"ЕУ ЈЕ ОБЕЋАЛА ПУНО ЧЛАНСТВО, ТО ЋЕ БИТИ ИСПУЊЕНО" Ево како је француски амбасадор објаснио ШТА ХОЋЕ МАКРОН
Објаснио шта жели Макрон
Француска је Савету Европске уније предложила да размотри идеју модернизације процеса проширења, која би земљама кандидатима омогућила да у појединим областима, у којима су испуниле критеријуме, почну брже да користе њене добробити, уместо да чекају крај тог процеса, каже француски амбасадор у Србији Жан-Луј Фалкони.
ИЗНАЈМЉУЈЕТЕ СТАН? Сазнајте како да се осигурате од свих потенцијалних проблема, било да сте станодавац, било будући подстанар
ШОКАНТНА ИСПОВЕСТ БАСТАЋЕВОГ ВЕНЧАНОГ КУМА: Мучио ме девет сати, шибао канапом, стављао кесу на главу...!
Хрватско правосуђе има монстуозни план: УБИТИ КЕПА ЗА ПЕТ МЕСЕЦИ! Ако не успеју, следи ОБРТ ОД КОГ СТРАХУЈУ!
Он је објаснио да би то значило да садашњи спори процес постане "бржи, прогресивнији, али и реверзибилан", што би земљама кандидатима донело користи током самог преговарања, а не тек када је цео процес завршен.
- Земље чине значајне и дубоке структуралне реформе, али до користи од тога, у виду новца или других погодности, дођу тек на крају процеса - навео је он у интервјуу.
Осим у интервјуу, Фалкони је и на свом Твитер налогу појаснио да нема, како се спекулисало у јавности, никаквог "привилегованог партнерства" за земље Западног Балкана које теже чланству у Унији.
- Нема "вета", ни некаквог алтернативног "привилегованог партнерства" ! Ради се о побољшању процеса приступања: Француска се залаже за пуноправно чланство земаља Западног Балкана и Србије у ЕУ - написао је Факлони.
Према његовој оцени, биланс садашњег процеса учлањења није довољан, грађани не виде ништа конкретно, а процес је често веома бирократизован, јер има експерата који цепидлаче у поглављима, што за обичне грађане нема неко конкретно значење.
Када се у некој области испуне критеријуми и заврши преговарање, у финансијама или култури на пример, земља кандидат би, заједно са представницима ЕУ, могла да седне за исти сто и учествује у договорима у тим областима, али без права гласа.
- То је нешто као са Европском заједницом за саобраћај која је основана у Београду или са разменом студената, где су академци у могућности да оду у Француску или ЕУ упознају се како то функционише и врате се у своју земљу. Или као досадашње ангажовање француских стручњака у реформи државне управе, где они слушају проблеме, саветују и тако преносе француска искуства у тој области - илустровао је Фалкони.
Како је навео, то је нешто конкретно и земље региона имају од тога користи, истакавши да би такав процес учинио ЕУ популарнијом код становништва, мада остаје да се критеријуми морају испунити, што је једна нужна обавеза, ангажман на дуге стазе.
- Такође, по том предлогу, уколико би нека земља одлучила да промени политику или ако се не понаша у складу са вредностима ЕУ, може те бенефите и да изгуби, јер би то био реверзибилан процес. Можемо да идемо и уназад - предочио је Фалкони.
Напомињући да таква модернизација процеса пријема не захтева никакву револуционарну реформу институција, он је нагласио да би договор о томе могао да буде постигнут брзо.
- Председник Макрон је то ставио на сто и могло би да се о томе говори и пре самита ЕУ-Западни Балкан у првој половини идуће године - нагласио је Фалкони.
Поводом различитих интерпретација става француског председника о проширењу, Фалкони је подсетио да је Макрон веома јасно и приликом посете Србији потврдио да је ЕУ обећала учлањење Западног Балкана у ЕУ и да ће то обећање бити испуњено.
Али, он је такође, у својству председника Француске констатовао, а то није тешко констатовати у свим земљама чланицама, да ЕУ не функционише добро, подсетио је Фалкони.
Према његовом објашњењу, Макрон се зато ангажовао у процесу побољшања функционисања ЕУ, што значи побољшати политику одбране, социјалну политику, начин склапања трговинских споразума и учинити је атрактивнијом за грађане.
То, како је нагласио, није реформа коју је потребно спровести пре проширења, то је реформа која треба да иде паралелно са напорима које земље региона чине како би испуниле критеријуме за чланство.
Фалкони тврди и да Северној Македонији и Албанији није у Бриселу речено "не" и није им дат негативан одговор када је реч о почетку преговора, већ та одлука, како објашњава, није донета сада зато што би, и поред великих напора које су те земље учиниле, посебно постизањем Преспанског споразума, оне требало да спроведу неке реформе, што нису учиниле.
У Бриселу је Скопљу и Тирани речено "да, али", и "да ако", образложио је Фалкони и најавио да ће почетак преговора уследити чим те земље буду испуниле неопходне реформе, посебно у области људских права и борби против криминала, што је услов за све земље које теже чланству у ЕУ.
Како је прецизирао, једноставно је речено да ћемо се том питању највероватније вратити пре наредног самита са Западним Балканом, који би требало да се одржи у мају.
Упитан да ли су при томе прекршена обећања и да ли то отвара пут и другим лидерима у региону да не испуњавају оно што се од њихових земаља очекује, Фалкони је одговорио:
- Ми кандидатима увек веома јасно кажемо шта треба да учине. Проширење није емоционални процес, већ процес који има политичке последице и узима у обзир стање државе, стање друштва, земље у целини и њене економије, што захтева ефективне реформе - навео је он.
Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, Фалкони је оценио да је ангажовање САД добродошло, јер "што више вила бди над колевком преговора, то боље", и напоменуо да је Западни Балкан део Европе и природно у центру интересовања ЕУ.
- У Бриселу су ти разговори почели, вођени су посредством ЕУ и донели су резултате - оценио је Фалкони и подсетио да је од тада решено више питања, као што су слобода кретања и телекомуникације.
Тренутно се мења састав инстутиција у Бриселу, али је француски амбасадор уверен да ће нови високи представник за спољну политику Ђузеп Борељ свакако бити посвећен том питању.
Поводом могућности да и Француска има свог посредника у преговорима, Фалкони је рекао да је у Паризу велики број људи у Министарству спољних послова и Председништву ангажован на том питању, али да Париз неће имати појединачног представника, попут Метју Палмера или РиЧарда Гренела, и због тога што жели да јача улогу ЕУ.
- Француска је спремна да организује наговештени самит у Паризу ради олакшавања дијалога, у француско-немачком формату, о коме је говорила и канцеларка Ангела Меркел, али тренутно не постоје саговорници у Приштини, јер (тзв.) Влада још није формирана да би се такав самит организовао - рекао је Фалкони.
Фалкони је истакао и да у Србији постоје значајне француске инвестиције, поменуо је аеродром Никола Тесла који је преузео француски "Ванси", као и сарадњу на изградњи депоније у Београду.
Посебно је нагласио значај доласка француских малих и средњих предузећа, јер то значи да пословни људи имају поверење да дођу и не плаше се региона о којем су некада слушали само о тешкоћама из прошлости.
ХАН СЕ ПОХВАЛИО: Добар састанак са Вучићем у Бриселу! (ФОТО)
МУП ДЕМАНТОВАО МАРИНИКУ ТЕПИЋ: Мохамед Дахлан није на Интерполовој потерници!
Прелиставање дневних новина за 31. октобар 2019. године
Брнабић и Фајон о сарадњи на путу ка чланству у ЕУ: Србија остаје посвећена спровођењу реформи!
Немоћ и страх обузеле Пауновића: Најближи сарадници му окренули леђа, а исто то ради и народ!