Грађани Србије, ОПРЕЗ! Смрдљиви Мартин ноћу и рано ујутру улази у куће, а за собом оставља УЖАС
Језиво
Комарци се још нису повукли, а смрдибубе су већ узеле ствар у своје руке и заузеле Србију. Ово се дешава већ трећу годину заредом, па почетком сваке јесени, само што се дани скрате и ноћи постану свежије, ови инсекти, разуме се, незвани улазе у куће, станове...
Први пут у својој историји: СРБИЈА примила поздраве из СВЕМИРА (ВИДЕО)
Последњих неколико дана грађани су приметили повећан број ових инсеката из породице стеница, које нису агресивне, не уједају, чак ни на око нису толико гадне, али смрде.
Опасност од заражених комараца: Чак 19 оболелих од вируса Западног Нила у Београду
Доктор Иван Алексић из Завода за биоциде објашњава да смрдибубе улазе у затворен простор како би се склониле од хладних ноћи и јутара.
- Смрдибубе су биљни паразити који се хране биљним соковима воћа, поврћа, цвећа, баштенског и украсног биља, због чега их узгајивачи сматрају за штеточине. Неке врсте смрдибуба су корисне, пошто се хране штетним инсектима. Код нас се најчешће у природи налази купинова стеница или смрдљиви Мартин. Најчешће је браон-зелене боје, са наранџастим ногама. У јесен, када наступе хладније ноћи и јутра, траже погодан заклон у коме ће неактивне провести неповољни, хладни период. У овом периоду, отворени прозори на кућама и становима привлаче смрдибубе које често улећу у њих и траже скривено место - објашњава др Алексић.
У Београду смрдибуба, према његовим речима, највише има у деловима града која су у близини већих паркова и шума, као и у деловима са пуно зеленила. Оно што је најбитније у престоници је присутна врста која јесте штеточина.
- Ради се о смеђој мраморастој смрдибуби. То је инвазивна врста пореклом из источне Азије која се од 2011. године шири по европским земљама чему доприносе бројни фактори. Ова врста представља пољопривредну штеточину - наводи саговорник.
Он каже да су се грађани и протекле јесени, као и претходних неколико година уназад, жалили на повећано присуство смрдибуба.
- И поред оштре зиме ово пролеће и лето обилују различитим врстама инсеката укључујући и смрдибубе, јер су им влажно и топло пролеће дали идеалне услове за размножавање - каже Алексић.
Смрдибубе, међутим, нису опасне по људе. Једина непријатност јесте мирис који испуштају као "хемијска" одбрана од непријатеља.
- Избацивање смрдљиве супстанце је облик адаптације на избегавање предатора. Наиме, када су у опасности, испуштају непријатан мирис из жлезда, стављајући на знање непријатељу да су неукусне.Жлезде у грудном делу јединке луче супстанце из пора када су узнемирене. Мирис може бити сличан коријандеру. Да ли је неком од нас тај мирис пријатан или не, генетски је условљено. Код неких врста смрдибуба, излучена супстанца садржи једињења цијанида која дају мирис ужеглог бадема - објашњава Алексић и додаје да пошто ове смрдибубе не представљају здравствени ризик по становиштво, Завод за биоциде и медицинску екологију не планира њихово организовано сузбијање и уништавање:
- Нема никаквих превентивних мера против ових инсеката, осим механичких мера заштите. То подразумева стављање мрежица на прозоре, затварање свих шупљина и пукотина око прозора и врата кроз које се ови инсекти могу у јесен увући у станове.