ХИТНО! Стигло важно упутство из МУП-а за све грађане Србије
Обавезно прочитајте
Министарство унутрашњих послова Републике Србије и Посебно тужилаштво за борбу против високотехнолошког криминала у Београду, поводом сајбер напада који је погодио више од 60 држава у ноћи између петка и суботе и који је у светским безбедносним круговима окарактерисан као највећи „ransomware“ напад, обавештава грађане о мерама предострожности које би требало да предузму како би спречили ову врсту рачунарског напада.
Треба вам мање од минут? Ово је НАЈПРЕЦИЗНИЈИ ТЕСТ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ, а има само ДВА ПИТАЊА!
Ђаци у ТИРАНИ уче о „ВЕЛИКОЈ АЛБАНИЈИ“, док нашим ученицима у СРБИЈИ „ЦЕПАЈУ“ и КОСОВО
Грађане саветујемо да:
не отварају мејлове, другу електронску пошту и прилоге од пошиљаоца који нису познати, које не очекују или који су сумњиви,
отварају линкове на интернету, e-mailovima или чет порукама само ако су потпуно сигурни у пошиљаоца или у наведену интернет страницу,
редовно безбедно копирају све важне податке на рачунару (бекап), како би у случају блокирања података „ransomwerom“ увек имали резервну копију података и на овај начин избегли да буду жртва уцене.
Ове мере је потребно примењивати у свакој прилици, имајући у виду чињеницу да се ради о врло софистицираном рачунарском нападу, да се за блокирање података користе кључеви за шифровање које је скоро немогуће дешифровати и да се за откуп искључиво траже биткоини као дигитална крипто-валута код које је немогуће лоцирати корисника, односно нападача.
„Ransomware“ је врста рачунарског злонамерног софтвера који се тајно инсталира на рачунарима жртве и који након тога криптује све податке на рачунару, односно блокира их и спречава власника да их користи. Жртва истовремено добија поруку у којој се наводи да је потребно да плати откуп нападачу како би подаци на рачунару били одблокирани. Откуп се увек тражи у виртуелној крипто-валути биткоин. Жртве су углавном мале и средње фирме, али су забележени напади и на велике пословне системе, код којих блокирање службених или пословних података на рачунарима може да доведе до велике штете.
Иако до сада није било пријављених ових случајева, Министарство унутрашњих послова и Посебно тужилаштво за високотехнолошки криминал позивају све грађане и привредне субјекте да, уколико су били нападнути између петка и суботе, о томе обавесте полицију и тужилаштво.
Иначе, полиција и посебно тужилаштво прате ову ситуацију и размењују податке са Интерполом, Еурополом и другим међународним организацијама.