјалног суда, назвао "драматичним даном".
Након више покушаја такозваног Председништва парламента да иницијативу о укидању Специјалног суда стави на дневни ред Скупштине и снажног притиска међунардне заједнице, посебно САД, то скупштинско тело је јуче одлучило да инизијативу проследи влади, односно премијеру Харадинају.
Весељи сматра да је такво поступање било нормално и у складу са пословником.
Шеф посланичке групе Демокртског савеза Косова, Авдулах Хоти, који је напустио јучерашњу седницу Председништва, новинарима је рекао да се та странка противи иницијативи за укидање Специјалног суда јер она доводи у питање односе Приштине са међународним савезницима.
Иначе, наредна седница парламента најављена је за четвртак, 25. јануара, а влади је дат рок од месец дана да се изјасни о поменутој иницијативи.