ХАОС НА ГРАНИЧНИМ ПРЕЛАЗИМА У НАЈАВИ: ЕУ увела ново правило, сви путници МОРАЋЕ да се региструју!
Путовања ће вам постати ноћна мора у будућности
Претња тероризма и организовани криминал приморали су Европску унију на измену Законика о шенгенским границама, а штавише такве измене се помињу као услов да се систем слободе кретања унутар шенгенског простора, који је једно од највидљивијих достигнућа ЕУ интеграција, уопште одржи.
ОВАКО ЈЕ СТВАРАНА ЕВРОПСКА УНИЈА: Од угља и челика, преко слободног тржишта, до политичке уније
Према предлозима које је представила Европска комисија и које је подржао Европски савет, убудуће ће се регистровати сви путници који улазе и излазе на спољним границама ЕУ.
До сада су се регистровали само они који нису држављани ЕУ, Швајцарске, Исланда и Норвешке, а одсад ће се то односити и на њих.
Зато и постоје посебне траке на граничним прелазима и посебне кабине на аеродромима за грађане ЕУ и оне НОН-ЕУ. Није тешко предвидети да ће то створити додатне гужве и успорити прелазак тих граница, поготово у време годишњих одмора.
Тако ће прелазак границе с Хрватском из правца Србије, БиХ и Црне Горе трајати нешто дуже него досад, јер гранични полицајци неће само погледати документе и слику, него вас и регистровати - за аутобус од 60 путника који иде, на пример, из Сарајева за Загреб то свакако значи дуже време проведено на граници, наводи Јутарњи.
Што се тиче преласка границе са Словенијом и Мађарском које су обе део шенгенског простора, настоји се пронаћи решење према којем регистрацију не би требало да раде словеначки и хрватски гранични полицајци, него ће бити довољно да то одради само једна страна.
АМЕРИЧКИ МИЛИЈАРДЕР СОРОШ: Док се Русија уздиже, Европска унија се урушава
Како је хрватска граница према Србији, БиХ и Црној Гори спољна граница ЕУ, а она према Словенији и Мађарској спосљна граница Шенгена, када нове мере ступе на снагу могле би успорити прелазак границе.
Зато су и Хрватска и Словенија на самиту ЕУ у Бриселу тражиле флексибилнији приступ како би се оставила могућност за решење које не би довело до значајнијег успоравања саобраћја и протока робе и људи.
Цео проблем је настао након што се протеклих година открило да су неки од терориста, који су организовали и спровели нападе и у Европи и другде по свету, такође били држављани ЕУ који су уживали слободу кретања, без тога да их се региструје у систем, па је било тешко пратити куда се крећу.
Као мера за јачање контрола уводи се систем Етиас, према којем се особе које нису ЕУ држављани сами морају путем интернета унапред регистровати у систем, најавити долазак у ЕУ, платити 5 евра за регистрацију и онда могу унутар 5 година слободно путовати у државе ЕУ. Битно је да службе у ЕУ знају ко улази и излази из Уније.
ПАКТ СА ЂАВОЛОМ: Како је Европска унија поклекла пред Ердоганом и пристала на све
Европски савет поздравља договор о ревидираном Законику о шенгенским границама којим се уводе системске контроле за све путнике који прелазе спољне границе ЕУ-а, узимајући у обзир специфичне ситуације неких земаља чланица - је реченица која са самита шаље политичку поруку да се у даљем процесу потражи решење којем теже и Хрватска и Словенија.
Идеја је да, ако се путници региструју на хрватској страни границе, не морају бити регистровани и од Словеније, већ је довољно да се то учини само једном. Хрватска свакако тежи чланству у Шенгену, чиме би проблем нестао барем на границама Хрватске с Мађарском и Словенијом, док би Хрватска у име целе ЕУ требало да региструје све особе које улазе из територија јужних суседа.