ГРИП СЕ ШИРИ СРБИЈОМ: Оболело преко 50.000 особа, ПРЕТИ ЕПИДЕМИЈА!
Од почетка сезоне од грипа умрло четворо
Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" до сада је пријављено 50.473 оболелих од грипа што представља већи број оболелих у односу на исти период прошле сезоне и четири смртна случаја која се могу довести у везу са оболевањем од грипа.
Само током прошле недеље Батуту је пријављено скоро 13.000 случајева обољења слчних грипу, што је два пута више у односу на недељу која јој је предходила, а највише оболелих било је у старосној групи од пет до 14 година.
Институт за јавно здравље Војводине пријавио је четири смртна исхода која се могу довести у везу са оболевањем од грипа, а сви умрли су били хронични болесници и претходно нису били вакцинисани против грипа.
Епидемиолог Института Батут Драгана Димитријевић каже да је сезона грипа почела нешто раније у земљама европског региона, а да је слична ситуација и у нашој земљии.
- У Србији се региструје средњи интензитет активности вируса грипа и широка географска распрострањеност обољења у популацији. Важно је напоменути да је средњи интензитетет активности вируса грипа уобичајен за сезону грипа и да је слична ситуација у многим земљама Европе - рекла је Димитријевић.
Активност вируса грипа епидемиолози мере у четири категорије - низак ниво активности, средни, висок и веома висок ниво активности вируса грипа. За сада само Украјина има висок интензитет активности вируса грипа.
Саговорница је подсетила да је циркулација вируса грипа лабораторијски потврђена на територији 15 округа, а да је до сада пријављена епидемија локалног типа у Панчеву - у Омољици, као и на територији града Београда и Браничевског округа.
имитријевић је појаснила да је пријављивање епидемије грипа у сезони текућа, рутинска ствар као и пријаве епидемија других заразних болести. Једна од основних карактеристика вируса грипа је епидемијско јављање.
Упитана у којим ситуацијама се проглашава епидемија грипа и ко то чини, она је појаснила да епидемију грипа проглашава Министарство здравља на предлог Института Батут уз одобрење Комисије за заштиту становништва од заразних болести.
Проглашење епидемије грипа, како каже, иде када се дешава нешто неочекивано што се тиче обољевања од грипа, када је велики број оболелих са тешким формама болести, и повећаним бројем компликација, чак и смртног исхода, када може да дође до појаве новог подтипа вируса као што је било 2009. године.
- Важно је подвући да проглашење епидемије грипа сада није актуелно, да немамо никаквих назнака за проглашење епидемије. Пријаве епидемије грипа су текућа, рутинска ствар епидемиолога, односно здравственог система Србије - нагласила је Димитријевић.
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ ЕПИДЕМИОЛОГА: Три опасна вируса покосила 150.000 људи у Србији!
У циркулацији су два типа вируса грипа А(Х3) и тип Б, а међу лабораторијски потврђеним случајевима је најчешће заступљен подтип вируса грипа А (Х3).
Препорука
Димитријевић каже да је препорука да се у овом периоду избегавају блиски контакт са оболелим особама, редовно прање руку и избегавање додиривања очију, носа и уста прљавим рукама, хигијена дисајних путева, често проветравање просторија, избегавање затворених простора где је велики број људи.
Код особа које имају благи облик болести препоручује се изолација и нега код куће до опоравка, уз мировање, надокнаду течности, употребу антипиретика (лекова за снижење повишене телесне температуре), а употреба антивирусних лекова спроводи се само по препоруци лекара. Антибиотици нису делотворни у лечењу ове болести.
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Србији прети епидемија скоро истребљеног вируса!
Министарство здравља препоручило је болницама у Београду да се ограниче посете пацијентима - да забране посете у одељењима интензивне неге, а на осталим одељењима да пацијенте посећује по једна особа.
Војномедицинска академија забранила је посете пацијентима како би се спречило ширење грипа међу лежећим пацијентима.